Forum

Fakülte Topolo...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Fakülte Topolojisi Oluşturma

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
427 Görüntüleme
(@enginekinci)
Gönderiler: 2
Active Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar hepinize merhaba,
Bitirme Ödevim kapsamında fakülte ve ilerleyebilirsem de üniversite çapında bir topoloji oluşturacağım.
CCNA seviyesinde bilgim var,eğitimini aldım.
gerçek bir topoloji üzerinde hiç çalışmadım dolayısıyla hangi ürünleri kullanacağımı tam olarak bilmiyorum,şu anda öğrenciler ve akademisyenler için ayrı vlanlar oluşturup access list tanımlayacağım.Bunun için core da router mı yoksa layer 3 switch mi kullansam bilemiyorum ayrıca gerçek hayatta bir tane router veya switch yeter mi fakülteye onu da bilmiyorum.
Aslında bunu hocaya sorsam söylerdi ama 2 haftadır ekiyorum hocayı şimdi yardım istersem sinirlenir 
Fikirlerinizi paylaşırsanız çok mutlu olurum.hem oluşturduğum topolojinin resmini hem de packet tracer dosyasını gönderiyorum.

http://hotfile.com/dl/116833792/d624ba6/bitirme.pkt.html

aşağı taraftaki bilgisayarlar öğrenci lablarını yukarısı ise akademisyen bilgisayarlarını temsil ediyor

Gönderildi : 05/05/2011 17:08

(@muratguclu)
Gönderiler: 1164
Noble Member

selam,

Switch lerin throughput ları, router lardan çok daha yüksektir.  Ortamda L3 bir swith var ise mutlaka routing onda yapılmalı.  Genelde Campus network lerinde şaşi vardır, onun üzerinde inter vlan routing yapılır. L3 bir switch yok ise router da yapabilirsin. Router-on-a-stick diye geçer.

Gönderildi : 07/05/2011 00:42

Paylaş: