Forum

Metro Ethernet,vpn,...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Metro Ethernet,vpn,rdp

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
438 Görüntüleme
(@UfukKarabulut)
Gönderiler: 182
Reputable Member
Konu başlatıcı

Firmamızda mevcut kullanmakta oldugumuz adsl yapımızdan vpn ve terminalden bağlanan kullanıcılarımızın şikayetleri üstüne metro ethernete geçişi gerçekleştirdik yalnız mevcut yapım ile ilgili nasıl bir yol izlemeliyiz diye sizlerin görüşünü almak isterim.Şuanda bir adet mdaemon mail serverımız ve ana makinemiz bulunmakta ve bu serverımız diğer makineleri additional olarak diğer makinelere tanımlanmıştır ve mail için mdaemon bulunmakta imap üzerinden hizmet vermekte,terminal aracılıgı ile kullanıcılar serverımıza bağlanmakta ve vpn aracılıgı ile şubeler arası bilgi alışverişi bulunmaktadır.Biz telekomdan switch talebindende bulunduk yalnız mevcut yapımızda adsl modem var firewall yok burda biz mevcut rdp portları yönlendirmesi,vpn ayarlaması ve kameralarımız için port yönlendirmesi yapmam lazım.Elimizde bulunan modem linksys WAG54GP2 V2 telekomun vermiş oldugu switch üzerinden bu adsl modem'e kablo çeksek adsl hattı devre dışı kalıcak bunun üstünden dagıtsak interneti böyle birşey olabilirmi yada başka şekilde nasıl çözebilirim firewall almadan vpn, terminal ve kameralarımız için port tanımlaması yapabilmem gerekmektedir şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Gönderildi : 09/04/2010 21:41

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Selam, yapınız büyüyor diye anlıyorum, her durumda firewall almanız gerekebilir, ki bu sizin yararınıza olur, şubeler arası vpnler, remote lokasyonlu terminallerden söz ediyoruz, vpn bağlantılarının güvenliği açısından, port forwardingler açısından daha güvende bir bilgi yönetimi istiyorsanız firewall kullanmalısınız. Ama ille de kullanmam diyorsanız, modem üzerinde port forwardingleri gerçekleştirebilirsiniz. Telekomdan aldığınız switchten modeme kablo çekebilirsiniz.

Gönderildi : 10/04/2010 00:54

(@UfukKarabulut)
Reputable Member
Konu başlatıcı

İlginiz için teşekkürler telekom bize fiberi getirdi ve bunu switche bagladılar sonrasında ben elimde bulunan vpn destekli modem üzerinden kameralarımı,vpn baglantılarımı ,ve imap server ayarlarımı dışarı açmam için 2 taraflı ip girmem gerekmezmi yani şöyleki telekom 8x.xxx.xxx.xxx şeklinde bir ip veriyor bunu direkt bilgisayarlara tanımlasamda oluyor ama ben dhcp serverım üstünden pcler ip alsın ama 192.168.xxx.xxx şeklinde alsın istesem iç networkumun ve bu sayede mevcut ip ayarlarımı bozmadan ve vpn,kamera v.b işlemleri elimde olan adsl üzerinden port ile dışarı açabileyim bunu nasıl gerçekleştirebilirim.Şimdiden teşekkür ederim

Gönderildi : 10/04/2010 03:09

(@UfukKarabulut)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Anladıgım kadarı ile kimse cevap vermiyecek.Alper hem ilginiz hemde cevabınız için tekrar teşekkür ederim.

Gönderildi : 10/04/2010 21:26

(@cozumpark)

Selam, ilgi her zaman mevcut, sadece bugün izin günümüzdü biraz dinlendik, telekom fiberi getirmiş ve sabit IP adresiniz şu anda var sanırım artık.  Onların omurgası üzerinden bu bağlantıları gerçekleştirmek için modemde bahsettiğiniz ayarlar yapılır ,fakat bu iç networkünüzde herhangi bir sıkıntı yaratmaz. Yani DHCP vb. yapılarınızla şu noktada ilginiz yok. Modem marka ve model verirseniz port forwarding ile ilgili bilgi verebiliriz.

Gönderildi : 11/04/2010 00:22

(@UfukKarabulut)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Alper bey benim tam olarak yapmak istedigim şu normalde metro ethernet geldikten sonra firewall'a giriş yapılır wan kısmına ve burdan gerekli yönlendirmeler yapılır ben iç network yapımı bozmadan internete çıkış ve vpn işlemlerini yine firewall yerine adsl modemim üstünden yapsın istiyorum yani linksys 4 port adsl modemim üstüne metro ethernet switchden çekecegim 1 cat5 patch cord ile modeme baglamak ve kalan internete giriş ve çıkışın modem üstünden gitmesini sağlamak istiyorum ama metro ethernette verilen 8x.xxx.xxx.xxx ile başlayan ip'yi bir yere girmeye gerek kalmıyormu yani modem'in herhangi bir ethernet portuna metro switch ile arasına çekecegim normal bir cat5 kablo ile sanki adsl'deki mevcut yapımdaki gibi devam edebilirmiyim modemimin herhangi bir ayarını bozmadan sadece telefon kablosunu çekerek.Modemim linksys port yonlendirmelerim ise zaten yapılmış adsl'de kullanıyordum eger bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Çok teşekkür ederim cevaplarınız için...

Gönderildi : 11/04/2010 01:01

(@cozumpark)

Selam, ttnet size bir switch getirecek, veya binada varsa oraya bir fiber getirecek, ordan sizin modeme cat5 kablo çıkaracak, modemde ikinci hat kablo girişiniz var mı? İkinci bir WAN hattı, yani bildiğimiz dilde RJ45 kablonun değil de RJ11 telefon kablosunun girdiği giriş var mı? Bu varsa, linksys içerisinde ikinci bir PPoE tanımlayıp, NAT'larınızı, yani yönlendirmelerin hepsini bu yeni hat üzerine alacaksınız, içerideki yapınızı bozmanıza gerek kalmayacak. Yoksa, mevcut modeminizi değiştirip çift ppoe destekleyen bir modem veya firewall almanız zorunlu gözüküyor. Farklı bilgisi olan arkadaşlar varsa yazarlar zaten, rica ederim.

Gönderildi : 11/04/2010 01:15

(@eyupcan)
Gönderiler: 5
Active Member

benim ödevim var da acil olarak yardım edebilrmisiniz cidden çok acil 

Gönderildi : 23/04/2010 15:06

Paylaş: