Forum

VPN Server erişimi ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

VPN Server erişimi hızlandırma

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
405 Görüntüleme
(@tuncbilgili)
Gönderiler: 30
Trusted Member
Konu başlatıcı

MErhaba;

Şirketimize farklı lokasyonda yeni şube açtık. VPN ile bağlantı kurulmakta Merkeze. Bütün Server lar merkezde . Licence Server lar merkezde. Programlar ilk açıldığında merkezdeki serverdan lisans durumunu sorgulayıp açmakta. Autodesk ve farklı lisanslamalar mevcut . Vpn ile bağlanan kullanıcılar ilk lisanslama sunucusuna belli sürede bağlanamadıklarında program açılmamaktadır. Bu istek sürelerini minumum hale nasıl getirebiliriz. Bir komut yada yöntem varmıdır? XP makinelerde environment variable LSFORCEHOST yazıp server ın ip sini yazınca daha kısa sürede erişebileceğimi belirttiler. Ancak işe yaramadı. Fikri olan var ise acil yardımcı olmanızı rica ederim.

Gönderildi : 22/07/2010 01:35

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32997
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Lütfen forum başlığını kurallara uygun olacak şekilde düzeltin.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/07/2010 02:11

(@tuncbilgili)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hakan Bey;

Parantez olduğundan dolayı mı? Tam olarak neyi düzeltmem gerektiğini anlayamadım. Parantezleri kaldırdım.

Teşekkürler

Gönderildi : 22/07/2010 02:25

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Evet ; acil , önemli , yardım vb başlıkları kabul etmiyoruz.

Sorunuza gelince şube ile merkez arasındaki bw ne kadar ? LSFORCEHOST bu komut sizin yazılımınz ile ilgili olup lisans server' ı daha hızlı bulmasını sağlar ancak sonuç itibari ile aradaki bw önemlidir. Bu dns yerine host dosyasına makine ismini yazıp ismi host dosyasına çözdürmek gibi bir şey.

Sonuç olarak ip yi almış olsanız bile iletişim için VPN tuneli kullanıyor olacaksınız.

vpn tuneli yazılımsal kurmuş iseniz yani RRAS ile donanıma göre bir parça daha yacaş olacaktır bu nedenle modemler üzerinden site-to-site vpn daha performanslı çalışacaktır.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/07/2010 11:45

(@tuncbilgili)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Metroethernet (5Mbit) lik bir hat üzerinde VPn yapmaktayız. Networkçülerle görüşüp vpn üzerindeki isteklere öncelik verip veremeyeceğimizi araştırıyoruz. Konunun çözümü olursa sizlerle de paylaşırım. Bundan başka bir çözüm öneriniz olur mu?

Teşekkürler

Gönderildi : 22/07/2010 21:06

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

QoS desteği var ise o zaman tabiki bunu faydası olacaktır ancak QoS darboğaz durumlarında iş yapar ve öncelik verir. 5mbit iyi bir hat tabiki kullanımınızı bilmiyorum ama sorun bw değilde belki iletişim protkolü ile ilgili olabilir , mesela local de herhalde çok hızlı açılıyor ki böyle bir mukayese yapıyorsunuz. Networkteki arkadaşlara wireshark ile paketleri dinlemelerini önerebilirsiniz ki gerçi onlar zaten biliyordur.

Gönderildi : 22/07/2010 21:58

Paylaş: