Forum

DHCP server kurmak ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DHCP server kurmak yeterli olurmu?

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
458 Görüntüleme
(@suseptans)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Şirketin şubesiyiz. Genelde network de 30-50 arası client oluyor ancak mobil terminal lerde var ve bunlarla birlikte network de max. 150 pc olabiliyor.(Nadir de olsa).  Network'de 1 adet Zyxel GSHDSL modem , yaklaşık 10 adet standart switch ve basit birkaç Wiriless Access Point  var. Sistemde  akıllı hiçbir switch yok. Server yok. 

Şimdi sorunumuz şu; sürekli olmasada networkdeki pc sayısı 30'un üzerine çıktığında IP çakışmları oluşmaya başlıyor. Haliyle herkez şikayet ediyor. Modemin şifresi bende yok o yüzden modemin içindeki DHCP'ye müdahale edemiyorum. Layer-3 yönetilebilir bir Switch alma aşamasındayız ama daha 1-2 ay sürecek gibi alım süreci. Kablolama yeni bina ve CAT-6 ile yapılmış yani o noktada bi sorun yok.

Kendimce bulduğum çözüm ise win-2003 server lisansımız var bu lisans ile bi makine kurup üzerinde sadece  DHCP server yapılandırsam bu IP çakışması işşini halledebilirmiyiz sizce? . Yoksa sadece win-2003 üzerinde DHCP kurulumu yetmez başka servisleride kurup hizmete almam gerekirmi. Bana asla güvenlik Domain yapısı uzaktan kontrol gibi şeyler gerekli değil .  Kuracağım makineye 2 ethewrnet kartı takıp bi tanesini modeme diğerini iç network'te ki swith 'e versem işi kotarmış olurmuyum.

Bu arada DHCP kurmuşluğum ve çalıştırmışlığım var . Sizden ricam DHCP den başka servislere ihtiyacım olurmu???? Yoksa sadece yukarda dediğim gibi yapsam sistem çalışırmı?

Gönderildi : 20/02/2010 18:24

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

DHCP Server kurup yapılandırırsanız herhangi bir sıkıntınız kalmaz. Kurduktan sonra Client makinalarda IP adresini otomatik almayı seçmelisiniz. Başka herhangi bir servise ihtiyacınız olmaz. Saygılarımla..

Gönderildi : 20/02/2010 18:55

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Ek olarak printerlar, access point ve ipsinin değişmesini istemediğiniz cihazları rezerve etmeniz daha mantıklı olur.

Keyifli çalışmalar. 

Gönderildi : 21/02/2010 03:35

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Eski IP dagıtan cihaz ortamda oldugu sürece yada IP dagıtma işi disable edilmedigi sürece kullanıcılar her iki taraftanda IP alamaya devam edeceklerdir diye düşünüyorum. Buda daha fazla probleme yol açabilir. Kullanıcı açılışta otomatik IP alırken önce hangi IP dagıtıcısına ulaşırsa ondan IP alacaktır.

Bence dhcp kurulumundan sonra hızlı bir şekilde eski IP dagıtan cihazın IP dagıtma görevini disable etmelisiniz.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/02/2010 10:33

(@suseptans)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Eski IP dagıtan cihaz ortamda oldugu sürece yada IP dagıtma işi disable edilmedigi sürece kullanıcılar her iki taraftanda IP alamaya devam edeceklerdir diye düşünüyorum. Buda daha fazla probleme yol açabilir. Kullanıcı açılışta otomatik IP alırken önce hangi IP dagıtıcısına ulaşırsa ondan IP alacaktır.

Bence dhcp kurulumundan sonra hızlı bir şekilde eski IP dagıtan cihazın IP dagıtma görevini disable etmelisiniz.

Önceden sisteme IP dağıtımını Modem yapıyordu, ben modemin sadece 2003 server'a IP dağıtmasına izin veriyorum. 2003 server'ın diğer eth çıkışını network'e dağıtan Switch 'e bağlıyorum. Böyle olunca sanırım artık modem değil 2003 server üzerinde çalışan DHCP dağıtacaktır IP 'leri? yanılmıyorum dimi?

Bu arada zaman ayırıp cevap yazan tüm arkadaşlara teşekkürler.

Gönderildi : 21/02/2010 19:29

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

Evet doğru düşünüyorsunuz. Çünkü sistemler kendilerine en yakın kaynaktan IP adresi alırlar. Tabi bu durumda IP'leri dağıtacak olan sistem Server 2003 olacağından client'lar IP adreslerini Server 2003 üzerine kurulan DHCP Server'dan alacaklar.

Tabi bu yapıda sizin server üzerinde interneti paylaştırmanız gerekecek. Saygılarımla.

Gönderildi : 21/02/2010 19:56

Paylaş: