Forum

subnetting nedir?

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] subnetting nedir?

16 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
1,742 Görüntüleme
(@erendemir)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

bir kaç makale inceledim ama hala kafamda oturmayan yerler var gibi.

https://www.hakanuzuner.com/alt-aglara-blme-subnetting/

yukarıda ki makaleyide okudum. subneting ne olduğuna ne için ihtiyaç duyulduğu konusunda birşeyler öğrendim ama nasıl yapılır neye göre hesaplanır 

192.168.1.1 veya 10.0.178.2 gibi farklı bloklar kullanmaya niçin ihtiyaç duyarız. evde genelde 192li kullanılıyor modemlerde falan ama bi çok iş yerinde 10lu bloktan veriliyor iş yeri ufa olsa bile. bunun sebebi nedir.?

ve nasıl bir hesaplaması var bu subneting işleminin.  

Gönderildi : 31/07/2011 01:05

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

bir kaç makale inceledim ama hala kafamda oturmayan yerler var gibi.

http://www.hakanuzuner.com/index.php/alt-aglara-blme-subnetting.html

yukarıda ki makaleyide okudum. subneting ne olduğuna ne için ihtiyaç duyulduğu konusunda birşeyler öğrendim ama nasıl yapılır neye göre hesaplanır 

192.168.1.1 veya 10.0.178.2 gibi farklı bloklar kullanmaya niçin ihtiyaç duyarız. evde genelde 192li kullanılıyor modemlerde falan ama bi çok iş yerinde 10lu bloktan veriliyor iş yeri ufa olsa bile. bunun sebebi nedir.?

ve nasıl bir hesaplaması var bu subneting işleminin.  

Merhaba Bu işin aslı uzunca bir konu. Siz tam olarak ne yapmak istiyorsunuz ?

Gönderildi : 31/07/2011 03:46

(@erendemir)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

öğrenmek istiyorum. 

Gönderildi : 31/07/2011 04:16

(@Anonim)
Gönderiler: 0

slm birşey sormak istiyorum 192.168.1.1  ve 10.105.20.254 DNS ip li 2 adet network mevcut bu iki networkü birbiriyle nasıl konuşturabilirim.

Gönderildi : 02/08/2011 17:08

(@ertanerbek)
Famed Member

Aaya bir router koymalı ve gerekli routing işlemlerini yapmalısınız.

Gönderildi : 02/08/2011 17:21

(@Anonim)

peplink balance cihazı üzerinde 5 adet adsl modelden çıkan kablo var bunlar 192 li cihazlar boş olan porta 10 lu olan networkü dahil etsem ne gibi bir ayar yapmam gerekir.

Gönderildi : 02/08/2011 17:56

(@ertanerbek)
Famed Member

peplink balance cihazı üzerinde 5 adet adsl modelden çıkan kablo var bunlar 192 li cihazlar boş olan porta 10 lu olan networkü dahil etsem ne gibi bir ayar yapmam gerekir.

Yazdığınızı tam anlayamadım.

Gönderildi : 03/08/2011 02:47

(@ceyhuncamli)
Gönderiler: 184
Estimable Member

https://www.cozumpark.com/alt-aglara-bolme-subnetting/

Makalesini de inceleyin. Örneklemeler oldukça güzel anlatılmış. Bu makalede anlatılanları kavradıktan sonra kafanıza takılan yerleri sorup cevaplar alma yoluna giderseniz subnetting konusunu öğrenmeniz daha kolay olacaktır.

Gönderildi : 03/08/2011 03:17

(@Anonim)

merhaba şirket içinde peplink balance cihazına bağlı 5 adet adsl modem bulunmakta peplinkten çıkan kablo bir swich e gelmekte ve IP seti 192 li bunun haricinde hali hazırda bir de 10 lu IP setini kullanan bir networkümüz daha var buda hemen altında başka bir swichte dağılmaktadır. Benim anlatmak istediğim peplink üzerinde toplam 6 adet ethernet girişi bulunmakta ve bunların 5 i dolu ve 192 li bir adsl modemden gelmekte 6. olan porta 10 lu networkten bir kablo aktarsam peplink sayesinde networklerin birbirlerini görmesini sağlayabilirmiyim. teşekkürler.

Gönderildi : 05/08/2011 20:16

(@ertanerbek)
Famed Member

merhaba şirket içinde peplink balance cihazına bağlı 5 adet adsl modem bulunmakta peplinkten çıkan kablo bir swich e gelmekte ve IP seti 192 li bunun haricinde hali hazırda bir de 10 lu IP setini kullanan bir networkümüz daha var buda hemen altında başka bir swichte dağılmaktadır. Benim anlatmak istediğim peplink üzerinde toplam 6 adet ethernet girişi bulunmakta ve bunların 5 i dolu ve 192 li bir adsl modemden gelmekte 6. olan porta 10 lu networkten bir kablo aktarsam peplink sayesinde networklerin birbirlerini görmesini sağlayabilirmiyim. teşekkürler.

Merhaba mükün olduğunu düşünüyorum.

Gönderildi : 06/08/2011 03:57

(@barissaygin)
Gönderiler: 106
Estimable Member

https://www.cozumpark.com/alt-aglara-bolme-subnetting/ makalesini de inceleyin. Örneklemeler oldukça güzel anlatılmış. Bu makalede anlatılanları kavradıktan sonra kafanıza takılan yerleri sorup cevaplar alma yoluna giderseniz subnetting konusunu öğrenmeniz daha kolay olacaktır.

Bu konuda farklı anlatımlar görmekteyim.

Mesela ilgilimakalede subnet 2 ye bölünecekse  2^n>=alt ağ sayısı   formulu kullanılıyor. Konuyla ilgili başka anlatımlar da var

orada da 2^n-2>=alt ağ sayısı  formulu kullanılıyor. Ve formul gereği 4 adet alt ağ oluşuyor. İlk alt ağ ve son alt ağ kullanılamaz deniyor. Zaten bu mantıkla birlikte formuldeki -2 buradan geliyor. Bu konu hep kafamı karıştırmıştır. 

https://www.cozumpark.com/alt-aglara-bolme-subnetting/

Mesela bahsettiklerim yukarıdaki makalede aynen var. Hangisi doğru?

Anlayamadığım şey, Cisco ile Microsoft arasında böyle bir anlatım farkı mı var.

Hocamın makalesindeki formul mantık olarak dogru geliyor. Diğer anlatım tarzında boşa giden alt ağlar var. Açıkça kullanılamaz deniyor. Bunu hiç anlayamadım. Neden kulanılamazmış. Konuya açıklık getirebilecek bir arkadaşımız var mı acaba?

Gönderildi : 17/08/2011 16:03

(@barissaygin)
Gönderiler: 106
Estimable Member

Uzun süredir aklımda olan birşeyi sormak istiyorum.

A bilgisayarı

IP Adresi  172.10.10.1  subnet mask  255.255.255.0

B bilgisayarı

IP Adresi  172.10.10.100  subnet mask  255.255.0.0   olsun

AND leme mantığı gereği bu 2 bilgisayar routera gitmeden haberleşme yapabilecekler gibi görünüyor. Çünkü her bilgisayar kendi subnet maskı ile kendi IP sini ve haberleşmek istediği IP yi AND liyor. Network ID leri eşitse haberleşme sağlanıyor. 

Fakat subnet masklar farklı. Bu bir çelişki değil mi. Ya da şöyle sorayım. Bu normal bir durummu? Bana hep garip gelmiştir.

Gönderildi : 17/08/2011 16:15

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

A bilgisayarı

B bilgisayarı

AND leme mantığı gereği bu 2 bilgisayar routera gitmeden haberleşme yapabilecekler gibi görünüyor. Çünkü her bilgisayar kendi subnet maskı ile kendi IP sini ve haberleşmek istediği IP yi AND liyor. Network ID leri eşitse haberleşme sağlanıyor. 

Fakat subnet masklar farklı. Bu bir çelişki değil mi. Ya da şöyle sorayım. Bu normal bir durummu? Bana hep garip gelmiştir.

bu normal bir durum degil 

2 ip adresinden birisinin subneti yanlis muhtemelen 

Gönderildi : 17/08/2011 16:20

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Merhaba,

Makalede zaten açıklamışım; alttadır. Ve n-2  de çıkarılan 2 ip broadcast ve network id dir ki bunlarda makalede açık şekilde kullanılamaz ip ler olarak belirtilmiştir.

" Farklı kaynaklarda 2^n -2 formulü yerine 2^n formülünün kullanıldığını görebilirsiniz, ancak bu formüllerden bir tanesi yanlıştır denilemez.

Cisco’nun IOS-12 öncesi cihazlarında desteklenmediğinden dolayı 1.Subnet ve 4.Subnet kullanılamaz subnetlerdir. Her ne kadar IOS-12 ve sonrası sürümlerde bu subnetler kullanılabilir olsalar da, Cisconun 2008 eğitim dökümanlarına ve sınavlarına bakıldığında halen 2^n-2 formülünün esas alındığı görülmektedir. Bu nedenden ötürü makalemde hesaplama yapmayı uygun gördüm. "

http://www.cozumpark.com/blogs/network/archive/2008/05/16/alt-a-lara-b-lme-subneting.aspx makalesini de inceleyin. Örneklemeler oldukça güzel anlatılmış. Bu makalede anlatılanları kavradıktan sonra kafanıza takılan yerleri sorup cevaplar alma yoluna giderseniz subnetting konusunu öğrenmeniz daha kolay olacaktır.

Bu konuda farklı anlatımlar görmekteyim.

Mesela ilgilimakalede subnet 2 ye bölünecekse  2^n>=alt ağ sayısı   formulu kullanılıyor. Konuyla ilgili başka anlatımlar da var

orada da 2^n-2>=alt ağ sayısı  formulu kullanılıyor. Ve formul gereği 4 adet alt ağ oluşuyor. İlk alt ağ ve son alt ağ kullanılamaz deniyor. Zaten bu mantıkla birlikte formuldeki -2 buradan geliyor. Bu konu hep kafamı karıştırmıştır. 

http://www.cozumpark.com/blogs/network/archive/2008/05/16/alt-a-lara-b-lme-subneting.aspx

Mesela bahsettiklerim yukarıdaki makalede aynen var. Hangisi doğru?

Anlayamadığım şey, Cisco ile Microsoft arasında böyle bir anlatım farkı mı var.

Hocamın makalesindeki formul mantık olarak dogru geliyor. Diğer anlatım tarzında boşa giden alt ağlar var. Açıkça kullanılamaz deniyor. Bunu hiç anlayamadım. Neden kulanılamazmış. Konuya açıklık getirebilecek bir arkadaşımız var mı acaba?

Gönderildi : 23/08/2011 03:02

(@ertanerbek)
Famed Member

A bilgisayarı

B bilgisayarı

Normal bir durumdur 255.255.0.0 MASK 255.255.255.0 olanı kapsar 172.10.10.100 ip adresinin maskı büyük olsa da aslında 255.255.255.0 maskı içindeki IP adreslerinin içinde kalıyor. İletişim yapılırken MASK adresleri değil IP adresleri kullanılır ve bu durumda her IP adresi unic tir yani /32 CIDR kullanılır buda 255.255.255.255 yapar. Bu durumda siz kendi bilgisarınıza vs IP sine git dediğiniz de eğer IP adresi kendi Subneti içinde ise o IP adresine /32 CIDR ile gidecektir yanı direk olarak Unicast bir hareket oluşacaktır. Eğer ki verilen IP adresi kendi subnetine dahil değil ise o zaman doğal olarak gateway cihazına gidecektir.

Gönderildi : 23/08/2011 03:43

(@ertanerbek)
Famed Member

A bilgisayarı

B bilgisayarı

bu normal bir durum degil 

2 ip adresinden birisinin subneti yanlis muhtemelen 

Hayır yanlış değil sadece birisi diğerini kapsıyor o kadar SuperSubneting de denir bu sisteme. Eğer merkez noktanız var ise ve VPn gibi bir sistem kullanıyorsanız tüm uç noktalar ardışık ise o zaman merkezin subneti uç noktalarda /16 yada sistemin büyüklüğüne göre /8 şeklinde verilir ki tüm uç noktalara gitmek için merkez router kullanılsın.

Gönderildi : 23/08/2011 03:45

Paylaş: