Forum

İç ve Dış segm...

Bildirimler
Hepsini Temizle

İç ve Dış segmentleri tek bir kaynağa yönlendirme.

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
335 Görüntüleme
(@MehmetTEMEL123)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

Bir otomasyon geliştirdik, hem network içi(lan) hemde network dışından (internet) üzerinden kullanılması gerekiyor.  Lakin bizim istediğimiz şey network içi de dışardan bağlanması.

Server la aynı sekmentdeki bilgisayarlara 88.234.. lü internet statik ip mi verdiğimde (otomasyon içinde ayar kaynağı ayarladığımda) internet üzerinden kendi ağındaki serverı bulması gerekmektedir. Bunun içinde modemde nasıl bir ayarlama yapmam gerekiyor.

Gönderildi : 13/04/2010 12:54

(@murataydin)
Gönderiler: 1517
Noble Member

bu otomasyona nasıl erişim saglanıcak. web-based mi yoksa grafiksel arayüz olacak mı ?

Gönderildi : 13/04/2010 14:54

(@MehmetTEMEL123)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

sadece veritabanı benim için önemli olan. Winapp dir bu?

Gönderildi : 13/04/2010 15:42

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Selam, aynı networkte olan clientlar, serverdaki veritabanına internet üzerinden erişsin demek istediniz galiba doğru mu anlıyorum? Böyle bir durum biraz ilginç olur, yani aynı networkte olan iki makineden biri diğerine internet üzerinden dolaşıp gelsin biraz değişik,dışarıdakiler için durum şöyle; modem üzerinde otomasyon programının web tabanlı bir erişimi varsa modemin IP'sini 88.234.56.57 olarak düşünelim. Modeme içeriden giriş yapıp, custom bir servis yaratıp port olarak tcp : portnumarası dediğinizde ( bu otomasyonun config dosyalarından birindedir ) ve içeride ilgili makienin LAN IP adresine yönlendirdiğinizde erişimi sağlayabilirsiniz. Modemin marka modelini bilmiyorum, fakat modemler içerisinde bu Port Forwarding/Yönlendirme veya Sanal Sunucu ekleme gibi isimler ile geçer. Aynı port forwarding'i veritabanına direkt erişim için istiyorsanız bunun için veritabanı portlarını açmanız gerekir, Yönlendirme yapmanız gerken portlar; veritabanı SQL ise 1433 ve 1434, Oracle ise 1521 'dir.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 14/04/2010 02:52

Paylaş: