Networku Ayırmak ?
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Networku Ayırmak ?  

  RSS
Seyfullah TANRIVERDİ
(@seyfullahtanriverdi)
Üye

Merhaba çözümpark sakinleri;

Şirketimiz networkünde 5 adet modem vardır. Biri uzak masaüstü bağlantıları için kullanılmaktadır. İç networkümüze bağlı olmayıp internet bağlantısıda kullanılmamaktadir.Diğer 3 modem ise köprü modda olup Xentino Load Balance Router cihazı ile ile birleştirilmiştir. En sonda bulunan modem ise ayrı bir bağlantıya sahip olup 11.11.1.0/24 aralığında ip vermektedir.

Sizlerden istediğim tavsiye şudur. Bizim Telekom santraline uzaklığımızdan dolayı 2048 mbit bağlantının üstüne çıkamıyoruz. Bunun içinde bağlantıyı güçlü tutmak için modem sayısı artırıldı ve load balance router alındı. Ama verimli çalışmamaktadır. Ben modemleri gruplara ayırıp bir merkezde birleştirmek istiyorum. Şubeler arası bağlantı gibi yani. Serverlarımızda Tiger 2 çalışmakta ve localdeki kullanıcılara server yolu gösterilip o şekilde çalıştırılmaktadır. Aklıma gelen VPN çözümü var ama sağlıklı olurmu Tiger 2 ticari programımız çalışır mı bilmiyorum. Sizlerden yardım istiyorum. Bağlantıları daha başka nasıl sağlıklı bir şekilde tutabilirim. Birde Tiger 2 programımız gayet iyi çalışıyordu. Bu aralar bir işlemi yapmak15-20 dakika gibi  bir süre ve daha fazla sürmeye başladı. Sebebi ne anlamadım. Şirketimiz virüs programı olarak kaspersky business kullanılmaktadır.

http://www.dosya.tc/files/DnTyXq/a_.docx.html

bu linkte amatörce hazırlanmış basit network şeması vardır.

Alıntı
Gönderildi : 02/08/2010 18:31
Kaan Tekkol
(@kaantekkol)
Üye

"Serverlarımızda Tiger 2 çalışmakta ve localdeki kullanıcılara server yolu gösterilip o şekilde çalıştırılmaktadır." şeklinde belirtmişsiniz. Anladığım kadarıyla sizin iki farklı sorununuz var.


Birincisi internet erişimindeki yavaşlık
İkincisi sunucu üzerindeki Tiger programının kullanım yavaşlığı


Network tarafında aralarda hublar var mıdır? Kullanıcılar sunucu üzerine ping isteğinde bulunduklarında süre ne kadar gözüküyor. Sunucu özellikleri nelerdir ve Tiger programının sunucu ihtiyaçları nelerdir. Sunucu üzerinde tiger haricinde farklı hangi programlar, servisler çalışmaktadır.


İnternet tarafındaki yavaşlık hakkında kesin bir şey söyleyemeyeceğim ama aradaki load balancing yapan cihaz konfigürasyonunda özel ayarlar var mıdır?


Kolay gelsin.

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/08/2010 12:15
Rafet S. AYATA
(@rafets-ayata)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

Merhaba,


Araştırmışsınızdır ama sormadan edemeyeceğim. Fiber hat, G.dat veya alternatif bir çözüm yok mu ? VPN yerine Terminal Server ile RDP bağlantı kullanarak Tiger 2 çalıştırmanız VPN ile çalıştırmanızdan 10 kat daha iyidir.


Birde SSL VPN çözümlerine bakmanızı tavsiye edeceğim ancak mevcut yapınızda en uygun Terminal Server olacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/08/2010 12:21
Seyfullah TANRIVERDİ
(@seyfullahtanriverdi)
Üye

Değerli cevaplarınız için hepinize içten teşekkür ederim. Fiber hat var.Fakat yönetim maliyetinden dolayı yanaşmadı. G.dat  aradaki bağlantılarda oluşan eklerden dolayı çalışmadı. diğer alternatif bir çözüm yoktur. Birde network, server yapılandırma, sql server hakkında en iyi eğitim veren firma hangisidir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/08/2010 19:28
Kaan Tekkol
(@kaantekkol)
Üye

Tiger üzerindeki yavaşlığıda şu şekilde tespit edebilirsin. Sunucu üzerine gelen bağlantıları iptal edersin (data kablosunu çıkartarak) ve sunucu üzerinden tiger programını çalıştırırsın bakalım 15 dk beklediğin işlemi şimdi kaç dk da yapacaksın. Sonuç aynı çıkarsa networkte çok büyük bir problem yoktur. Tigera ve sunucu üzerine yoğunlaşabilirsin.

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/08/2010 00:14
Seyfullah TANRIVERDİ
(@seyfullahtanriverdi)
Üye

mavituna kardeş değerli bilgilerin için teşekkür ederim. Tiger için desteğini aldımızı firmadan arkadaşlar geldi. Mevcut ağ yapımızın değişmesinin gerektiğini söyledi. Bu hafta yapıyı değiştirecekler. Sunucu kurulumlarından fazla anlamadığım için sıkıntı çekiyorum. 🙁

CevapAlıntı
Gönderildi : 04/08/2010 14:20
Kaan Tekkol
(@kaantekkol)
Üye

Hayırlısı olsun. Network kurulum tarafında bir firmaya ihtiyaç duyarsanız yardımcı olabilirim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 05/08/2010 12:26
Paylaş: