Forum

karasal bağlantı sı...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

karasal bağlantı sınırlı erişim sorunu

umut karay
(@umutkaray)
Üye

öncelikle iyi günler. bir kamu kuruluşunda çalışıyorum ve kamuya bağlı bir karasal bağlantı kullanıyorum.önceleri adsl üzerinden vpn ile bağlantı kuruyorduk sonra karasal bağlantı çekildi ve vpn siz kurumun özel olarak çektirdiği karasal bağlantıyla girmeye başladık ki sorun bundan sonra başlıyor.tek kablo üzerinden 4 tel adsl 4 tel karasal bağlantı taşıyor duruma göre hangısını kullanmak istiyorsam ona göre slot değiştiriyorum.eski bilgisayarımda problem yoktu ayrıca kurumdaki diğer bilgisarlardada problem yok yalnız yeni aldığım bilgisayar adsl bağlantısını tanıyor ama karasal bağlantıyı tanımıyor sınırlı bağlantı diyor.bunun nedeni ne olabilir ve nasıl düzelte bilirim yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 26/12/2011 17:56
Ertan ERBEK
(@ertanerbek)
Tecrübeli Üye

[quote user="umut karay"]öncelikle iyi günler. bir kamu kuruluşunda çalışıyorum ve kamuya bağlı bir karasal bağlantı kullanıyorum.önceleri adsl üzerinden vpn ile bağlantı kuruyorduk sonra karasal bağlantı çekildi ve vpn siz kurumun özel olarak çektirdiği karasal bağlantıyla girmeye başladık ki sorun bundan sonra başlıyor.tek kablo üzerinden 4 tel adsl 4 tel karasal bağlantı taşıyor duruma göre hangısını kullanmak istiyorsam ona göre slot değiştiriyorum.eski bilgisayarımda problem yoktu ayrıca kurumdaki diğer bilgisarlardada problem yok yalnız yeni aldığım bilgisayar adsl bağlantısını tanıyor ama karasal bağlantıyı tanımıyor sınırlı bağlantı diyor.bunun nedeni ne olabilir ve nasıl düzelte bilirim yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim. [/quote]

 

Anladığım kadarı ile bir UTP Ethernet kablosu içinde bulunan 4 tel kabloyu karasal bağlantı ( bu şekilde bir bağlantı yok muhtemel adı başka bir şeydir ) diğer dördünü ADSL modeme gitmek için kullanıyorsunuz. Bu durumda ethernet kabloları yanlış çakılmış olabilir. Ayrıca karasal bağlantı dediğiniz sistemde direk olarak merkez subnetini kullanıyor iseniz bağlantı sorunlarından dolayı DHCP IP si alamıyor olabilirsiniz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/12/2011 20:04
Ertan ERBEK
(@ertanerbek)
Tecrübeli Üye

Unutmadan dört telle kullanmak için kabloların 1-2-3-6 slotlarında takılı olması lazım.

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/12/2011 20:08
m.eminarslantay
(@m.eminarslantay)
Üye

[quote user="Ertan ERBEK"]Unutmadan dört telle kullanmak için kabloların 1-2-3-6 slotlarında takılı olması lazım.
[/quote]

Hocam geçen bi yerde denk geldi 1-2-3-4 çakmış geçmiş adam 😀

CevapAlıntı
Gönderildi : 26/12/2011 22:00
umut karay
(@umutkaray)
Üye

kablolar doğru çakılı 123 6 . düşündüğünüz gibi DHCP IP sorunu yaşıyor bilgisayar.ama ilginç olan yan odadaki arkadaşımın bilgisayar kasasını söküp benim bilgisayarımın yerinde denediğimde onda sorun yok.yani sadece benim bilgisayarımla ilgili olduğunu düşünüyorum.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 27/12/2011 10:15
Ertan ERBEK
(@ertanerbek)
Tecrübeli Üye

[quote user="umut karay"]kablolar doğru çakılı 123 6 . düşündüğünüz gibi DHCP IP sorunu yaşıyor bilgisayar.ama ilginç olan yan odadaki arkadaşımın bilgisayar kasasını söküp benim bilgisayarımın yerinde denediğimde onda sorun yok.yani sadece benim bilgisayarımla ilgili olduğunu düşünüyorum.[/quote]

 

Ethernet uyumsuzluğu ARP çakışması vs ... bir ton şey olabilir, yada sizin sistemde fazla trafik oluşturup ağa bağlanmanızı engelleyen bir program. Tonla şey olabilir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 27/12/2011 19:46
umut karay
(@umutkaray)
Üye

sorunu çözdüm çok teşekkürler ilginize. saygılar.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 28/12/2011 10:02
Ertan ERBEK
(@ertanerbek)
Tecrübeli Üye

[quote user="umut karay"]sorunu çözdüm çok teşekkürler ilginize. saygılar.[/quote]

 

Çözümü de yazsaydınız keşke.

CevapAlıntı
Gönderildi : 28/12/2011 16:19
Paylaş: