Forum

Güçlü...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Güçlü Access Point

14 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
515 Görüntüleme
(@MesutBOZKUS)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Üstadlar merhaba

Çalıştığım işyeri bir okul.Kampüsümüzde binalarda yer yer katlarda access point
bulunmaktadır. ve zamanla yenilerine ihtiyaç duyulmaktadır. ben ise bu
kadar çok access point yerine tüm okulda yayın yapabilecek tek bir
access point istemekteyim. kampüste 4 adet bina bulunmaktadır.
merkez binaya en fazla uzaklık ortalama 50 metredir. access pointi merkez
binaya kurmak istemekteyim.  bütün kampüsde bina içi-dışı yayın
yapabilecek bir access point öneriniz nedir acaba ? 

Şimdiden Teşekkürler

Gönderildi : 29/09/2011 02:49

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4314
Co-Helper

İlk olarak kanuni olarak eğitim kurumlarında kablosuz yayın sınırlarını araştırmak gerekir diye düşünüyorum. Zaten point to point wireless sinyal sınırlandırması mevcut. Öğrencilerin olduğu bir ortamda bu kadar güçlü yayın yapacak yapı hakkında ben çok dikkatli olurdum. 

Bu konuda Cisco, Juniper harici anten bağlantılı çözümlere bakabilirsiniz. Her halukarda şuan kinden daha az, tek noktadan yayın yapmanın dışında harici anten destekli daha uygun fiyatlı çözümler işinizi görecektir.  

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/09/2011 04:14

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Sağlık açısından zaten o kadar üst seviyelere çıkamazsınız. Ancak dış ortam için cihazlar var özellikle Cisco ürünleri bu konuda idealdir.

Siz tek merkezden yönetilebilir ürünler tercih etmelisiniz ki sonra problem yaşamayın.

Gönderildi : 29/09/2011 13:07

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Üstadlar merhaba

Çalıştığım işyeri bir okul.Kampüsümüzde binalarda yer yer katlarda access point
bulunmaktadır. ve zamanla yenilerine ihtiyaç duyulmaktadır. ben ise bu
kadar çok access point yerine tüm okulda yayın yapabilecek tek bir
access point istemekteyim. kampüste 4 adet bina bulunmaktadır.
merkez binaya en fazla uzaklık ortalama 50 metredir. access pointi merkez
binaya kurmak istemekteyim.  bütün kampüsde bina içi-dışı yayın
yapabilecek bir access point öneriniz nedir acaba ? 

Şimdiden Teşekkürler

Üstadım bu konuda ufak bir yanlış anlaşılma var. Hali hazırda yapılarda kullanılan wire sistemler 2.4 GHZ çalışırlar bu sistemlerin max hızı 6.75 MB civardır. Tüm sistemi tek AP ile yaptığınızda ortalama 30 kullanıcı bağlansa adam başı 0.225 MB düşer. Artı bu cihazların hiçbirisi hiçbir zaman bu hızlara çıkamazlar, kullanıcı sayısı artında broadcast paketleri, ağ kontrol paketleri, ssıd broadcastleri derken hız çok düşer, durum bu olunca tek bir cihaz işinden vaz geçin derim.

Gönderildi : 01/10/2011 01:20

(@Anonim)
Gönderiler: 0

bu konuda size bir çözüm sunarmı bilmem ama

geçenlerde karşılaştığım  http://www.ruckuswireless.com/ bu adresi bi inceleyin. Aşağıdaki resim adamların kendi anten tasarımı

kendilerine özel tasarım anten yapıları vs. gerçekten ilginç şekilde etkili olabilir.

Ama tekil bir bağlantı bina vb. yapılar sözkunusu olunca yetersizleşir.

binadaki her bileşen sinyali zayıflatır nihayetinde

Gönderildi : 04/10/2011 20:16

(@ertanerbek)
Famed Member

Hocam anten yapmak öyle atla deve bir olay değil. Amcalar antene takıyorlar yükselticileri sonra iyi anten yaptık diyorlar, halbuki sağlık açısından çok zararlı olan cihazlar.

Gönderildi : 04/10/2011 20:49

(@Anonim)

Ertan bey  iş anten yapmakda değil. anten yapısının orijinalliğinde klasik antenlere göre  sinyali yönlendirebiyor cihaz. yani bbir cihaz 15. kanat ile haberleşiyorsa diğer kanatlardan değil o cihaz ile 15. kanat üzerinden haberleşiyor. yoksa anten dediğiniz bir iletken nihayetinde.

ayrıca doğal olarak bu türden şeylere ne kadar takılmamız gerekli bu tartışılır.

bugün  GSM - bu konuda günah keçisi ama

radyo ,Tv, uydu ,GPS, Telsiz, mikrodalga fırınlar , günümüzde MOBESE türü kamera sistemleri wimax türü kablosuz ağ ürüneri kullaıyorlar.  Bunlar dahada arttırılabilir.

yani telefonlar olmasaydı çok sağlıklı olup cep telefonlarıyla mı sağlıksız olduk ? bu bardağı taşıran son damlamı ? yoksa totalde bize zarar verenlerden sadeece birisimi ?

Daha dünya ve uzaydaki bildiğimiz bilmediğimiz o kadar çok ışıma var ki, bunun bir fayda zarar grafiğini çıkardıktan sonra bunu tartışmak daha doğru olur.

Her konuda olduğu gibi bu konudada bir abartı mevcut ama tabiki 1 fazla yerine 1 eksik daha mı iyi acaba ?

Gönderildi : 05/10/2011 21:39

(@ertanerbek)
Famed Member

Hocam öncelikle telefon sistemleri Wifi sistemlerine göre daha az zararlıdır. Bunun nedeni baz stasyonları daha düşük frekansta ve sürekli olmayan yayınlar yaparlar. Mobese tarafında Wimaz dediğin 802.16d dir ve belli bir güç sisteminin üzerine çıkamazsın en büyük getirisi sinyal sistemi ve hz olarak wifi den daha büyük bir bant aralığını kullanıp daha düşük letancylere sahip olmaısıdır.

Yani anlamadığım omni directionel anten varken neden kullanıcıya özel anten tanımlaması yapayım ki ? adam yönlü olan anteneri back to back bağlamış iyi hoş da ne gerek var ?

Boster cihazı farklı birşeydir, dikkatini çekerim izin verilen değerlerin üzerinde güç basmaya yarar, Wimax da olsa belli bir dğerin üzerine çıkamazsın.

Gönderildi : 05/10/2011 22:06

(@Anonim)

anlatmak istediğim işin sağlık kısmına gelirsek o kadar çok şey var ki wifi ye gelene kadardı. bunu sende yazdın

Sağlıksız  olduğunuda söylleyen sensin daha az zararlı olduğunuda.

adamın yaptığı teknik uygulamada fark yaratıyorsa ve benim ihtiyacım varsa beni bu ilgilendirir.

Yoksa adam yapmış satıyor gerekliliği de gereksizliğide kendisini bağlar.

Gönderildi : 05/10/2011 22:34

(@ertanerbek)
Famed Member

anlatmak istediğim işin sağlık kısmına gelirsek o kadar çok şey var ki wifi ye gelene kadardı. bunu sende yazdın

Sağlıksız  olduğunuda söylleyen sensin daha az zararlı olduğunuda.

adamın yaptığı teknik uygulamada fark yaratıyorsa ve benim ihtiyacım varsa beni bu ilgilendirir.

Yoksa adam yapmış satıyor gerekliliği de gereksizliğide kendisini bağlar.

Kablosuz internet yayını bildiğiniz diğer bir çok yayından daha zararlıdır, hali hazırda hem yüksek frekansta hem de sürekli yayın söz konusudur. Insan bedeninin kendini tamir edebileceği bir değer vardır ve bu değerin üzerine çıkıldığında insan bedeni artık kendini tamir edemez hale gelecektir. Durum bu olunca banane dediğiniz şey çevreye zarar veren bir durum haline gelecektir.

Konu uzunca konuşulabilir, ama sonuçta bu sizi ilgilendirmiyor bu yayının ulaştığı her yerdeki insanları ilgilendiriyor. Toplumsal olaylara bakış açınız mükemmel bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın mantığı ile malesef bir ülke olarak ancak geri adım atarız.

Gönderildi : 06/10/2011 18:52

(@aliguven)
Gönderiler: 80
Trusted Member

Çekim alanı değil de Ap' ye aynı anda kaç kişinin bağlanacağı araştırılmalı. Esas önemli olan nokta budur..!!

Gönderildi : 06/10/2011 19:02

(@ertanerbek)
Famed Member

Çekim alanı değil de Ap' ye aynı anda kaç kişinin bağlanacağı araştırılmalı. Esas önemli olan nokta budur..!!

Kullanıcı sayısı tamamen bant genişliği ile alaklı bir durum. Elbette çok yüksek bant genişliği olsa da bu seferde AP işlemcisinin performansı devereye giriyor. 54Mbit bit AP için benim şahsi tavsiyem 25 kişinin üzerine çıkmamak.

Gönderildi : 06/10/2011 19:23

(@aliguven)
Gönderiler: 80
Trusted Member

Kullanıcı sayısı tamamen bant genişliği ile alaklı bir durum. Elbette çok yüksek bant genişliği olsa da bu seferde AP işlemcisinin performansı devereye giriyor. 54Mbit bit AP için benim şahsi tavsiyem 25 kişinin üzerine çıkmamak.

Kesinlikle haklısınız..

Gönderildi : 06/10/2011 19:26

(@MesutBOZKUS)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Üstadlar,

bilgiler için teşekkürler. fikirlerinizi biraz okudum. herkes kendi bilgisine göre haklı tabiki. sanırım bende eski usul her kata bir access point ile devam edeceğim.tek bir tane access point tahmin ettiğim gibi kolay olmayacak sanırım. biraz araştırdımda isteğime cevap verecek özellikteki ürünler uçuk seviyede pahalı. keza yazıldığı üzere bu işin sağlık unsuruda var. finaldede benim kullanıcı sayıma cevap verileceği söylensede pek inandıramadım bunu kendime. o yüzden "en iyi yol bildiğin yol" mantığıyla devam edeceğim. her katta bir access point işimi görecektir.

Teşekkürler...

Gönderildi : 10/10/2011 20:42

Paylaş: