Forum

2 Switch arası bird...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] 2 Switch arası birden fazla kablo?

7 Yazılar
5 Üyeler
2 Likes
1,035 Görüntüleme
(@muhammedyucal)
Gönderiler: 101
Estimable Member
Konu başlatıcı

Değerli hocalarım merhabalar,
Şimdi sizlere öyle bir soru soracağım ki, belki bir çoğunuzun yüzünde bir tebessüm bırakabilir. Kendi çapımda aradım ancak herhangi bir sonuç elde edemedim. 

2 tane aptal (yönetilebilir olmayan) switch arasında birden fazla kablo takılırsa, veri akışı bu şekilde load balance gibi dağılır mı veya veri akışını rahatlatır mı? Umarım bu sorum yüzünden siteden banlanmam 😀

Gönderildi : 06/08/2019 18:02

(@birolbenli)
Gönderiler: 115
Estimable Member

Switchleri loopa sokarsınız ve ağ kullanılamaz hale gelir. 

Gönderildi : 06/08/2019 23:28

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Gönderen: @muhammedyucal

Değerli hocalarım merhabalar,
Şimdi sizlere öyle bir soru soracağım ki, belki bir çoğunuzun yüzünde bir tebessüm bırakabilir. Kendi çapımda aradım ancak herhangi bir sonuç elde edemedim. 

2 tane aptal (yönetilebilir olmayan) switch arasında birden fazla kablo takılırsa, veri akışı bu şekilde load balance gibi dağılır mı veya veri akışını rahatlatır mı? Umarım bu sorum yüzünden siteden banlanmam 😀

managed switch olsa idi bu 2 hattı birleştirip daha fazla bantgenişliği veya hat yedekliliği sağlayabilirsiniz

fakat unmanaged switchlerde bu durum loop'a yol açar ve ağınızda sorun yaşarsınız

iyi çalışmalar

Gönderildi : 07/08/2019 09:27

(@muhammedyucal)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim bilgi için. 

Gönderildi : 07/08/2019 10:03

(@muhammedyucal)
Estimable Member
Konu başlatıcı

soruyu biraz daha spesifik bir hale getireyim. 1 yönetilebilir - 1 yönetilemeyen switch arasına yapılabilir mi peki bu yapı?

Gönderildi : 08/08/2019 11:15

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32985
Illustrious Member Yönetici

Yönetilemeyen olduğu sürece istediğinizi yapamazsınız 🙂

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/08/2019 00:36

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

@muhammedyucal

LB olmaz ama bir yönetilebilen bir yönetilemeyen ile FailOver olur. Basitçe yönetilende STP açın doğal olarakportlardan birisini kapatacaktır bu aktif olan kablo yada port down olursa diğer porttan ve kablodan haberleşme devam eder...

Gönderildi : 13/08/2019 02:04

Paylaş: