Forum

network hakkında bi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

network hakkında bir kaç soru

9 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
497 Görüntüleme
(@SefaON)
Gönderiler: 135
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhabalar,

öncelikle hepinize iyi çalışmalar dilerim.

libyada bulunan şantiyelerimide bir uydu bağlantısı ve 5 adet libya adsl bulunmaktadır.

yapıda toplam 50 kişi calışmaktadır ve internet hattı oldukca yavaş bağlanmaktadır. acaba bu 5 adsl bağlantısı birleştirip 1 gateway olarak userlara vermemiz mümkün müdür ? böyle bir şansımız buluyor mu ? yada bununla ilgili olarak ne yapabilirim bana bilgi verirseniz cok sevinirim

selamlar,

sefa

Gönderildi : 31/05/2010 19:41

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

Merhaba,

Yapınızda firewall var mı? Networkte hangi güvenlik ve proxy ürünleri var veya yok?

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 31/05/2010 20:01

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

PepLink markasına ait WAN Optimization ürünleri olduğunu biliyorum. Aşağıdaki linkten ürünleri inceleyebilirsiniz.

http://www.peplink.com/

Türkiye distribitörü de Vitel gözükmekte.

http://www.vitel.com.tr/

Gönderildi : 31/05/2010 20:25

(@SefaON)
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhabalar,

eğer bu 5 adsl bir gateway olarak gösterebilirsek firewall olarak da fortinet kullanacağız. bunun dışında uydu bağlantımız var... ortamda birde server 2003 olacak

Gönderildi : 01/06/2010 15:31

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4292
Co-Helper

Yapabilirsiniz, bunun için için iki yöntem olabilir. Birincisi ISA Server ve muadil Linux çözümü kullanmak. ISA 'da 5 ethernet'den geleni tek bir ip'den çıkabilirsiniz. Mantığını kavradınız sanırım. Linux uygulamaları da bu şekilde. Diğeri hardware çözümler. İstediğiniz şekilde hatları birleştirebilen load balance ürünler var fakat 2 wan portu üstü ürünlerin maliyeti yüksek. Yurt dışından bu tip ürünleri temin etmek daha kolay.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/06/2010 22:00

(@ckaraca)
Gönderiler: 7
Active Member

Merhaba,

Barracuda Link Balancer bu işi yapmakta, birden çok ADSL linkini birleştirip tek bir LAN yapmanız mümkün,

Detaylar: http://www.veriteknik.com.tr/tr/barracuda-urunleri/barracuda-link-balancer.html

İyi çalışmalar

Gönderildi : 02/06/2010 04:45

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhabalar,

Libyada çalışan bir kaç Türk inşaat firmasına hali hazırda ürünlerimizile destek vermekteyiz. Aradığınız ürünün markası ve modeli DrayTek 3300 dür. 4 WAN load balance yapabilmektedir ürün aynı zamanda balance policy desteğide sunmaktadır. Ayrıca 200 kanal VPN desteğide vermekte.

Gönderildi : 02/06/2010 21:21

(@SefaON)
Estimable Member
Konu başlatıcı

cevaplarınız için cok teşekkür ederim.. benim asıl istediğim şudur 5 tane adsl ve 1 tane uydu hatını aynı anda clinetlere vermek istiyorum. mesela bunların toplamı. 10 mbit yapıyor, kullanıcın da 10 mbitle internete cıkmasını istiyorum bu mümkün müdür? selamlar

Gönderildi : 09/06/2010 16:37

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

5 hat için Clavister cihazı olabilir, 4 Hatta kadar DrayTek 3300 cihazını kullanabilirsin.

Toplamda bir makina bu hızı alabilir fakat tek sessionda alamaz, örneklemek gerekir ise birinci isteğinde birinci hattan ikinci isteğinde ikinci hattan gider bu şekilde toplam hızı tek bağlantıda tek makina olmasada çok bağlantıda tek makina ve toplam network kullanabilir.

Gönderildi : 09/06/2010 17:10

Paylaş: