Forum

Network yazıcısına ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Network yazıcısına 2.ethernetten bağlanma? Çözüldü

17 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
514 Görüntüleme
(@MeteTASCI)
Gönderiler: 33
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba ,

Aşağıdaki şekideki gibi bir yapımız var.  ETH1 ile modem arası düz , ETH2 ile network yazıcısı arasında cross bağlantı var.

Bu yapıda ETH 1 devre dışı iken yazıcıyı pinglediğim zaman yanıt alabiliyorum.

ETH 1 'i aktif edip internete bağlandığımda ise yazıcıya ping atamıyorum. Ancak yazıcıdan bilgisayara taranmış dosyaları gönderebiliyorum.

Her iki ETH aktif iken yazıcıya ulaşabilmem için nasıl bir yapılandırma yapmam gerekiyor?

Çözüm : 2. ethernet ve network yazıcısının ip'lerini 192.168.2.x olarak farklı bir gruba alınca bilgisayar sorunsuz olarak bağlanabildi.

Önerileriyle çözüme ulaşmamıza yardım eden arkadaşlarımıza teşekkür ederim.

Gönderildi : 07/01/2011 14:16

(@kaantekkol)
Gönderiler: 831
Noble Member

route tanımlanması gerekiyor diye düşünüyorum. Ama tam olarak nasıl yapıldığını bilmiyorum. İncelerseniz bilgi edinebilirsiniz. Ama neden yazıcıyı bilgisayara ethernet üzerinden bağlantı yaptığınızı tam anlayamadım.

Direkt olarak yazıcıyı networke bağlasanız yapmak istediklerinizi çözemiyor muydunuz?

Gönderildi : 07/01/2011 14:26

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Neden çift ethernet kullanıyorsunuz? Modeminiz tek port ethernetli değil ise yazıcıyı modemin diğer ethernetine bağlayabilirsiniz. Modeminiz tek portlu ise 5-10$a uygun bir switch alıp Modem, pc ve printer ı bu switche bağlayarak sorunsuz bir network kurabilirsiniz. Aynı subnet içinde printer için ağ geçidi (192.168.1.3) kullanmanıza gerek yok.

Gönderildi : 07/01/2011 14:27

(@MeteTASCI)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Modemimizde boş port olmadığı için bu şekilde bir yapı kurmayı tercih ettim.

Olivetti marka olan çok fonksiyonlu yazıcımız bu şekilde kullanılabiliyormış servisin dediğine göre. USB den bağlantı yapıldığı zaman tarayıcı gibi özelliklerini kullanmak mümkün değil.

Gönderildi : 07/01/2011 14:30

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

yazıcıya farklı bir bloktan ,ip verirseniz sorun yaşamazsınız

192.168.2.x gibi yada 10.0.0.x gibi 

Gönderildi : 07/01/2011 14:46

(@borayildiz)
Gönderiler: 675
Honorable Member

eth2' ye de aynı bloktan bir ip adresi vermeniz gerekiyor

Gönderildi : 07/01/2011 17:03

(@MeteTASCI)
Trusted Member
Konu başlatıcı

bu şekilde deneyince bağlanmadı

Gönderildi : 07/01/2011 17:05

(@borayildiz)
Honorable Member

eth2' ye 192.168.2.1 yazıcya 192.168.2.2 IP lerini yazıp dener misiniz?

eth2 ye gateway ve dns bilgilerini yazmayın lütfen

Gönderildi : 07/01/2011 17:13

(@MeteTASCI)
Trusted Member
Konu başlatıcı

eth2' ye 192.168.2.1 yazıcya 192.168.2.2 IP lerini yazıp dener misiniz?

eth2 ye gateway ve dns bilgilerini yazmayın lütfen

Bu şekilde deneyince sorun çözüldü.

Bir başka sorun ise : pc-2 isimli bilgisayarın network yazıcısına ulaşabilmesi için nasıl bir yol tanımı yapmamız lazım? 

Gönderildi : 07/01/2011 17:27

(@borayildiz)
Honorable Member

bağlı olduğu bilgisayar üzerinde paylaşıma açın

diğer bilgisayarlardan da networkte başka bir bilgisayara bağlı yazıcı olarak ekleyin

Gönderildi : 07/01/2011 17:38

(@MeteTASCI)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Yazıcı noktasında bu şekilde bir çözüm yeterli tabiki. Ancak cihazın tarama özelliği de var ve direkt olarak belirlenen pc ye tarama yapıp gönderebiliyor. Bunu için ne önerebilirsiniz?

Özetle : pc 2'den 192.168.2.201 adresine bağlanabilmek için ne yapmam lazım?

Gönderildi : 07/01/2011 17:51

(@borayildiz)
Honorable Member

bunu yapsanız bile bir çözüm olmayacak o yüzden en güzeli tüm bilgisayarları aynı switch üzerinde toplamak çünkü diğer bilgisayarlar üzerinden yazıcıyı ve/veya tarayıcıyı kullanabilmek için bağlı olduğu bilgisayarı açık tutma zorunluluğunuz olacak

Gönderildi : 07/01/2011 17:59

(@MeteTASCI)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Yazıcının bağlı olduğu bilgisayar okulumuzun zil bilgisayarı. Zil bilgisayarımız sürekli açık olduğu için bir sorun teşkil etmiyor.

Bu bağlantıyı sağlayabilmek için ne önerirsiniz?

Gönderildi : 07/01/2011 18:03

(@maydin38)
Gönderiler: 90
Estimable Member

eth 1 ve eth 2  yi secip sonra sag tıklayın baglantıyı köprüleyi secin bakalım oluyormu.

Gönderildi : 07/01/2011 19:44

(@MeteTASCI)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Bağlantıları köprüleyince manuel olarak ayarlamış olduğumuz bütün tanımlamalar iptal olduğu için bir getirisi olmuyor maalesef.

Gönderildi : 07/01/2011 19:50

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Aynı konuda 2.nci post http://www.cozumpark.com/forums/AddPost.aspx?PostID=225974

Forum Kuralları: http://www.cozumpark.com/forums/thread/650.aspx

18. Aynı konuyu, aynı veya farklı başlıklar altında birden fazla kez açamazsınız.

Gönderildi : 08/01/2011 00:16

(@MeteTASCI)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Tek başlık altında farklı sorular sorarak konuyu uzatmak istemediğim için farklı bir başlıkta sorumu yöneltmenin daha uygun olabileceğini düşündüğüm için diğer başlığı açtım.

Sorumu net bir biçimde açıklayabilmek için basitleştirerek aktarmaya çalıştım.  Sorunun ilk kısmını sizlerin de desteğiyle çözdükten sonra 2. aşamasında bir sorunla karşılaştım. İkinci bilgisayar(lar) için sorun oluşacağını önceden tahmin edemedim. Bu da network konusundan bilgi eksikliğimden kaynaklanmaktadır.

Okulumuzdaki durum itibariyle , elimizdeki imkanlar dahilinde sorunu çözmeye çalışıyoruz. Switch almak tabiki daha pratik bir çözüm gibi görünüyor. Okul şartlarını düşündüğümüz zaman ilk önceliğimizi bu yönde kullanamadık maalesef. Elimizde bulunan 2. ethernet kartını kullanarak sorunu aşmaya çalışıyoruz. Sizlerin değerli katkılarıyla çözmeye de çok yaklaştığımızı belirtmek isterim. Bu katkılarınız için teşekkürlerimi sunarım.

http://www.cozumpark.com/forums/thread/225963.aspx  adresinde ayrıca konu açarak forum kurallarını ihlal ettiğim için özür dilerim. Gerekiyorsa diğer konuyu silebilirsiniz.

Gönderildi : 08/01/2011 02:47

Paylaş: