Forum

Modem ve Acces Poin...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Modem ve Acces Point yapılandırması hakkında?

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
2,724 Görüntüleme
 EgeM
(@EgeM)
Gönderiler: 9
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Modem.........:Air 5340

Acces Point...: NBG-417N

Bu sistemi ben kurmadım, ama bu işlemi yazılımsal olarak çözmek için inat ettim 🙂

Kısaca sistem, resimdeki gibi;

Modem  192.168.2.xx bloğunda  Acces Point ise 192.168.1.xx bloğunda. Benim yaptığım Acces Poin'in DHCP sini kapatarak Modem üzerinden ip dağıtmasını sağlamak idi.

Hatta birşeyi atlamış olabilirim iye en son yine ZyXEL müşteri hizmetlerini arıyarak adım adım onların yönlendirmesi ile işlemi gerçekleştirdim.

Modemi ve Acces Point'i kapattım. Önce modemi açtım sonra Acces point'i ve daha sonrasında bilgisayrları.

Evet istediğim gibi 192.168.2.XXX bloğunda ip dağıtmaya başladı. Bende tam sevindim oldu derken hüsrana uğradım 🙂

yaklaşık 5 / 8 dakkika kadar net var sonra tüm makinelerde net gitti.

Not: İnternet telekomdan dolayı kesildiğini bile düşündüm ama değil modem ya engelliyor yada ip dağıtmıyor. 🙁

Sizden ricam modeme kablo ile bağlanan bilgisayara wireless adaptör alıp onuda acces point'e bağlayabilirim ama bu işi yazılımsal olarak çözebileceğimi düşünüyorum.

Konuyla ilgilendiğiniz için şimdiden çok teşekkürler...

Gönderildi : 28/11/2011 04:30

(@ahmetaltuntas)
Gönderiler: 731
Prominent Member

Merhaba öncelikle acces point cihazını sistemden ayır.

Modemin ayarlarını yap ve kablo ile bağlanan pc lerin ip aldığını ve internete çıktıgını dogrula,daha sonra acces point cihazını dhcp kapatarak kur , bunun haricinde yapacgınız bir işlem yok.Hepsi bu kaadar. 

Kolay Gelsin.

Gönderildi : 28/11/2011 11:48

(@Anonim)
Gönderiler: 0

AP wap3205 ve bilgisayarlar broadcom çipli wireless kullanıyorsa o zaman bu sistem adam olmaz.

git bir TP link AP al  bağla sorunun kalmaz. bu iş yazılımla çözülebilir ama bilgisayrn elektrik parasını bile düşünsen astarı yüzünden pahalıya gelir.

Gönderildi : 28/11/2011 19:09

EgeM
(@EgeM)
Gönderiler: 9
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba öncelikle acces point cihazını sistemden ayır.

Modemin
ayarlarını yap ve kablo ile bağlanan pc lerin ip aldığını ve internete
çıktıgını dogrula,daha sonra acces point cihazını dhcp kapatarak kur ,
bunun haricinde yapacgınız bir işlem yok.Hepsi bu kaadar. 

Kolay Gelsin.

Dediğiniz şekilde deneyeceğim..

AP wap3205 ve bilgisayarlar broadcom çipli wireless kullanıyorsa o zaman bu sistem adam olmaz.

git bir TP link AP al  bağla sorunun kalmaz. bu iş yazılımla çözülebilir ama bilgisayrn elektrik parasını bile düşünsen astarı yüzünden pahalıya gelir.

Amacım pintilik değil biraz inat meselesi oldu 🙁

Airties teknik destek biriminede konuyla ilgili bir mail gönderdim. 28/11/2011 Tarihinde arandım Uğur bey bana Acces point'in WLAN yazdığı yere data kablosunu bağlamak yerine Sarı soketlere bağlayıp denememi söyledi 🙂

Artık bu işlemi cuma günü deneyeceğim. Muhakkak çözüm yolu bulacağım 🙂

Konuyla ilgilendiğiniz için çok teşekkürler..

Konuyla alakalı yeni bir fikri olan varsa paylaşırsa sevinirim...

Gönderildi : 29/11/2011 04:31

(@huseyinsevin)
Gönderiler: 821
Prominent Member

Sizin isteğiniz tam olarak nedir?

NBG-417N cihazınızın da mı 192.168.2.xxx  IP si dağıtsın istiyorsunuz? Cihazınızın Configuration - LAN kısmından IP adresini 192.168.2.3 yapın varsayılan Ağ geçidinide 192.168.2.1 yani Airties yapın, Airties'in LAN portlarından çıkan bir ethernet kablosunu AP cihazınızın WAN portuna takın. Hem internete çıkar hemde 192.168.2.xx bloğundan IP dağıtabilirsiniz. İşlemi yazılımsal olarak halletmekten ise ne kastettiğinizi anlamadım pek. Ama sorununuz bu dediğim gibi bir şey ise bu şekilde çözebilirsiniz.

Gönderildi : 29/11/2011 05:10

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Amacım pintilik değil biraz inat meselesi oldu 🙁

yazılımla bir bilgisayar çalıştırman gerekli bilgisayrı birilerinin kullanması ayarlarıyla oynaması, bilgisayrın kapanıp açılması vs.vs. derken daha sorunlu bir yapı olur.

Windows 7 de bu işi yapan bir yazılım vardı. Fakat bunun içinde
yazılımın desteklediği çiplerin bulunduğu kablosuz adaptör alman
gerekeck vs.vs.

bu şekilde yapmak israftır. al bir TP link  50-60 lira uğraşmaya değmez.

Gönderildi : 29/11/2011 18:48

Paylaş: