Forum

merkez routerdan di...

Bildirimler
Hepsini Temizle

merkez routerdan diğer lokasyonların hatlarını kontrol etme hk?

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
425 Görüntüleme
(@ugurpek)
Gönderiler: 272
Reputable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba router, cisco vs tarafı ile biraz zayıfım hatta baya ;

Ama üzerimde yapmam gereken bir kaç iş verildi bende bu amaçla genel bilgiler toplamaya çalışıyorum

Şimdi bu nedenle show komutları vs kullanılıyor imiş örnek: show arp,neigbour,brief vs

Benim sizlerden öğrenmek istediğim ;show ile başlayan komutlar nelerdir genel olarak anlamları nedir;

merkezdeki routerdan  şubedeki routera nasıl girilir o routerın hat durumu nasıl sorgulanır o routera bağlı şube clienlerinin durumu yogunlukları nasıl gözlenir vs;

bunlarla ilgili bilgilerini paylaşabilecek veya elinde döküman olan arkadaş benimle paylaşabilirse çok sevinirim

sayg

Gönderildi : 07/10/2010 22:25

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Manuel olarak show komutlarıyla bu takipleri yapmak zordur hatta sağlıklı olacağınıda sanmıyorum. Bunun için programlar var hatta arka plana harita koyarak görsel olarakta takibi kolaylaştırabilirsiniz. Microsft SCOM, Whatsup veya 3rd parti diğer ürünler. İlk alımları biraz maliyetli olabilir, 3rd party ürünleri ücretsizde bulabilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/forums/thread/71835.aspx

Gönderildi : 07/10/2010 22:55

(@ugurpek)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Manuel olarak show komutlarıyla bu takipleri yapmak zordur hatta sağlıklı olacağınıda sanmıyorum. Bunun için programlar var hatta arka plana harita koyarak görsel olarakta takibi kolaylaştırabilirsiniz. Microsft SCOM, Whatsup veya 3rd parti diğer ürünler. İlk alımları biraz maliyetli olabilir, 3rd party ürünleri ücretsizde bulabilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/forums/thread/71835.aspx

hocam arızası olan loakasyon zaten bana ulaşacağından [:D] bana sadece merkezden o şubenin durumu ne onu sorgulamak ve arızası var isede TT ye arıza bırakmak yapıcağım bu sadece;

işte bunlarda da show ile oluyormuş öğrendiğim kadarıyla

Gönderildi : 07/10/2010 23:06

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Arıza olduğunda ulaşacak diyorsan takip etmeninde çok anlamı olmazki. Bahsettiğimiz programlar örneğin Whatsup hattın durumunu (% kaç kullanılıyor) gösteriyor. 1 lokasyona komut uygulaman 1 dk alsa (listeye bak ip sini bul, komutu yaz, komutun bitmesini bekle, sonuca bak) 100 lokasyon 100 dk (1saat 40dk) yapar. 100 dakikalık sürede hat tekrar problemli duruma geçebilir veya o an pingleyemediğin lokasyon 10 dk. sonra düzelebilir.

Aşağıdaki linkte istediğiniz komutları bulabilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/forums/thread/2428.aspx

Gönderildi : 07/10/2010 23:30

(@ugurpek)
Reputable Member
Konu başlatıcı

[:)]

Arıza olduğunda ulaşacak diyorsan takip etmeninde çok anlamı olmazki. Bahsettiğimiz programlar örneğin Whatsup hattın durumunu (% kaç kullanılıyor) gösteriyor. 1 lokasyona komut uygulaman 1 dk alsa (listeye bak ip sini bul, komutu yaz, komutun bitmesini bekle, sonuca bak) 100 lokasyon 100 dk (1saat 40dk) yapar. 100 dakikalık sürede hat tekrar problemli duruma geçebilir veya o an pingleyemediğin lokasyon 10 dk. sonra düzelebilir.

Aşağıdaki linkte istediğiniz komutları bulabilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/forums/thread/2428.aspx

hocam benim amacım şubelerin çalışıp çalışmadığı değil hatta hiç çalışmasınlar benide ilgilendirmez benim amaç sadece beni arayıp  benim burası çalışmıyor neyim eksik veya kesik vs gibi sorduklarında ben o adamın routerına telnet olup show komutları ile hattı aktifmi yogunmu gürültülümü bunları göreyim yoksa benim lokasyonları izleme gibi bir derdimde yok yetkim vs de;

yani temel mantık karşı taraf arıyor ben ona bağlanıyorum bakıyorum olay budur [:)]

ek oalrak hocam verdiğiniz linki daha öncede inceledim ama benim için yeterli değil maalesef daha ayrıntılı show komutları lazım bana türkçe anlatımları ile

syg

Gönderildi : 08/10/2010 01:35

(@Anonim)
Gönderiler: 0

ilk sorunuza göre yoğunluk kontrolü yapılacaksa bu her seferinde komutla yapılmaz zaten.

size önerim Uğur Bey gibi bu işi sürekli kontrol etmek için bir yazılım gerekir.

PRTG ağ izleme yazılımlarında size her istediğinizi sağlayabilir.

Sensör olarak ekleyeceğiniz her nokta sürekli olarak izlenir.

Bildiğiniz yoldan yaya gitmek istiyorsunuz ama size kestirme otoyol öneriyoruz. Ama otoyola yaya girişi yasaktır.

Gönderildi : 08/10/2010 16:18

Paylaş: