Forum

6 switchden geç...

Bildirimler
Hepsini Temizle

6 switchden geçerek ping atma

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
955 Görüntüleme
(@sinanbaltaci)
Gönderiler: 44
Trusted Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar merhaba 3com 6 switch ile network oluşturduk en ucundaki ve diğerinin uçundaki iki bilgisayarı ıp verrdik 5 switch geçerek bilgisayarı görmesi için pink attım görmedi ortamda dns yok ben sadece ıp: 192.168.2.1 subnet : 255.255.255.0 diğer bilgisayara ise 192.168.2.2 dedim ve sabnet yazdım bu switcleri configure mi edeceğim yoksa switclerde ışıklar yanıyor kablo uçlarını düz kablo çaktık 568a olarak dizili yönetimsiz switchler bunlar 100 mbit kablo lar en uzunu 80 metre en uçtaki switche bir kablo dahamı ekleyim yuvarlak olarak döngüsel bağlansın yardımlarınızı bekliyorum 

Gönderildi : 16/10/2010 02:44

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba öncelikle switch leri yanınıza alın kabloalrıda alın.Kabloyu bir switch üzerine takarak deneyin.Çalışırsa iki switch yapın deneyin derken 6 swtche kadar ilerleyin neticede ara sorunlu yer varsa onu görmüş olursunuz.Yönetilebilir bir wsitch değilse port açmak gibi bir şey söz konusu değil.Artık bir çok wsitch cross bağlantı olmadan illa birinci porta bağlı olamdan çalışıuyor.Ben iş yerimde 8 tane kullanıyorum sorun yok.

Dediğim gibi en sağlıklı yöntem adım adım ilerlemek.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 16/10/2010 03:00

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

"en uçtaki switche bir kablo dahamı ekleyim yuvarlak olarak döngüsel bağlansın"

Eğer switch leriniz management (yönetimsel) değilse kabloları bu şekilde bağlarsanız switch ler loopa (döngüye) girer ve kilitlenir.

Gönderildi : 16/10/2010 03:07

(@sinanbaltaci)
Gönderiler: 44
Trusted Member
Konu başlatıcı

teşekkürler arkadaşlar birde ortama dns eklemek istemiyorum ıp adresi ve sabnetmeskla switchler arasından geçarek diğer bilgisayarları ping atabilirmiyim default getway ve dns illa gerekirmi

Gönderildi : 16/10/2010 03:55

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

DNS eklemeden isim çözemezsiniz. Ancak bilgisayarın host dosyasına bilgisayar adı ve ip listesini ekleyerek kullanabilirsiniz. Bunu her bilgisayara tek tek yapmanız gerekir. Bir host dosyasına tüm listeyi ekleyin sonra diğer bilgisayarlara kopyalayın. Aynı subnet içinde gateway eklemenize gerek yok.

Gönderildi : 16/10/2010 11:58

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

teşekkürler arkadaşlar birde ortama dns eklemek istemiyorum ıp adresi ve sabnetmeskla switchler arasından geçarek diğer bilgisayarları ping atabilirmiyim default getway ve dns illa gerekirmi

İletişim kurup kurmadığını görmek için sadece ping ile denetim yapabilirsiniz.Dns kurmanız zorunlu değil amaç sadece hattı test etmek ise.Dediğim gibi önetilebilir switch değil ise bir tester ile kabloları nedeyin ve adım adım kontrol ederek ilerleyin hepsini bağlayıp sonran bakarsanız sorun noktasını teşhis edemezsiniz.Ayrıca ping attığınız yerde firewall durumlarına göz atın.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 16/10/2010 19:34

Paylaş: