Forum

Network Hız Testi

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Network Hız Testi

18 Yazılar
8 Üyeler
0 Likes
3,328 Görüntüleme
(@BtExpert)
Gönderiler: 114
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

İki pc arasında network hızını ölçmek istiyorum.Bunu nasıl yapabilirim?Sisoft sandra ile test yaptırıp anlık değerler alıyordum,teşekkürler. 

Gönderildi : 20/05/2008 10:04

(@savasdemir)
Gönderiler: 1870
Illustrious Member

http://www.passmark.com/products/pt_advnet.htm
http://www.duxcw.com/faq/network/catest.htm
bu tarz internette bir çok sayfa var
ama benim size önerim şunları denemeniz.
ethernetleri cross kablo ile bağlayıp 10b e çekiniz
ve 1 gb data transferi yapınız süre tutunuz
sonra 100 mbit yapıp deneyiniz.
ping atarken paket transferi deneyiniz
örneğin normal ping atarken 32 byte ile ping atar
siz bunu
ping -l 30000 192.168.2.1
olarak atın ve time süresine bakınız.
selamlar

Gönderildi : 20/05/2008 14:44

(@DenizVerman)
Gönderiler: 1289
Noble Member

peki savaş bey bende bir soru sormak istiyorum sizin önerdiğin şekilde test ettiğimizde standart time değerlerin ne olması gerekiyor acaba...

Gönderildi : 20/05/2008 17:27

(@savasdemir)
Illustrious Member

ping süresi olarak
bende bu değer 3 farklı pc de 5-6-7  ms arasında

Gönderildi : 20/05/2008 17:30

(@DenizVerman)
Noble Member

peki savaş bey bu 3 pc arasından birinde bu 10ms varsa problem var diyebilirmiyiz ayrıca etherneti 10mb e çektiğimde ve daha sonra 100mb e aldığımda 1 gb veri için ortalama süre ne olmalıdır acaba....

Gönderildi : 20/05/2008 17:46

(@savasdemir)
Illustrious Member

bilmem diyebilirmiyiz.sizce 3 sn ne kadar önemli ?
1 gb veri aktarımı için teknikteki arkadaşlara söyledim deneyin diye
konuya fransız kaldılar

Bakınız bilgimizi paylaşıyoruz eğer net bildiğiniz bir şey varsa paylaşınız memnun oluruz.Ama makara hoş değil.
Sevgiler

Gönderildi : 20/05/2008 19:48

(@DenizVerman)
Noble Member

sayın savaş bey kusura bakmayın ben makara olsun diye sormadım bunları bilmediğim için sordum özür dilerim....

Gönderildi : 20/05/2008 20:48

(@BtExpert)
Gönderiler: 114
Estimable Member
Konu başlatıcı

Cevaplar için teşekkür ederim.

Gönderildi : 21/05/2008 13:48

(@AydinYkr)
Gönderiler: 6
Active Member

Sayın Savaş Demir, bilgi için teşekkür ederim..

Gönderildi : 27/04/2010 13:58

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhabalar,

Belki cevap için geç fakat konuyu araştıran başka arkadaşların yararlanması adına,

Bahsi geçen programların hepsi temelde iperf yazılımını kullanmaktadır sunucu ve client olarak çalışan sistemle aynı anda birçok sistemden tek sisteme, ve çok sistemden çok sisteme test yapılabilir. dual modu sayesinde data hem gönderilip hemde alınabilir. Bu şekilde asıl stabil değerler ve switch perforamns testleri yapılabilir. Ayrıca yazılımın raporlaması anlık olarak ayarlanabildiğinden her bir host eklendiğinde perforamnf düşüşleri tam olarak izlenebilir.

* Yazılımın arayüzü bulunmamaktadır arayüzleri yukarıda bahsi geçen programlardır ama profesyonel testler için direk olarak iperf ün kendisini kullanmanızı öneririm Türkiyede temsilcisi olduğumuz Clavister ( UTM ), Airlive( Switch,WIFI), DrayTek ( Router,UTM,Wifi ) marka cihazlarda bant genişliği testi için kullandığımız program budur ve QoS ve BW testlerinde çok net sonuçlar verebilmektedir. Özellikle WIFI ağlarının Data Rate değil gerçek perforamns değerlerini verdiği için ağda taşınabilecek asıl data boyutlarını hesplamanızda çok yardımcı olmaktadır.

Gönderildi : 14/05/2010 03:54

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhabalar;

İki pc arasında network hızını ölçmek istiyorum.Bunu nasıl yapabilirim?Sisoft sandra ile test yaptırıp anlık değerler alıyordum,teşekkürler. 

Her türlü test  zaten o an için alınan sonuçları verir. Bundan doğal bir şey yok.

Test yaptığınız prosedürler ve uygulama ne kadar standart ve kalibrasyonu düzgünse o kadar doğru sonuç verir ama nihayetinde network canlı bir organizma. yeri geldiğinde elektrikten yeri geldiğinde bir bilgisayardan yeri geldiğinde bir virüsten etkilenir.

Gönderildi : 20/05/2010 18:49

(@FahrettinYILMAZ)
Gönderiler: 32
Trusted Member

Merhabalar,

Belki cevap için geç fakat konuyu araştıran başka arkadaşların yararlanması adına,

Bahsi geçen programların hepsi temelde iperf yazılımını kullanmaktadır sunucu ve client olarak çalışan sistemle aynı anda birçok sistemden tek sisteme, ve çok sistemden çok sisteme test yapılabilir. dual modu sayesinde data hem gönderilip hemde alınabilir. Bu şekilde asıl stabil değerler ve switch perforamns testleri yapılabilir. Ayrıca yazılımın raporlaması anlık olarak ayarlanabildiğinden her bir host eklendiğinde perforamnf düşüşleri tam olarak izlenebilir.

* Yazılımın arayüzü bulunmamaktadır arayüzleri yukarıda bahsi geçen programlardır ama profesyonel testler için direk olarak iperf ün kendisini kullanmanızı öneririm Türkiyede temsilcisi olduğumuz Clavister ( UTM ), Airlive( Switch,WIFI), DrayTek ( Router,UTM,Wifi ) marka cihazlarda bant genişliği testi için kullandığımız program budur ve QoS ve BW testlerinde çok net sonuçlar verebilmektedir. Özellikle WIFI ağlarının Data Rate değil gerçek perforamns değerlerini verdiği için ağda taşınabilecek asıl data boyutlarını hesplamanızda çok yardımcı olmaktadır.

Merhaba,

OSBridge AP kullandığım iki nokta arasında PtP bağlantı yapıyorum. Bu iki nokta arasındaki link hızını iperf ile ölçümleyebilirmiyim? Veya bununla ilgili hattını hızını ölçümleyebileceğim bir/birkaç uygulama ismi verebilirmisiniz.

Gönderildi : 14/02/2012 17:57

(@ertanerbek)
Famed Member

Merhabalar,

Merhaba,

OSBridge AP kullandığım iki nokta arasında PtP bağlantı yapıyorum. Bu iki nokta arasındaki link hızını iperf ile ölçümleyebilirmiyim? Veya bununla ilgili hattını hızını ölçümleyebileceğim bir/birkaç uygulama ismi verebilirmisiniz.

Evet ölçebilirsiniz.

Gönderildi : 15/02/2012 04:08

(@FahrettinYILMAZ)
Trusted Member

Merhaba,

Komutun uygulması ile ilgili olarak 1-2 tane ekran görüntüsü atabilirmisiniz. Ben uyguladığımda Connection Refused oluyor.

Gönderildi : 15/02/2012 17:56

(@ertanerbek)
Famed Member

Merhaba,

Komutun uygulması ile ilgili olarak 1-2 tane ekran görüntüsü atabilirmisiniz. Ben uyguladığımda Connection Refused oluyor.

Firewallınızda 5000 ile 5001 arası TCP UDP portlarına gelen ve giden için izin vereceksiniz.

Gönderildi : 16/02/2012 03:06

(@FahrettinYILMAZ)
Trusted Member

Merhaba,

Özel bir Firewall kullanmıyorum, Windows firewallda yeni kural tanımı yaparak 5000 ve 5001 portlarına UDP / TCP izin verdim ancak aynı hata devam ediyor.  Atladığım bir nokta var sanırım yardım rica ediyorum.

Gönderildi : 20/02/2012 19:05

(@ertanerbek)
Famed Member

Merhaba,

Özel bir Firewall kullanmıyorum, Windows firewallda yeni kural tanımı yaparak 5000 ve 5001 portlarına UDP / TCP izin verdim ancak aynı hata devam ediyor.  Atladığım bir nokta var sanırım yardım rica ediyorum.

sunucu tarafı için 

iperf -s

yazmanız yeterli

Client tarafı içinse

iperf -c "sunucu ip adresi" -i 1 -t 999

yazarsanız her bir saniyede bir hız çıktısı verip 99 defa bu işlemi tekrarlıyacaktır. Stres testi yapacaksınız -P 6 yazın bu şekilde paralel altı bağlantı kuracaktır.

Firewall tarafında sorunlarınız olabilir sistem bu şekilde çalışıyor. Windows firewalı kapatıp denyin.

Gönderildi : 21/02/2012 02:19

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32988
Illustrious Member Yönetici

İki Bilgisayar - Host Arasında Bağlantı Hızı Testi Nasıl Yapılır? - ÇözümPark (cozumpark.com)

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/12/2020 12:59

Paylaş: