Forum

120 Client Network ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

120 Client Network Yapılandırma Değişikliğinde Fikir Almak İstiyorum

10 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
505 Görüntüleme
(@gokhandemir)
Gönderiler: 11
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba ÇözümPark ailesi,

Topoloji : 

İşyerimde 120'den fazla client bulunmakta. Şu anki topoloji ekte çizdiğim gibi sayılır. Kablolamada W, Z yerleşimleri komple cat6, diğer yerlerde cat5, cat6 karışık. Kanalların hemen hemen hepsi Legrand.
İç ve dış tüm trafik ekte eklemeyi unuttuğum H switchine bağlı 2003 servera kayıt ediliyor. Bu kayıtlar 2 aylık periyotlarda siliniyor. 
Clientların %70'inde policy kısıtlamaları var ki birçoğu sadece masaüstünü görüyor. Ayrıca yerleşim x' de 18 tane, w ve z' de 3 tane,  güvenlik kameraları var. Kayıt cihazı direkt H'a bağlı. Görüntüleri günlük ortalamada 3-4 saat kadar izliyorum. Ayriyetten H' tan çıkışlı exchange server ve ADD var. H' dan sonraki tüm switchlerde clientler dağınık mesafelerde bulunuyor. Örn. B ve D yakın birimler ama çok dağınıklar. Saat 18:00' dan sonra client kullanımı %60 oranında azalıyor fakat bazı günler 08:00 ile 18:00 arası işkenceye dönüyor.

Yaklaşık 2 haftadır performansı arttırabileceğim farklı bir yapılanma düşünüyorum ama tam ne yapmalıyım karar veremedim(Switch ve fortigate konf. dahil).  Örn: Yerleşim w ve z' ye fiber çekmeyi düşünüm ama bunu yapmak yerleşke bakımından imkansız. 2048'i farklı bir birime koyacağım ama yerleşim w olan birim(ler) 1-2 aya kadar 40+ cliente çıkacak, şu anki kabini vs. çok uğraştırıcı. En basitinden kullanımın yoğun olduğu X yerleşimine sql ve oracle serverları taşıyacağım.
Çalışmaya başlamadan önce tüm birimlerde hublar vardı, alakasız cat5'ler, ne olduğu belli olmayan prizler, 2 tane server vardı, 7mbps PTP vardı, fortigate ve 2024' ler yoktu. Ağ virüsleri de yanında promosyon gibiydi benim için 🙂 . Çalıştık, doğru yanlış birşeyler oldu ama daha da iyi olması için sizlerin fikrini almak istiyorum. 

Siz olsanız bu veya buna benzer yapıdaki bir network için başka neler yapar sınız ?

Gönderildi : 28/10/2010 02:58

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

performans dusunuyorsaniz ve bunu lokasyonlar arasinda dusunuyorsaniz Riverbed urunleri ile temin edebilirsiniz.

ciddi anlamda performans artislari saglamaktadir. suan dunya genelinde Citibank, Citi Group gibi bir suru firma kullanmaktadir. Turkiyede de bazi firmalar bunu kullanmaya basladilar.

detayli bilgi icin: http://www.riverbed.com/us/  adresini ziyaret edebilirsiniz.

ayrica Turkiyede Hayat Bilgi bu urun satisini yapmaktadir, oradan da destek alabilirsiniz.

kolay gelsin

Gönderildi : 29/10/2010 16:00

(@gokhandemir)
Active Member
Konu başlatıcı

Öncelikle teşekkür ederim Mumin Bey.

Riverbed işi 2011 ortalarında olur ki bugünlerde temin edebileceğim maddi kaynaklarımı tükettim.

Gönderildi : 29/10/2010 16:54

(@gokhandemir)
Active Member
Konu başlatıcı

Böyle kalacak sanırım bu gidişle 🙂

Gönderildi : 02/11/2010 23:58

(@uygarbalci)
Gönderiler: 5
Active Member

yapınızı inceledim öncelikle networkler arasında hız planlıyorsanız fiber çekmelisiniz bence egerki fiber çekmek çok maliyetli yada coğrafi olarak çok meşakatli derseniz geniş band wireless ürünler sizi bakır hatlardan kat kat daha yüksek bir network performansına taşıyabilirler. bende yakın zamanlarda benzer bir sorun yaşamıştım ne fiber çekilebiliyordu nede gshdsl hatlar idare ediyordu.Sonuç olarak Cisco network anten kullanarak sorunu çözdüm şu anada mevcut lokasyonda 50+ kullanıcı login oluyorlar ve tüm işlemlerini merkeze baglı olarak online yapıyorlar(internette bu duruma dahil.)Detay isterseniz topolojiyi oluşturum cihaz marka model belirtebilirim.

Gönderildi : 03/11/2010 19:17

(@gokhandemir)
Active Member
Konu başlatıcı

tavsiyeniz için teşekkür ederim. sanırım dediğiniz gibi yapmam daha mantıklı olacak çünkü W lokasyonunda şu an 19 client var ama bu yakında 50'yi bulacak gibi. Topolojiye gerek yok o kadar uğraştırmayayım sizi de sizin kullandığınız/memnun kaldığınız wireless ürünü incelemek isterim ^^
bugün farkettiğim ama tam inceleme fırsatım olmayan bir durum daha var Y lokasyonundaki clientler çok yıpranmış durumda bazılarında virüs var, bazılarının AD'si bozulmuş. Şu mali denetimi bir atlatalım ilk işim orayı komple elden geçirmek olacak ki faydası olur mutlaka. Hatta kullanmadığım bir firewall var onu da oraya koyabilirim. Mantıklı gibi 🙂

Gönderildi : 03/11/2010 23:37

(@uygarbalci)
Gönderiler: 5
Active Member

http://www.cisco.com/warp/public/cc/pd/witc/cte1400/prodlit/brids_ds.pdf

yukarıdaki link te guide'ı var cihazın

http://www.cisco.com/en/US/products/hw/wireless/ps469/products_data_sheet09186a008022551d.html   

burada ise cihazın tüm özellikleri ve modeli var (Cisco Aironet 1300 serisi outdoor) cihaz standart anten ile 4.8 km ye kadar destek veriyor ancak yetmez derseniz outdoor anten çeşitleri de mevcut ayrıca sadece dış üniteyi (anteni) yükseltmek suretiyle verimi arttırabilirsiniz.

Gönderildi : 04/11/2010 11:43

(@gokhandemir)
Active Member
Konu başlatıcı

İlginize teşekkür ederim. Sanırım fortigate' de de bir değişikliğe gideceğim. inş. herpsi düzgün olur.

Gönderildi : 10/11/2010 22:51

(@VuralKOYUSTU)
Gönderiler: 14
Active Member

Riverbed tarafında her türlü soruyu cevaplarız mümin hocam:))

Gönderildi : 20/11/2011 02:26

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhabalar Vural bey,

sipariş üzerine getirdiğimiz Riverbed Steelhead 2020 SHA-02020 Appliance  mevcut. Bu cihazın yaptığı iş ve alabilecek firmalar konusunda yardımcı olabilirmisiniz.

saygılar. 

Gönderildi : 25/11/2011 16:55

Paylaş: