Forum

erişim hatası

Bildirimler
Hepsini Temizle

erişim hatası

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
693 Görüntüleme
(@arasta)
Gönderiler: 10
Active Member
Konu başlatıcı

merhaba; 200 bilgisayarlık bir ağda toshiba e-studio 452/453 marka büyük network yazıcılarım var.bu yazıcıların her birine bir statik ip atadım ve üzerinde xp yüklü bilgisayarlar bu iplere rahatlıkla erişebilirken windows 7 yüklü olan makinelerde şu hatayı alıyorum:

\\xxx.xxx.xx.x is not accessible. you might not have permission to use this network resource.

the account is not authorized to log in from this station.

çözüm için yardımcı olursanız çok sevinirim.

Not: bir çok yolu denedim ama başarılı olamadım.

Gönderildi : 22/01/2011 17:29

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

bu yazıcıları local attached mi tanıttınız. yani manuel port yarattınız mı. sanki bir network paylaşımına ulaşmak istiyorsunuz gibi bir hata vermiş.

benim size önerim bu orta büyüklükteki bahsettiğiniz kadar kullanıcılı bir yerde yönetilebilirlik ve servis verme açısından yazıcıları sunucuya tanıtın. print server özelliklerini aktive etmenize gerek yok. buradaki paylaşım üzerinden kullanıcılar rahatlıkla bağlanacaklardır. sonra gerekirse sürücü güncelleme ip değiştirme gibi işlerle ilgili ayarları yalnızca sunucuda yapacaksınız, kullanıcılara dokunmayacaksınız.

Gönderildi : 22/01/2011 20:58

(@arasta)
Active Member
Konu başlatıcı

bu yazıcıları server üzerine attığım zaman tarayıcı özelliklerini kullanamıyoruz bu sebeple \\xxx.xx..xx gibi ip numarası girerek yazıcıya bağlanmak istiyoruz.   local attach derken neyi kast ettiğinizi tam anlamadım. ilginize teşekkürler.

Gönderildi : 24/01/2011 12:31

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Local attach tan kastetilen yazıcı ekle dediğinizde "yerel yazıcı" yı seçeceksiniz. Sonra yeni bağlantı noktası ekle diyerek bağlantı noktası türünü standart tcp/ip port seçeceksiniz. Sonraki gelen ekranda printer IP adresini yazarak yeni port ekleyip bu port ile yazıcının kurulumunu yapacaksınız.

Gönderildi : 25/01/2011 12:44

(@arasta)
Active Member
Konu başlatıcı

bu yöntemi denemiştim maalesef başarılı olmadı.yazıcıyı kurmak ondan çıktı almak sorun değil. ip adresini girerek paylaşımda olan yazıcıya kullanıcı bu istasyondan oturum açmaya yetkili değil hatası alıyorum. biraz daha uğraşıcam bi çözüm bulursam hemen paylaşıcam. çok teşekkürler.

Gönderildi : 25/01/2011 13:28

(@OmerKARADENIZ)
Gönderiler: 1560
Noble Member

Merhaba,

Ortamda bir Domain varmı ? Yazıcının network desteği var ise diğer pc lerde normal kurulum yaparak çalışması gerekir. Birde eğer ortamda domain var ise herhangi bir pc ye normal olarak yazıcıyı tantıp paylaştırarak deneyebilirniz.

Gönderildi : 25/01/2011 13:50

(@arasta)
Active Member
Konu başlatıcı

sonunda buldum :)).. hiçbir bilgisayar domaine bağlı değil. windows 7 nin yerel güvenlik ilkesinde; yerel güvenlik ilkesi sekmesi altında microsoft network client ve microsoft network server ile ilgili 6 adet ilke devre dışı bırakıldığında (disable) bağlantı kurabildim. cevap yazan herkese çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 25/01/2011 13:56

(@OmerKARADENIZ)
Gönderiler: 1560
Noble Member

Merhaba,

Geri dönüş için biz teşekkür ederiz.

Gönderildi : 25/01/2011 14:59

Paylaş: