Forum

UTP Kablo Renkleri

Bildirimler
Hepsini Temizle

UTP Kablo Renkleri

10 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
8,181 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Herkese Merhaba ,

yeni kurulan bir şirkete elektrikçi Cat5 kablo çekmiş uçlarınıda (kahve-kahvebeyaz-mavi-yeşilbeyaz-yeşil-mavibeyaz-turuncubeyaz-turuncu olarak çakmış 3com 48port swtitch var nenden böyle kafana göre yaptın dedim ben heryerde böyle yapıyorum çalışıyor filan dedi. bazı ağ sorunları var bundan olabilirmi. 90 tane uç değiştirmek zorundamıyım 🙁

Gönderildi : 25/10/2011 13:39

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

T 568 B Uluslararası UTP kablo sonlandırma standardıdır. 4 Çiftli olan
standart bir UTP kabloda T 568 B standardına göre
sonlandırma aşağıdaki renk sıralamasına göre yapılır.Turuncu Beyaz
Turuncu Yeşil Beyaz Mavi Mavi Beyaz Yeşil Kahverengi
Beyaz Kahverengi.
T 568 Standardı RJ 45 adlı 8P 8C özelliklerine
sahip konnektörlerde
uygulanır.Bu standartta: Turuncu Beyaz,Turuncu,Yeşil Beyaz,Yeşil
renkler data iletimi için,
Mavi ve Mavi Beyaz
renkler telefon iletişimi için Kahverengi
Beyaz ve
Kahverengi
renkler ise yedek olarak kullanılır.

http://www.cozumpark.com/forums/thread/177243.aspx

Gönderildi : 25/10/2011 13:45

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Standartlara uygun şekilde yapmamış. 2 tip dizilim vardır:

TuruncuBeyaz-Turuncu-YeşilBeyaz-Mavi-MaviBeyaz-Yeşil-KahverengiBeyaz-Kahverengi

YeşilBeyaz-Yeşil-TuruncuBeyaz-Mavi-MaviBeyaz-Turuncu-KahverengiBeyaz-Kahverengi 

Kabloları bu şekilde kullanmanız gerekiyor.  

Gönderildi : 25/10/2011 13:45

(@davuteren)
Gönderiler: 1584
Noble Member

kablonun renklerinin şekli önemli değil 2 taraftada aynı renk sıralaması olması durumunda çalışır diye biliyorum ben. fakat belli bir standarta oturtabilmek için bunu a ve b olmak üzere 2 standart oluşturmuşlar ki herkez tarafından anlaşılsın,kullanılabilsin diye. birde bir rivayete göre en iyi performansın b tipi çakılmış olan kablodan alınabildiği söylemi mevcut. tabi benim bildiğim bunlar. şehir efsanesi gibi maşallah 🙂  ağ sorunların ise kablonun yanlış çakılmış olmasından da kaynaklanabilir, switch den de, virüsten de, kablonun yalıtımsız olmasından ve hemen üzerinden elektirik kablosunun geçiyor olmasından da kaynaklabilir.

Gönderildi : 25/10/2011 13:50

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Değerli büyüklerim,

Standartlar konusunda haklısınız, ama yapılmış bir iş var burda şimdi oturup hepsninin konnektorlerini değiştirmelimiyim yoksa bu şekilde de çalışırmı.

teşekkür ederim.

Gönderildi : 25/10/2011 14:34

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Kabloların doğru sırada çakılması önemlisi, yoksa sadece standart olsun diye yapılmamıştır. 8 katlı bir binada bizde rastgele çakmıştık, bilgisayarlar networkte inanılmaz yavaştı. Kablo sırasını doğru çakınca düzeldi. Kablo renk gruplarının farklı özellikte data taşıması için düzenlendiğini okumuştum. Kabloları elektrikçiye çektirseniz bile sonlandırmaları ve testlerini onlara bırakmamanız gerekiyor. 

Gönderildi : 25/10/2011 14:58

(@Anonim)

bu şekilde de çalışır. ama senin çakacağın uç varmı ? varsa aynı sıra ile çak sorun olmaz.

Gönderildi : 26/10/2011 01:15

(@TanBora)
Gönderiler: 357
Reputable Member

200 uç bile olsa değiştirin ki kafanızdaki acabalardan birisi ortadan kalksın derim.

Gönderildi : 26/10/2011 12:52

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

200 uç bile olsa değiştirin ki kafanızdaki acabalardan birisi ortadan kalksın derim.

Aynı fikirdeyim. Ben olsam sıfırdan tüm uçları çakardım. Kaç gün sürerse sürsün. (Nitekim işe yeni başladığım her yerde ilk yaptığım iştir genelde)

Gönderildi : 26/10/2011 14:59

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Yukarıda bahsedilen 2 standarttan birine uymalısınız? Neden ? 

Çünkü Cat5 ya da cat6 kablolardaki 8 iletkenin 4ü sinyal göndermek, 4ü de sinyal almakiçin kullanılır. Uçlardaki iletkenlerinin birbirine en az etkiyi yaptığı sıralama bicimi kablo türüne göre sözü gecen iki standart ile belirtilmiştir. Ağ kablolarınızdan en etkin performansı almak için belirtitilen kablo standardına uygun renk sıralaması tercih etmemiz gerekir.

Gönderildi : 27/10/2011 01:55

Paylaş: