Forum

Genel bir soru

Bildirimler
Hepsini Temizle

Genel bir soru

16 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
1,018 Görüntüleme
(@mustafakaya)
Gönderiler: 1056
Noble Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merak ettiğim bir soru var. mesela Bir müşterimde 400 pc lik bir network kuracağım. Swichler bilgi işlem odasında olacak. ara bolümler var. Ben buralara 48 port swichler koyacağım. Merak ettiğim şu. Herbir bilgisayara kablo çekiyoruz. Fakat her bir swiche de kablo çekiyorz. 48 pcnin veri aktarımı tek bir kablo üzerinden geçiyor. Cat 6 kablo bu ve bundan fazla veriyi, yada söyle diyeyim. Tekbir kablo kaç pcnin yükünü kaldırabilir.

Gönderildi : 28/06/2011 13:55

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Merhaba;

Cat6 saniyede 1gbit'lık veri taşıma özelliğine sahipdir:)

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 28/06/2011 14:00

(@muzafferboyaci)
Gönderiler: 99
Estimable Member

Switch'ler arasında fiber kablo kullanın.

Gönderildi : 28/06/2011 14:03

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Cat6 saniyede 1gbit'lık veri taşıma özelliğine sahipdir:)

[:)]

Gönderildi : 28/06/2011 14:14

(@tayfundeger)
VMware Guru

Aslında yapıyı daha detaylı anlatsanız daha iyi önerilerde bulunabilirim yani Client'lar server'a ne için gidicek server'larda ne var biraz detaylı anlatırsanız daha iyi yönlendirme yapılabilir.Ama çokda fazla uçmaya gerek yok Cat6 yeterlidir:)

Tayfun DEĞER

Gönderildi : 28/06/2011 14:18

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

Aslında yapıyı daha detaylı anlatsanız daha iyi önerilerde bulunabilirim yani Client'lar server'a ne için gidicek server'larda ne var biraz detaylı anlatırsanız daha iyi yönlendirme yapılabilir.Ama çokda fazla uçmaya gerek yok Cat6 yeterlidir:)

Sunucuya muhasebe programları ve ortak paylaşımlar için bağlanacaklar. Kararsız kaldığım konu şu. Swichler arası fiber optik kablomu çekelim.(Benim için sıkıntı olacak) yoksa swichler arası cat6 yada cat7 kablo yeterli olurmu =?

Gönderildi : 28/06/2011 14:24

(@TuncayYILDIZ)
Gönderiler: 139
Estimable Member

Merhaba,

Daha önce bir çağrı merkezinde benzer yapı kurdum. Switch ve kablo tercihlerini doğrı yapılandırdığınız takdirde problem olacağını sanmıyorum

Gönderildi : 28/06/2011 14:27

(@tayfundeger)
VMware Guru

Aradaki trafik 1gbit'i görmez sanmıyorum devam cat6'ya:)Eğer görüyorsa şükretmen lazım sizin şirket iyi iş yapıyor manası çıkar buradan:P

Tayfun DEĞER

Gönderildi : 28/06/2011 14:33

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

Teşekkür edeirm cevaplarınız için.ben swichler arası cat7 çekmeye karar verdim.

Gönderildi : 28/06/2011 14:46

(@HakanALKAN)
Gönderiler: 125
Estimable Member

Merhaba

Kuracağınız network orta büyüklükte bir kampüs dizaynı gerektiriyor. Kullanacağınız kablodan önce redundancy , load balancing , gecikmeye tahammülü olmayan uygulamalar varsa QoS gibi ağın yükünü dengeleyecek tasarım ve konfigurasyonlara öncelik vermelisiniz. Cihazlarınızı bu doğrultuda seçmenizi , dizaynı projelendirmenizi öneriyorum,kolay gelsin

Gönderildi : 28/06/2011 15:13

(@FiratDONMEZ)
Gönderiler: 156
Estimable Member

Kuracaginiz sistemde kablolalamadan daha once gelen durumlar var benim kanaatimce Yani oncelikle sececeginiz Switch lerin ozelliklerin den tutunda yapida ki mesafeler ne bileyim ortam dengesiniz bozabilecek baska degerler ornegin elektrik kablolarina olan uzakliklar gibi..Bunun haricinde oneri baabinda birseyler isterseniz.Marka model vermek ne kadar dogru bir yonlendirme olmasada (Proje bazli ozel olarak hazirlanmasindan yanayimdir). Bu konuda Cisco Switchleri tercih etmenizi oneririm.Yonetilebiliri olmalarinin ileride ag genisledikce faydasini goreceginize emin olabilirsiniz.Kablolama kisminda ise UPLINK kisimlarini Fiber Optik tercih etmeniz hem veri transferi olarak hemde Sorun yasama konusunu en aza indirgemenizi saglar ve nacizane bir oneri olarakta her Noktaya (Burda sizin katlarda kullanacaginiz 48Port switchleri kastediyorum) iki kablo cekmek ileri donuk bir yatirim olur.Yedeklilik bakimindan ki bu iki kabloyu da gene iki farkli koruyucu katman icinde cekmeniz daha iyidir.Neyse fazla uzatmayim sanirim ben oyumu Fiber Optik ten yana kullandim ))

Gönderildi : 28/06/2011 15:29

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

Tüm öneriler için teşekkür ederim. Projelendirme aşamasındayım. Cisco ürünleri kullanacağız. Önerilerinizi dikkate alacağım.

Gönderildi : 28/06/2011 15:56

(@tayfundeger)
VMware Guru

Projeniz bittikten sonrada bilgi verirseniz, başka kişilerede yardımcı olmuş olursunuz..

İyi çalışmalar.

Tayfun DEĞER

Gönderildi : 28/06/2011 16:12

(@FiratDONMEZ)
Gönderiler: 156
Estimable Member

Ve bu arada Projeniz hakkinda takildiginiz konularda sorularinizi da bizlerden esirgemessiniz umarim.

Gönderildi : 28/06/2011 16:14

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

Projeniz bittikten sonrada bilgi verirseniz, başka kişilerede yardımcı olmuş olursunuz..

İyi çalışmalar.

tabiki herzaman . Herkese iyi çalışmalar.

Gönderildi : 28/06/2011 16:49

(@mustafakaya)
Noble Member
Konu başlatıcı

Estağfirullah. Yardım severliğiniz için ayrıca teşekkür ederim.

Gönderildi : 28/06/2011 16:51

Paylaş: