Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Çözülemeyen bir problemim var!

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
385 Görüntüleme
(@mustafakaya)
Gönderiler: 1056
Noble Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Merhabalar. Bir işletmede bütün kabloları ve tüm cihazları değiştirmeme rağmen çözüm sağlayamadım.

Eski Lokasyon Şöyleydi ; İşletme Toplam 8 katlı = 6 kat yatakhane - 1 kat etüt- 1 kat kafeterya

1- Herkatta 2 şer adet  .TP-LINK TL-WR941ND AP ve ikisini birbirine bağlayan bir 5 port hup ve bu hup lardan swich e kablo iniyordu, (AP ler sık sık kesme yapıyordu.)

2- Modemler 2 Airties ve bir Tplink Toplam 3 Modemleri vardı.(Airties Modemlerin ikisinde de adsl hattında kesme yapıyordu ve hat düşüyordu. İnternet hızları 1. Modem 1 mb. 2. Modem 4 mb. ve 3. Modem 8 Mb hızındaydı.)

3- Bir modem Muhasebe kısmına iki modem se yurda dağılıyordu.

4- Swich 16 port 100-200 mb. Inca marka bir swichti.

Benden Çözüm Ulaştırmam İstendi ve ben aşağıdakileri uygulamaları yaptım.

Yeni Lokasyonu Şöyle tasarlarladım ;

1- Network problemi doğacağı için tüm kabloları ve ara swichleri iptal ettirerek sıfırdan her AP ye biri yedek olmak üzere 2'şer adet direk swich bağlantılı cat6 kaplo çektirdim.

2- 5651 Nolu kanuna çözüm ulaştırmak ve kısıtlama yapmak için Netsafe Sharp ürününü kullandım.

3- Toplam 5 Adet 8 Mb. Adsl hattı aldırdım ve hepsinin internet hızlarını kontrol ettim.

4- 4 Adet DRAYTEK VIGOR-2710E  Modem Aldım ve bu modemleri Netsafe firewall a girdim ve firewaldan tek kablo çıkıp swich'e girdim.(Çalışma sistemi şöyle: her ip alan client yük dengelemesi yapıp total kullanıcıları 4 modeme paylaştırıyor ve herhangi bir modem çalışmaz veya internet iletişimi olazsa netsafede ki fail-over özelliği devreye girip kalan modemden çalışmaya devam ediyor.

5- Her kata 2 şer adet olmak üzere 14 tane DRAYTEK VIGORAP-700 taktım. Antenlerini 8 desibel antenle değiştirdim. ve tüm SSID lerini ELIT ismini verdim. AP lerden çıkan kaplolar direk swiche bağladım.

6- Ana merkeze HP ProCurve 1810G-24 24Port Gigabit WEB Yönetilebilir Switch aldım.

DEVAM EDEN PROBLEMİM :

Herhangi bir ap den internete çıkmak istediğimde çok yavaş bağlanıyor ve internette düşmeler oluyor. Herhangi bir internet sitesine ping attığımda süre 3000,2500,3500 bazen 7000-8000 ms gibi sonuçlar alıyorum. firewall'a ping attığımda hızım 1-2 ms. En uzak köşedeki AP ye ping attığımda süre 1-2 ms. Ap ye bağlı herhangi bir cliente ping attığım zaman süre 1000-8000 ms. arası. Kabloyu direk swiche bağlayıp AP den çalışan herhangi bir cliente ping attığım zaman süre 1000-8000 ms ve 3-5 pingde bir İstek zaman aşımına uğradı iletisi alıyorum. Kesinlikle çözüm sağlayamıyorum. Önerilerinizi bekliyorum.

Gönderildi : 18/04/2011 03:09

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Selamlar,

Şurayı tam olarak açıklamak gerekirse;

AP üzerinden çalışan bir istemciyi, ap'den alıp switch üzerine kablo ile bağladığınız zamanda ping süresi 1000-8000 ms aralarındamı oluyor?

Gönderildi : 18/04/2011 12:52

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Merhaba, konu başlığını değiştirebilir misiniz lütfen, başlığa göre sorulara bakan arkadaşlar var ve sorunuz bu şekilde cevaplanmayabilir..

Gönderildi : 20/04/2011 02:26

(@volkankulalar)
Gönderiler: 158
Estimable Member

Senin gönderdiğin requestler fw a kadar 1 ms gibi bir değerde reply ediliyorsa tek bakman gereken yer fw. Çünkü yazdığın routelara göre loadbalance yaptığını söylemişsin. Bence bu fw tarafında senin düşündüğün gibi çalışmıyor.

Bunun adını koymak adına soruyorum,

1) İlk olarak clientlardan gitmeye çalıştığın destination' a fw dan gitmeyi bir dene sonuç ne olacak?

2) Bunun ardından eğer sonuç farklı çıkar ise log alınması gerekli.

Gönderildi : 20/04/2011 13:30

(@mustafakaya)
Gönderiler: 1056
Noble Member
Konu başlatıcı

Problemim çözüldü. Bazı zombi bilgisayarlar 1000 lerce session açarak networku kitliyordu. Firewall konfigürasyonunda problemler vardı. Ertan Erbek beyin Danışmanlığıyla ve Draytek firewall cihazıyla problemimiz çözüldü. Kendisine Çözümpark aracılıyla çok teşekkür ediyorum.

Gönderildi : 22/04/2011 00:48

Paylaş: