Forum

en iyi kablolama ve...

Bildirimler
Hepsini Temizle

en iyi kablolama ve wifi

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Reactions
349 Görüntüleme
(@hakanclskn)
Gönderiler: 42
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar 

Yeni bir network yapısı oluşturuyorum bunun için hangi tür kablolar hangi tür swichler kullanmama lazım 

aynı zamanda network üzerinde ip telefonlarda olacak yapabileceğim en hızlı network nasıl bir şey olurdu ve bu network

bir server üzerinden internet dağıtmak istiyorum bunun için de hangi tür bir server seçmeliğim toplanda ip alan 100 clinet olucak max

Gönderildi : 07/05/2011 17:11

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Merhabalar 

Yeni bir network yapısı oluşturuyorum bunun için hangi tür kablolar hangi tür swichler kullanmama lazım 

aynı zamanda network üzerinde ip telefonlarda olacak yapabileceğim en hızlı network nasıl bir şey olurdu ve bu network

bir server üzerinden internet dağıtmak istiyorum bunun için de hangi tür bir server seçmeliğim toplanda ip alan 100 clinet olucak max

Kablolar için CAT-6 en az 350 MHz.lik Shielded kablolar kullanın. Kullanılan switch donanım sayısını olabildiğince az tutmaya çalışın. Switch'ten switch'e atlama ne kadar az olursa sinyal kaybı o kadar az olur.

Yönetilebilir switch'ler kullanırsanız verinin switch'in hangi portundan daha yüksek öncelikle akması gerektiğini belirleyebilirsiniz. Ayrıca switch'leri en az 1GB'lik seçmeniz. 10GB'lik switch'ler ülkemizde henüz tam olarak yer bulamasa da ve de genel datıcılardan temin edilemeseler de eğer bunları kullanırsanız ağınızın süratten uçacağından emin olabilirsiniz. Fakat eğer ki bu 10GB'lik switch'lerle ağınızı kurarsanız şu anda kapalı sistemlerde erişilebilecek en yüksek hıza teorik olarak ulaşacağınız için IP telefonlarla video konferans bile yapsanız herhangi bir bağlantı yavaşlığı yaşamazsınız.

İnternet dağıtımının da verimli olmasını istiyorsanız bu durumda Forefront  TMG ile minimum 2 server'dan oluşan farm yapısı oluşturmanızı ve interneti buradan cache yöntemiyle dağıtmanızı tavsiye ederim. Burada server'ların güç olarak iyi olmaları hızın da yeterince iyi olmasını sağlayacaktır.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 08/05/2011 00:11

Paylaş: