Forum

Kablosuz modem

Bildirimler
Hepsini Temizle

Kablosuz modem

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
398 Görüntüleme
(@onersezgin)
Gönderiler: 187
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Airties marka Kablosuz modemi networke bağladım ve ip adresinide network e uygun olarak verdim.

Bu modem üzerinden internete çıkmasını istediğim makinelere de modemi gateway olarak verdim buraya kadar normal.

Fakat notebook lar kablosuz olarak internete bağlanamamaya başladı ip yapılandırmalarına baktığımda dhcp server dan ip aldıklarını gördüm.

Modem den ip almaları için ne yapabilirim ? Ve kablosuz makineler nasıl oluyorda kablolu networkte bulunan bir dhcp serverdan ip alıyor ?

Gönderildi : 29/02/2008 16:50

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

kablosuz modemin modeli nedir ... Böle bir yapıda kablosuz için farklı bir network kullanmanız gerekir ....Ayni networkte ikinci bir dhcp olmamalıdır...

Gönderildi : 29/02/2008 20:18

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Selam.

Modem Access Point olarak yapılandırılmış.Bu durumda cihazlar kablolu networkteki TCP/IP ayarları ile çalışır.

Kablosuz ağını ayrı tutmak istiyorsan, Eser hocamın da söylediği gibi modem ve kablosuz cihazları farklı bir subnet'e almalısın. Bu arada ikinci modem için de bir ADSL hattın olmalı ki internete çıkabilsinler.

Gönderildi : 01/03/2008 00:53

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

Şimdi şöle olacak AP in bir WAN birde LAN tarafı olacak ve LAN senin wireless kullanıcıların olacak WAN tarafı ise senin local networküne bakacak sen bide LAN dan gelip WAN a gidenleri localdeki bir ip ye nat lıyacaksın ki bu durumda 2. bir modeme gerek kalmıyacak ::)))

Serhat Hocama Selam ::))

Gönderildi : 01/03/2008 03:14

(@murataydin)
Gönderiler: 1517
Noble Member

Hocam Bütün clientler Lan dan Gelip Wana gidicek.Laptopta Landan Gelip Wana gidicek, Normal Pclerde, modem yada DHCP yada AP bunun ayrımını nasıl yapıcak ? Eğer AP üzerinde bir NAT özelliği Varsa bilmiyorum bizim APye baktım yoktu.

Benim tavsiyem Laptopların DHCP servislerini kapat ve manuel olarak ip ver.

Gönderildi : 04/03/2008 16:09

Paylaş: