Forum

Mikrotik Queues Lis...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Mikrotik Queues List Yetkilendirme

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
647 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba, mikrotik üzerinde çözemediğim bir sorunum var. Ve bu konuda sizden yardım rica ediyorum.

1 WAN ve 3 LAN ayağı kullanmaktayım.
LAN2 192.168.2.0/24 üzerinde - Rx ve Tx
değerleri 1536k olarak kısıtlanmış durumdadır.
LAN1 192.168.1.0/24 üzerinde - Rx ve Tx değerleri
unlimited konumdadır.
LAN1 ve LAN2 kendi aralarındaki paylaşımları
üzerinde kısıtlama olmaması gerekiyor. LAN2 ayağı sadece LAN1 'e bağlanırken
unlimited olması gerekiyor. Aynı şekilde LAN1 ayağı LAN2 'ye bağlanırken
unlimited olması gerekiyor.

Mikrotik üzerinde bu şekilde bir çalışma gerçekleştiren arkadaşlar var mı? Veya bunun çözümünü nasıl gerçekleştirebilirim.
Şimdiden teşekkür ederim..

Gönderildi : 29/10/2011 23:54

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Çok kullanılan bir ürün olmadığı için bir cevap yazılmadığını görüyorum. Üretici firma bayisi ile görüşüp destek almayı deneyebilirsiniz

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/12/2011 17:57

(@ahmad_ordi)
Gönderiler: 15
Active Member

Merhaba

yazdığınzdan böyle anladım ki , siz Ethernet'in üzerinde Limit yapmışsınız o yuzden de Ethernet'ler kendi aralarında da kısılmış halde Transfer yapıyorlar ,

bu işe en kolay yol Mikrotik cıhazının Queues diye bir uygulaması var , çok kolay o uygulamayı kullana bilirsiniz,

isterseniz tam networkuzun topolojisin burda soyleyin ben yardımcı oliyim , mesela eth1 falan IP ya eth2 falan IP, tam soylerseniz ben Commandın size yazarım burda 

kusura bakmayın benim Türkçem pek iyii değil 🙂

cevabınızı bekliyorum

Gönderildi : 31/12/2011 18:46

(@ahmad_ordi)
Active Member

Merhaba

Çok kullanılan bir ürün olmadığı için bir cevap yazılmadığını görüyorum. Üretici firma bayisi ile görüşüp destek almayı deneyebilirsiniz

Merhaba 

ben İranda bir ADSL hizmeti veren şirkette çalısıyorum ve en az 5 yıl Mıkrotik ürünleryle uğraşıyorum (cisco ve başka ürünlerde dahil), şimdi bizim  50ye yakın Mikrotik ürünlerınden kullanmaktayız 🙂 oyuzden Mikrotik üzerınde sorusu olanı bana yönlendire bilirsiniz 🙂

Sevgiler ve saygılar

Gönderildi : 31/12/2011 18:53

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Süpersin diyorum 🙂

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 31/12/2011 20:36

(@ahmad_ordi)
Active Member

Merhaba, mikrotik üzerinde çözemediğim bir sorunum var. Ve bu konuda sizden yardım rica ediyorum.

1 WAN ve 3 LAN ayağı kullanmaktayım.
LAN2 192.168.2.0/24 üzerinde - Rx ve Tx
değerleri 1536k olarak kısıtlanmış durumdadır.
LAN1 192.168.1.0/24 üzerinde - Rx ve Tx değerleri
unlimited konumdadır.
LAN1 ve LAN2 kendi aralarındaki paylaşımları
üzerinde kısıtlama olmaması gerekiyor. LAN2 ayağı sadece LAN1 'e bağlanırken
unlimited olması gerekiyor. Aynı şekilde LAN1 ayağı LAN2 'ye bağlanırken
unlimited olması gerekiyor.

Mikrotik üzerinde bu şekilde bir çalışma gerçekleştiren arkadaşlar var mı? Veya bunun çözümünü nasıl gerçekleştirebilirim.
Şimdiden teşekkür ederim..

merhaba , 

siz ilk once LAN2 ye baglanan ethernetin hiz kisitmasini silin ve eski haline yani 100Mb yada 1000 Mb e ceevirin, sonra , IP>firewall>Mangle a gidim ve orda asagidakileri yapin :

orda ekle dugmesine basarak yeni bir mangle acin, General da , chain de "prerouting" seciniz, sonra "src Address: de 192.168.1.0/24 ve "Dst Address" de 192.168.2.0/24 yaziniz , sonra "Action" de "action" in onunce "mark packet" i seciniz sorna "New packet mark" da bir isim veriniz , mesela lan1tolan2 (istediginiz ismi vere bilirsiniz), sonra altdaki "passtrough" tiklarin (tiki olsun) sonra OK dugmesine basiniz, sonra bu isin tam tersine tekrardan yapiniz yani src address olsun 192.168.2.0/24 ve dst address olsun 192.168.1.0/24.

simdi sizin Mangle listenizde iki mangle bulunmaktadir, simdi Queues e gidin ve orda  yeni bir Queue ekleyin, General da Name kisminda istediginiz ismi veriniz, Max Limit de 100Mb yada 1000Mb veriniz , hem  Upload hem download sonra Advanced de Packet Marks da Mangle de eklediklerinizi goreceksiniz, onu secin (mesela lan1tolan2) ve interface de all da kala bilir , burdada Limit At : 1000M hem Upload hem Download u ayarlayin.

OK tusuna basin , ve ayni seyi ikinci mangle icin de yapin, simdi siz mikrotike dediniz ki , LAN1 ve LAN 2 arasinda packet leri Mark edip onlara 100 yada 1000Mb e baglasin , simdi internet kisitmasi icin , 

Queues de bir yeni Queue ekleyin , ve  Name de istediginiz adi verin. ( mesela Internet) sonra Target Address de 192.168.1.0/24 ( hangi adreslerde ya adreslere  interneti kismak isterseniz onu yazin ) sonra Max limiti istediginiz miktari veriniz mesela sizazdiginiza gore  1536k hem Upload hem Download ,  ayni sekilde Advanced de Limit At : 1536k ayarlayin hem Upload hem Download,  OK tusuna basin ,

simdi en son eklediginiz "internet " adli queue ni , en asagi da yer veriniz , yani daha once eklediginiz (LAN1 ve LAN2 icin ) onlar hep yukarda dursun , ve Internet icin eklediginiz en asagida , 

boylece siz istediginiz amaca ulasmis olursunuz 😉

kusura bakmayin , Turkce klaviyem olmadigi icin ingiliz alfabesile yazdim , 

beni sonucdan haberdar ediniz lutfen ,

saygilar

Gönderildi : 04/06/2012 20:09

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

bilgi için teşekkürler.

Gönderildi : 05/06/2012 14:04

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Paylaşım için teşekkürler.

Gönderildi : 22/06/2012 03:48

(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

merhaba , 

siz ilk once LAN2 ye baglanan ethernetin hiz kisitmasini silin ve eski haline yani 100Mb yada 1000 Mb e ceevirin, sonra , IP>firewall>Mangle a gidim ve orda asagidakileri yapin :

orda ekle dugmesine basarak yeni bir mangle acin, General da , chain de "prerouting" seciniz, sonra "src Address: de 192.168.1.0/24 ve "Dst Address" de 192.168.2.0/24 yaziniz , sonra "Action" de "action" in onunce "mark packet" i seciniz sorna "New packet mark" da bir isim veriniz , mesela lan1tolan2 (istediginiz ismi vere bilirsiniz), sonra altdaki "passtrough" tiklarin (tiki olsun) sonra OK dugmesine basiniz, sonra bu isin tam tersine tekrardan yapiniz yani src address olsun 192.168.2.0/24 ve dst address olsun 192.168.1.0/24.

simdi sizin Mangle listenizde iki mangle bulunmaktadir, simdi Queues e gidin ve orda  yeni bir Queue ekleyin, General da Name kisminda istediginiz ismi veriniz, Max Limit de 100Mb yada 1000Mb veriniz , hem  Upload hem download sonra Advanced de Packet Marks da Mangle de eklediklerinizi goreceksiniz, onu secin (mesela lan1tolan2) ve interface de all da kala bilir , burdada Limit At : 1000M hem Upload hem Download u ayarlayin.

OK tusuna basin , ve ayni seyi ikinci mangle icin de yapin, simdi siz mikrotike dediniz ki , LAN1 ve LAN 2 arasinda packet leri Mark edip onlara 100 yada 1000Mb e baglasin , simdi internet kisitmasi icin , 

Queues de bir yeni Queue ekleyin , ve  Name de istediginiz adi verin. ( mesela Internet) sonra Target Address de 192.168.1.0/24 ( hangi adreslerde ya adreslere  interneti kismak isterseniz onu yazin ) sonra Max limiti istediginiz miktari veriniz mesela sizazdiginiza gore  1536k hem Upload hem Download ,  ayni sekilde Advanced de Limit At : 1536k ayarlayin hem Upload hem Download,  OK tusuna basin ,

simdi en son eklediginiz "internet " adli queue ni , en asagi da yer veriniz , yani daha once eklediginiz (LAN1 ve LAN2 icin ) onlar hep yukarda dursun , ve Internet icin eklediginiz en asagida , 

saygilar

Detaylı anlatımınız ve desteğiniz çok teşekkür ederim. Anlattığınız şekilde denememi yaptım ve sorunsuz şekilde istediğim kısıtlamalar gerçekleşti.

Tekrar teşekkür eder, iyi akşamlar dilerim

Gönderildi : 13/07/2012 01:51

(@ahmad_ordi)
Active Member

merhaba , 

saygilar

Detaylı anlatımınız ve desteğiniz çok teşekkür ederim. Anlattığınız şekilde denememi yaptım ve sorunsuz şekilde istediğim kısıtlamalar gerçekleşti.

Tekrar teşekkür eder, iyi akşamlar dilerim

rica ederim dostum, eger yazdiklarim isinize yaradiysa ne mutlu bana , 🙂

Gönderildi : 13/07/2012 05:09

Paylaş: