Forum

Üniversite Ağ ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Üniversite Ağ ve İnternetini Geliştirme(Hızlandırma) ?

7 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
980 Görüntüleme
(@emresandikci)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar üniversitede bir proje aldım ve 1 gün süresi var.Projenin konusu üniversitenin internetini ve ağını nasıl daha verimli nasıl kullanabiliriz.Ağı ve interneti nasıl hızlandırabiliriz.

Şöyle bir açıklama yapayım ilk olarak.Üniversiteye ana kampüsten ve ulakbimden internet bizim kampüse ulaşıyor.kampüs içinde Cat-5 kablo kullanıyor.Bu ön bilgiyi verdikten sonra sizden isteğim Kampüsün internetini ve ağını nasıl hızlandırabiliriz bunun için bir rapor hazırlıyorum sizinde engin bilgilerinizden yaralanmak istiyorum önerilerinizi bekliyorum. 

Gönderildi : 30/11/2011 13:43

(@Anonim)
Gönderiler: 0

nasıl bir proje bu bunun şartnamesi vs. yokmu ?

kullnıcı sayısı gereksinmler.vs. 

ama sorunn kesin çözümü fiberdir.

Gönderildi : 30/11/2011 14:03

(@emresandikci)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Bunun için bir şartname gerekmiyor.Bu 1 gün süresi olan bir ödev aynı zamanda bir proje.Amacı şuanda üniversitenin internet ve network ağında kaynaklanan yavaş internetten dolayı böyle bir konu verildi bize.1gün süre  verildi bunun üzerine en verimli şekilde hangi kablolama,internet,network türü kullanılabilir.Avantajları nelerdir gibi bir rapor sunulacak.Önerilerinizi yardımlarınız bekliyorum

Gönderildi : 30/11/2011 14:15

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Bu projenin bir amacı var bu belli

ama eldeki imkanlar nedir? 

teknik altyapı nedir? 

bütçe varmıdır? vs.vs. şartname demem bunları  cevaplaması

ama yine cevabı yine fiber

eğer fibere para yetmez dersen CAT6 izoleli kabl değişikliği yapılabilir. hız 1000 Mbit e çıkarılabilir.

Yok o da zor dersen

CAt 5 kabloda bulunan 8 telin deaktif olan 4 tanesi ile 2. bir aktif hat oluşturulbilir.

Ama bu kablo doğrudan switche bağlanMAMALI içerdeki yapıya göre sadece dış internete hizmet etmesi sağlanabilir.  diğer hat ise sadece iç hata hizmet verecek şekilde ayarlanırsa peformans artışı sağanabilir.

Gönderildi : 30/11/2011 23:18

(@ozgurakdemir)
Gönderiler: 127
Estimable Member

çok geç oldu cevaplamak için.bu tür durumlarla karşılaşan arkadaşalr için;

cat6 ve cat7 kablo kullanmakla beraber sinyal kalitesi sağlam olsund diye 80 metrede bir araya repeater  koyabilirsin.

Gönderildi : 22/01/2013 03:55

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7891
Üye

Merhaba arkadaşlar üniversitede bir proje aldım ve 1 gün süresi var.Projenin konusu üniversitenin internetini ve ağını nasıl daha verimli nasıl kullanabiliriz.Ağı ve interneti nasıl hızlandırabiliriz.

Şöyle bir açıklama yapayım ilk olarak.Üniversiteye ana kampüsten ve ulakbimden internet bizim kampüse ulaşıyor.kampüs içinde Cat-5 kablo kullanıyor.Bu ön bilgiyi verdikten sonra sizden isteğim Kampüsün internetini ve ağını nasıl hızlandırabiliriz bunun için bir rapor hazırlıyorum sizinde engin bilgilerinizden yaralanmak istiyorum önerilerinizi bekliyorum. 

gereksiz ve öncelikli kullanımı ölçebiliyor iseniz

gereksiz kullanımı güvenlik duvarı yada network cihazlarındaki acces listler ile azaltanilir ve öncelikli kullanım için belirtilen tanımlarıda qos ile öncelik sıralamasına tabii tutabilirsiniz

varolan hattın hızını fiziksel olarak artırma şansınız yok ise özetle yapılmaı gerkeenler buna benzer şeyler 

Gönderildi : 22/01/2013 04:04

(@alibirinci)
Gönderiler: 278
Reputable Member

Bunun için bir şartname gerekmiyor.Bu 1 gün süresi olan bir ödev aynı zamanda bir proje.Amacı şuanda üniversitenin internet ve network ağında kaynaklanan yavaş internetten dolayı böyle bir konu verildi bize.1gün süre  verildi bunun üzerine en verimli şekilde hangi kablolama,internet,network türü kullanılabilir.Avantajları nelerdir gibi bir rapor sunulacak.Önerilerinizi yardımlarınız bekliyorum

"Amacı şuanda üniversitenin internet ve network ağında kaynaklanan yavaş internetten dolayı böyle bir konu verildi bize." ilginç cümle. Üniversitenin böyle bir sorunu var ve ne yapması gerektiğini öğrencisine soruyor.  Acaba sonucunda ne olacak. Projesi kabul olan Bilgi işlem Daire Başkanımı olacak. 🙂

Gönderildi : 23/01/2013 16:17

Paylaş: