Forum

Network ve internet...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Network ve internet messenger

7 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
810 Görüntüleme
(@riziko)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

merhaba.

şirket içi mesajlaşma konusunda sıkıntım var bu konu ile ilgili wildfire+spark programları anlatılan makaleyi okudum fakat ben şirket içinde (merkez şirket)  daha kolay çalışan akınsoft office messenger kullanıyorum (server kullanmıyor bu program) şimdi bu messenger i 2 şubeye daha kurmam gerekiyor merkez ve şubeler sabit ip kullanıyorlar bir önemli nokta ise merkezin server işletim sistemi  windows server 2003 r2 fakat servera tanıtılmayan bir bilgisayara messenger kurduğumda sorunsuz çalışıyor yani lokal ağa bağlı her bilgisayar messengeri çalıştırıyor. şirketlerdeki modemler airties rt 205. şimdi ilk olarak şirketler arasında VPN bağlantısı kursam sizce messenger çalışır mı? ( hamachi, leaf, comodo easy vpn programlarını merkezde windows xp sistemli bir bilgisayarda denedim olmadı) modemden nasıl bilr ayar yapmam gerekir?ayrıca serverdan ayar yapmama gerek var mıdır? 

nasıl bir yol izlemem gerekir ya da hiç bunlarla uğraşmadan wildfire+spark ı merkezdeki windows xp  sistemli bir bilgisayara  kursam internet üzerinden messengeri kullanabilirmiyim?

programın kullandığı portlar UDP : 31289 TCP : 31290 TCP:31291 

Gönderildi : 22/01/2011 01:16

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Üretici firma ile görüşmeniz gerekiyor bence. Çünkü wildfire gibi kurumsal bir program için destek verebiliriz ama akınsoft kullanan pek yok bu nedenle bilen dışında forumdan yardım almanız pek mümkün değil gibi, üretici türk olduğu için bence direk telefon açıp programın kullandığı portları sorabilir, sonrasında modem üzerinde bu portları açarak sistemi çalıştırabilirsiniz. Ancak sunucu kullanmıyor ise muhtemel bir servis yoktur ortada ve bu nedenle port açarak değilde network üzerinden boradcast ile haberleşiyor olabilir bu durumda port açmak sizin işinize yaramaz , server - client mantığı ile çalışıyor olsaydı iş kolaydı, ve yine vpn kurarak bu sorunu çözme şansınız çok yüksek ama dediğim gibi misal ben hiç duymadım bu programı ve google da bilgi olduğunu sanmıyorum , bu nedenle programın aslen nasıl çalışıtığını üretici firma ile görüşüp öğrenebilirsiniz.

Eğer nasıl çalıştığı konusunda bilgi verirler ve buna rağmen sorunu çözemezseniz aldığınız bilgileri bizim ile paylaşırsanız bizde yardımcı olmaya çalışırız.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/01/2011 17:49

(@riziko)
Active Member
Konu başlatıcı

Peki wildfire serveri merkezin ms server 2003  işletim sistemli bilgisayara değil de terminal olan ve xp işletim sistemli bir bilgisayara kursam  hem internet hem lokal ağda spark/pandion çalışır mı?

Gönderildi : 22/01/2011 22:48

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

wildfire xp üzerinde de çalışıyor yani illaki server olması gerekmiyor.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/01/2011 14:20

(@riziko)
Active Member
Konu başlatıcı

wildfire yi xp kurulu bir pc ye kurdum şirket içinde çalışıyor fakat şirket dışından bağlanılamıyor. merkezin server pcsinde nasıl bir ayar yapmak gerekli?? isa server için anlatım yapılmış ama normal server 2003 r2 de nasıl bir ayar yapılması lazım firewall policy veya tool box diye bir şey bulamadım?

ayrıca modemden gerekli portları da açtım.. 

Gönderildi : 25/01/2011 16:17

(@riziko)
Active Member
Konu başlatıcı

ayrıca modemden gerekli portları da açtım..

Gönderildi : 25/01/2011 16:20

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Server üzerinden internet dağıtmıyırsanız eğer server üzerinde yapmanız gereken bir şey yok , isa makalesindeki portları modemden xp makineye doğru yönlendirmeniz ve xp makinedeki firewall u kapatmanız yeterli olacaktır.

Gönderildi : 26/01/2011 03:24

Paylaş: