Forum

Fiber Hattı Ayırma

Bildirimler
Hepsini Temizle

Fiber Hattı Ayırma

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
481 Görüntüleme
(@sahinkardas)
Gönderiler: 224
Reputable Member
Konu başlatıcı

Fiber Hat 10 mb kullanıyorum. Türk telekom tarafından konulan bir switch mevcut, katlar arası fiber kablo ile dağıtımı yapıyorum. Burası biraz büyük bir şey 500 kullanısı mevcut. Öyle bir yapıda ben pfsense 2.0 kurulu ve interneti bu şekilde dağıtıyorum.

3 tane yer var ama aynı ama dağıtım aynı yer kampüs lise, ilköğretim ve anaokulu 3 tane biriminde bilgi işlemcileri ayrı ben bunların tek fiber hattı üzerinden birbirinden bağımsız yapmak istiyorum.

Örnek olarak lise bilgi işlemcisi sadece kendi server kontrol etsin aynı şekilde ilköğretim de anaokulu aynı şekilde  10 mb interneti üçe ayıracağım önrek olarak 4 mb 3 mb ve 3 mb birisi liseye, diğeri ilköğretime, 3. süde anaokuluna gitsin. Bunu nasıl yapabilirim.

Yapıda dediğim gibi tek pfsense 2.0 kullanıyorum hiç bir sıkıntı yok sadece server leri ve kontrol leri ayırmak istiyorum bu kadar. Bunu da neyle sağlayabilirim.

Tşk.

Gönderildi : 05/10/2011 17:37

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

VLAN yapabiliyorsanız VLAN ile bölebilirsiniz.

Gönderildi : 06/10/2011 14:23

(@sahinkardas)
Reputable Member
Konu başlatıcı

merhabalar

VLAN yapabiliyorsanız VLAN ile bölebilirsiniz.

vlan yapınca kontroller nasıl olacak peki kontrol dediğin server kontrol yani

örnek 1. vlan ayrı bir server

2. vlan ayrı bir server olur mu yani

Gönderildi : 06/10/2011 15:12

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Siz sanırım server ve network kavramını karıştırıyorsunuz. Kaç tane sunucunuz (server) var, işletim sistemi Windows server hangi sürüm yüklü ve bunlar domain demi yoksa workgroup damı?

Gönderildi : 06/10/2011 16:16

(@sahinkardas)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Siz sanırım server ve network kavramını karıştırıyorsunuz. Kaç tane sunucunuz (server) var, işletim sistemi Windows server hangi sürüm yüklü ve bunlar domain demi yoksa workgroup damı?

burada kaç tane sunucu yada işletim sistemi sorunu yok ben sadece bana gelen bir fiber hattı zaten 10 mb alıyorum ben bunu birbirinden bağımsız olarak 3 bölüme ayırmak istiyorum ve 3 ayrı bölüm ise herkes kendine ayrılan bölümü kontrol edecek sorun bu, artık bunun çözümü windows server 2008 mi yada utm cihazı ney bilmiyorum bunu soruyorum sadece

bana 2 tane yol göstereceksiniz

1. network şöyle yapacaksın yani 3 bölüme ayıracaksın sonra

2. o 3'e ayırdığın network ü de her birisine 3 tane windows server 2003 veya 2008 yada utm cihazı ile o 3 bölüm yönetsin diyeceksiniz.

anlaşılmayan bir şey varsa yine sizler yazın yazıya cevap vereyim.

tşk ederim

Gönderildi : 11/10/2011 01:23

Paylaş: