Internet Çok Y...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Internet Çok Yavaş  

  RSS
fatihyar
(@fatihyar)
Üye

Merhabalar,

 Çalıştığım kurumda 100 adet client var. Ben bütün bu bağlantıları kesip modemden tek makina ile girdiğimde internete girebiliyorum. Fakat bütün makineler ağa bağlı olduğu zaman internete girilmiyor. Muhtemelen içeriden ağa saldırı yapan bir makine var ve devamlı meşgul ediyor. Bu makineyi tespit edebileceğim bir yöntem veya başarılı bir yazılım var mı?

 

Teşekkürler...

Alıntı
Gönderildi : 31/08/2010 19:37
Serxan Sherifov
(@SerxanSherifov)
Üye

bilgisayarlarin kendileri arasindaki ag nasil calisiyor?

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/09/2010 02:02
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Merhaba,


Bu sorunun bir çok sebebi olabilir.Bir kaç şey yapmanız lazım.Öncelikle sw leri fişlerinden çıkararıp 10 sn bekledikten sonra takarak 1 işlemi yapabilirsiniz.Bundan çare gelmez ise günce bir antivirus ile bilgisayarlarınızı tarayın.Bundan yine çare gelmez ise sorun sadece internete girerken oluyor ise içeride bant genişliğini yiyen bir uygulama çalıştıran makina olaibilir onu tespit etmeye çalışın.

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/09/2010 11:21
fatihyar
(@fatihyar)
Üye

bant genişliğini yiyen uygulamayı çalıştıran makineyi tespit edebilmemin yolu var mıdır?

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/09/2010 19:27
Rıza ŞAHAN
(@www-rizasahan-com)
Değerli Üye Forum Yöneticisi

Merhaba network sniff için yazılımlar mevcut indirebilirsiniz.


http://www.google.com.tr/#hl=tr&source=hp&q=network+sniff&aq=f&aqi=g7&aql=&oq=&gs_rfai=&fp=297e564075830aee

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/09/2010 00:42
alperbatuk
(@alperbatuk)
Üye

Normaldede net çıkışlarında aşağı yukarı 1 aydır sorun var sebebi Yurdışı fiber node ve fiber kablolarda hasar olması telekom omurgasında alt yapı genişletme çalışması yapması GAYRETTEPE çıkışlarında veri kayıpları söz konusudur....

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/09/2010 01:06
Ertan ERBEK
(@ertanerbek)
Tecrübeli Üye

[quote user="fatihyar"]bant genişliğini yiyen uygulamayı çalıştıran makineyi tespit edebilmemin yolu var mıdır?
[/quote]

Switchler yönetilebilir ise var.

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/09/2010 02:23
 Anonim

ertan bey merhaba

benim hp management switchlerim var.nasıl tespit edilecegini söyleyebilirmisiniz. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/09/2010 00:39
Ertan ERBEK
(@ertanerbek)
Tecrübeli Üye

Merhabalar, Öncelikli olarak switchlerde fiziksel bir sorun varmı onu kontrol etmelisiniz, loop yapan bir kablo, yada sürekli broadcast yapan cihazlar ( ip kameralar mesala ) gibi. Bu cihazları anlamak için switchin data transfer ışıklarını takip etmelisiniz. Işıklar sürekli olarak yanıp sönüyor ise fiziksel bir sorun vardır. Yok switçhlerde fiziksel olarak herşey normal görünüyor ise.

Yönetilebilir switchinizi bir SNMP sunucuna bağlayarak anlık data trasferlerini izleyip port bazında gözlemleme yapabilirsiniz ki bir çok switch port count olarak bunu zaten yönetim yazılımında yada web arayüzünde verecektir. Burdaki değerlere göre absürt derecede yüksek olan count portlarına bakacaksınız. Tai bu değilki portun birisinde devasa veri transferi var bu işi o yapıyor 🙂 file serverınızın oluğu poort muhtemel en yüksek değeri verecektir bu nedenle gözlemlenecek portlar hostların bağlı olduğu portlar olalı. Switch üzerindeki bu değerler size ortalama bir bilgi verecektir bunun nedeni burdaki trafiğin sadece internet değil ağ içi trafiğinde olmasıdır. Bu durumda gateway cihazınıza başvuracaksınız.

Gateway cihazları ( modemler ) genellikle nat tablosu tutarlar, aslında kaliteli olanlar bant genişliği tüketim ve session tablosuda tutarlar ama bu tür bu modeminiz yok ise işinizi nat tablosu görecektir. NAT tablosuna bakarak hangi istemcinin dışarı doğru en fazla session açtığına bakın muhtemel tüketim canavarı olan arkadaş o olacaktır. Tabi bu sessionlarda data transfer değerleri verilmez bu durumda aslında çok session açan çok veri transferi yapıyor demek değildir. Bu nedenle switchlerde aldığınız port count değrleri ile NAT tablosunda en fazla session açan cihazı karşılaştıracaksınız. İşte bu değer size gerçek suçluyu %80 oranlarında verecektir.

Baktınız burdada her şey normal durumda, o zaman ilk önce DNS sistemlerinize bakmalısınız, DNS sunuclarınız hızlımıdır, hızlımı cevap veriyor, mesala google DNS sunucuları ıyıdır 8.8.8.8 yada 8.8.4.4 gibi.

Baktınız hiçbirisindan işinize yarayacak bir data elde edemediniz bu durumda yapacağınız tek bir pc yi modeminize bağlayıp test yapmak bakalım bu durumda bir şey çıkacak mı, yok yine yavaş ise o aman hattınızın kalitesini ölçmelisiniz hattaki sinyal seviyesi kötü olduğu için paket kaybı çok olabiliyor buda aynı paketin iki kez yada daha fazla transfer edilmesinden olabilir. Bu durumda telekomla görüşmek lazım.

Marka vermek istemiyorum ama bunların hepsini ve daha fazlasını tek sayfada size sunabilecek modem cihazları piyasada var :D.

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/09/2010 02:13
Paylaş: