Forum

Network ve güv...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Network ve güvenlik ile ilgili bir iş mülakatı

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
4,456 Görüntüleme
(@kayhankayihan)
Gönderiler: 854
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Telekomikasyon sektöründe hizmet veren bir şirkete geçtiğimiz aylarda  başvuruda bulunmuştum ve bugun döndüler, önümüzdeki hafta mülakata gideceğim.

Kişinin bana telefonde söyledikleri, güvenlik önemli, juniper, cisco ve check point deneyimin var mı, faklı lokasyonlar olacak v.b şeyler..

Bu şekilde konudan yüzeysel olarak bahsetti, sizce bunlardan bahsedilen bir ön görüşmenin mülakatında ne gibi sorular gelebilir sizce?

Şimdiden bilgi veren tüm arkadaşlara teşekkürler..

Gönderildi : 23/06/2010 02:15

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Birkere " juniper, cisco ve check point " bu soruyu sordu ise bence fazla yanaşma oraya :D. Şaka bir yana bu cihazların her birisi kendi alanında uzmanlaşma isteyen ve derya deniz cihazlar bir çok farklı sistem için bir çok farklı modelleri var. Özellikle Cisco tarafında durum tam bir muamma, switchden modeme, dslamdan basit router cihazına karadar her şey var. Bu modellerde uzman almak yıllar alıyor ve uzmanlık belli bir süreden sonra sınıflara ayrılıyor. Aynı microsoftta olduğu gibi temel eğitimleri alıp sonra domain admin, sql admin vb.... gibi şeylerden oluyorsun.

Benim çalıştığım yerde buna benzer bir yer bize gelen personele cihaz bilgisi sormayız. Cihazı bilmesinin bizim için bir önemi yoktur temel network sorulur ve döküman okuyup anlıyacak kadar ingilizcesi var mı ona bakılır. Sonuçta cihaz biliyorum demek o cihazı ezberledim demektir. Sen eğer bir ağı nete çıkartmak için aDsl gibi NAT sistemi ile çalışan bir yapıda NAT yapılması gerektini biliyor ama cihazda nasıl yapacağını bilmiyor isen oturur döküman okur öğrenirsin. Ama cihaz biliyorsan sadece cihaz biliyorsun ezberden gittiği yere kadar yaparsın.

O nedenle temel network dışında bir şey sormamaları gerekir. Eğer marka bazlı çalışıyorlarsa zaten direk o markaya ilişkin sertifika istiyeceklerdir.

Eğer iş veren ben olsa idim temel soracağım sistemleri NAT, ROUTING, ARP,OSI olurdu bu dört temel sistemi biliyorsan gerisi gelir bunun dışında belki ezberini ölçmek için bir kaç 802.* protokolü sorardım, muhabbet arasında IDS,IPS SPI gibi terimleri kullanıp işi takip eden birisimisin onu anlamaya çalışırdım. Bunun dışında döküman okuyacak ve anlıyacak gerekirse sözlük vb.. gibi sistemler ile dökümanları tercüme edecek ingilizce bilgin varmı ona bakardım. Ama marka bazlı işe alacak olsam eline cihazı verir dört beşte topoloji verir bunları hazırla derdim :D.

Gönderildi : 23/06/2010 03:05

(@kayhankayihan)
Noble Member
Konu başlatıcı

Detaylı açıklama gerçekten çok iyi geldi Ertan bey, teşekkürler.

Sanırım daha çok network bilgimi sorgulayacaklar..

İşe girdikten sonra cihazlarla ilgili bir eğitim söz konusuda olacakmış sanırım.

Hakkımızda hayırlısı artık..

Gönderildi : 23/06/2010 14:12

(@kayhankayihan)
Noble Member
Konu başlatıcı

Bu işin daha çok güvenlik tarafına yönelecek olursak, ataklara karşı ne yapabilirsin, ddos veya flood u nasıl tesipt edersin veya durdurusunuz gibi sorular geldiğinde nasıl cevaplar verebilirim bu kullanılan sistem yapılacak ayalara baglı olarak zaten otamatik olarak kesilen saldırılar ancak güvenlik tarafı ile ilgili gelebilecek bu tip sorulara nasıl cevap verebilirim. bu konu ile ilgili okuyabileceğim döküman yazılar var mı acaba?

Gönderildi : 25/06/2010 01:45

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Bu işin daha çok güvenlik tarafına yönelecek olursak, ataklara karşı ne yapabilirsin, ddos veya flood u nasıl tesipt edersin veya durdurusunuz gibi sorular geldiğinde nasıl cevaplar verebilirim bu kullanılan sistem yapılacak ayalara baglı olarak zaten otamatik olarak kesilen saldırılar ancak güvenlik tarafı ile ilgili gelebilecek bu tip sorulara nasıl cevap verebilirim. bu konu ile ilgili okuyabileceğim döküman yazılar var mı acaba?

Makaleler bölümünde bu konuda tonla döküman var 😀

" http://www.cozumpark.com/blogs/gvenlik/default.aspx "

Gönderildi : 25/06/2010 12:19

(@kayhankayihan)
Noble Member
Konu başlatıcı

2gundur okuyorum 🙂

Gönderildi : 26/06/2010 03:04

(@Anonim)
Gönderiler: 0

inşallah başvurun kabul görür... 🙂

Gönderildi : 27/06/2010 02:37

(@GurcanBoduroglu)
Gönderiler: 119
Estimable Member

Merhaba Kayhancım,

Ben işe girerken static route yazmak ve routing protokolleri ile ilgili sorular gelmişti. Routing protokollerinin neye göre route yaptıkları, metric değerlerinin neye göre değiştiği, standart metric değerlerinden farklı metric değerlerinin nasıl olabileceği gibi sorular gelmişti.

Farklı lokasyonlar olması durumu bana routing tarafından sanki soru gelir gibi geliyor. ddos atakları falan ise firewall tarafı ile ilgili soruların gelebileceğini andırıyor. Bu soruların cevapları zaten forumda 🙂

Tabiki birer tahmin bunlar, umarım hayırlı olan olur senin için.

Saygılarımla,

Gürcan 

Gönderildi : 27/06/2010 20:02

Paylaş: