Forum

İnternetim kopuyor

Bildirimler
Hepsini Temizle

İnternetim kopuyor

11 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
540 Görüntüleme
(@SertacYalcinkaya)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar. Sizlerden bir konuda yardım rica edicektim. Evimde 2 adet bilgisayar kullanıyoruz, birisi benim kullandığım masaüstü pc, diğeride laptop. İkiside internete kabloyla bağlanıyor. Tahmin edeceğiniz gibi switch yardımıyla interneti iki pc'ye paylaştırıyorum. Şimdi yaşadığım soruna geleyim. Masaüstü pc'imde internet sürekli kopup bağlanıyor. Bazen 10 dakikada bir, bazen yarım saatte bir... Kopuyor ve 15-20 saniye sonra tekrardan bağlanıyor. Artık çok can sıkıcı olmaya başladı bu durum. Dikkat ettiyseniz sadece masaüstü pc'imde koptuğunu belirttim. Masaüstü pc'de internet koptuğunda laptopta kopma olmuyor. Laptopta hiç böyle bir sorun yok. Neden olabilir, nasıl çözebilirim yardımcı olursanız çok sevinicem.

Gönderildi : 29/04/2010 04:29

(@selimatmaca)
Gönderiler: 242
Reputable Member

Desktopta kullandiginiz kabloyu laptopa takin. Laptoptaki kabloyuda desktopa...Bakalim laptopta kopma olacakmi, yani kablodan kaynaklaniyor olabilir.

Eger degisikli olmaz ise,  desktopin switchte takili oldugu portu degistirin. Bulabilirseniz baska bir ethernet kartini PCnize takip test edin.

Zaten laptopda kopma olmuyor ise ISPden veya modemden kaynaklanmiyordur.

Gönderildi : 29/04/2010 05:23

(@yasarkiyak)
Gönderiler: 507
Honorable Member

Merhaba Sertaç Bey

Selim Bey 'in de dediği gibi sorunun olabileceği yerler 

1- Switch - Switch üzerinde notebook ve masaüstünün kablo yerleri değiştirilerek görülebilir

2- Kablo - Notebook ve masaüstü kabloları değiştirilerek görülebilir

3- Donanımsal (Ethernet) - Farklı bir ethernet kartı ile denenebilir

4- Yazılımsal (OS veya Virüs) - Temizlik, yeni kurulum gibi yollar izlenebilir.

Ancak burada sizin internet kopuyor geri geliyor dediğiniz network bağlantınız sanırım, doğru mudur?

Gönderildi : 29/04/2010 10:58

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1631
Noble Member

Anlattıklarınıza göre sizin internetiniz kesilmiyor. Masaüstü PC ile modem arasında bağlantınız gidiyor. Masaüstü bilgisayarınızda elektirik kaçağı olabilir. Kasanızın arkasında metal kısımlardan kontrol kalemi ile kontrol edin. Işık yanıyorsa kaçak vardır. Elektrik prizinizi, ara uzatma kablosu kullanıyorsanız bu kabloyu kontrol edin. Topraklama hattının sağlam olduğundan emin olun. Bazı yerlerde toprak hattı bulunmayabilir. Çok iyi bir yöntem değil ama bu durumlarda nötr hattını toprak olarak kullanabilirsiniz.

Gönderildi : 29/04/2010 11:51

(@SertacYalcinkaya)
Active Member
Konu başlatıcı

Cevaplarınız için teşekkür ediyorum. Dediğiniz yöntemleri denedim. Virüs taraması yaptım, kabloları değiştirdim vs.. hepsinde de sorun devam ediyor maalesef. Resul beyin dediği kaçak olma durumunu da kontrol ettim. Kontol kalemi ile kasaya dokununca ışık yanıyor ancak bu sorun bende yeni başladı. İnternet kopması kaçak yüzünden olsaydı bilgisayarı 2 senedir kullanıyorum en başından beri olması gerekirdi diye düşünüyorum. Denemediğim tek yöntem ethernet kartını değiştirmek kaldı. En son onu denicem artık. Birde şunu sorucam; ben dosya indirmek için torrent programı kullanıyorum ve hızlı indirmesi için torrent programıma modem de port açmıştım. Bunun bir etkisi olabilir mi acaba?

Gönderildi : 30/04/2010 22:04

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

NIC için güncel driverını yükleyiniz.

Gönderildi : 01/05/2010 02:31

(@SertacYalcinkaya)
Active Member
Konu başlatıcı

Ethernet'in driver'ını kastediyorsunuz sanırım? Eğer oysa zaten son sürümünü kullandığımı sanıyorum. "Attansic ethernet utility" 2.0.60.5 numaralı sürümünü kullanıyorum.

Gönderildi : 01/05/2010 03:50

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Kartı farklı bir pcı slotuna takarakta deneyebilirsiniz.Antivirüs taramaları sonucunda virüs çıkmadıysa, en son çare farklı bir kart ile denemek.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 01/05/2010 03:57

(@SertacYalcinkaya)
Active Member
Konu başlatıcı

Ya benim jeton yeni düştü pardon. Şimdi hatırladım. Bende harici ethernet kartı yokki. Anakartın üzerinde ethernet girişi..

Gönderildi : 01/05/2010 15:06

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1631
Noble Member

Cevaplarınız için teşekkür ediyorum. Dediğiniz yöntemleri denedim. Virüs taraması yaptım, kabloları değiştirdim vs.. hepsinde de sorun devam ediyor maalesef. Resul beyin dediği kaçak olma durumunu da kontrol ettim. Kontol kalemi ile kasaya dokununca ışık yanıyor ancak bu sorun bende yeni başladı. İnternet kopması kaçak yüzünden olsaydı bilgisayarı 2 senedir kullanıyorum en başından beri olması gerekirdi diye düşünüyorum. Denemediğim tek yöntem ethernet kartını değiştirmek kaldı. En son onu denicem artık. Birde şunu sorucam; ben dosya indirmek için torrent programı kullanıyorum ve hızlı indirmesi için torrent programıma modem de port açmıştım. Bunun bir etkisi olabilir mi acaba?

Işık yandığına göre elektrik kaçağı var. Önce bu problemi düzeltin. Kaçaktan olsa şimdiye kadarda çalışmaz diyorsunuz ama daha geçenlerde böyle bir olay ile karşılaştım. Hiç bir şey ile uğraşmadan kaçak işini halletmelisiniz. Sorununuz %90 ihtimalle çözülecektir.

Elektrik prizinizi, kullandığınız ara/uzatma kablosunu ehil bir elektrikçiye kontrol ettirin.

Gönderildi : 03/05/2010 12:23

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Benimde böyle bir sıkıntım vardı ve uzun süre çektim.. adamlar yeni bir bios yazana kadar yani..

Anakart bios una bakın son versiyonmu, ve versiyon güncelledikten sonra son eth driver ı yükleyin, mümkünse bunu anakart ın driver upddate ytazılımını kullanarak yapın.

Gönderildi : 03/05/2010 12:33

Paylaş: