Forum

Ayrı lokasyona serv...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Ayrı lokasyona server taşıma

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
339 Görüntüleme
(@kadirakbaba)
Gönderiler: 895
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkdaşlar,

Bir hosting firmasında 4 adet serverımız var.Geçenlerde hosting firmasında  bir sıkıntı oldu 4 servera erişimimiz belli bir süre durdu.Şimdi bunlardan bir tanesini böyle bir durum ile karşılarşırsak yada doğal afete karşı hosting firmasının Ankara ayağına taşımayı düşünüyorum.Firma ile yaptığımız toplantıda 2 tip VPN'e ihtiyacımızın olduğuna ve bu vpn çeşidi olarak

1.MPLS bulutu içinden AnkaraFW ile IstanbuFW arası replikasyon trafiğini encrypt etmek için
2. Internetten management amaçlı firewall arkası serverlarına erişim için.
Her ikisinde de source ip adresleri private olarak karşı tarafa gidecektir.
a:) Site-to-site vpn de vpn e girecek source ip adresleri firewall üzerinden kısıtlamak mümkün.
b:)Client üzerinden yapılacak bağlantıyı kullanıcı adı ve şifresine sahip olan clientlar gerçekleştirebilirler..
Ama ben MLPS VPN seçersem 1. seçeneğe ihtiyacım olmayacağını düşünüyorum sizce bu yapı nasıl alternatif fikirleriniz ne olabilir?
ip lerimin değişmesine gerek var mıdır?
Serverların üzerinde 2003 server var onun dışında MLPS bulutu içerisinde replikasyon boyutu 5 GB olur.4 mbps üzerinde bir hat olacak.KAldırır mı?

Gönderildi : 12/05/2010 20:27

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Serverların üzerinde 2003 server var onun dışında MLPS bulutu içerisinde replikasyon boyutu 5 GB olur.4 mbps üzerinde bir hat olacak.KAldırır mı?

Diğer yazdıklarınızdan işin aslı anlıyamadım. Yalnız şu yedekleme işinde bir gariplik var bir ğün içindeki verini 5GB boyutundamıdır ? 4Mbit lik bir hat anlık olarak 0.5 MB yapıyor 5GB ise 5120 MB kadar yapıyor ve 5120/0.5=10240 Saniye yapar buda bu verinin 3 saate yakın sürede transfer olacağı anlamına geliyor.

Yalnız arttırımlı yedekleme, sync gibi sistemlere bir bakmanızı öneririm.

Gönderildi : 12/05/2010 23:37

Paylaş: