Forum

Switch'den internet...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Switch'den interneti eşit olarak dağıtmak

7 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
1,109 Görüntüleme
(@KaanCAKIROGLU)
Gönderiler: 14
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Smc 8150L2 modeli switchim ve 42 clientim var. ben bağlantının clentlerin hepsine eşit olarak dağıtılmasını istiyorum

örneğin 4200 kb/s bağlantı hızım var, 42 'si online, her biri 100kb/s kullanacak. 21i offline kalan 21 online ise her birinin bağlantı hızı 200kb/s olacak.

Bunu nasıl sağlayabilirim.

Saygılar

Gönderildi : 16/02/2010 00:04

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Merhaba,

Management swtichlerin neredeyse hemen hemen hepsinde portlar için max ve min bandwtith değerleri tanımlanabilir.

Swtichiniz cisco komutlarını koşturuyor, aslında switch yerine biraz cisco kassanızda farketmez

manual de 4-129 a bakabilirsiniz http://www.smc.com/files/AW/MN_SMC8126L2_50_ManagementGuide.pdf

Düzetlme: Pardon, internet i eşit dağıtmak istediğinizi yeni farkettim 🙂 Bu iş switch ile olmaz.

Gönderildi : 16/02/2010 01:47

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

Merhaba;

Bu istegin sebebini söylerseniz bence daha dohru olur çünkü biraz mantıksız gibi geldi kusura bakmayın. 

Misal internet paylaşımızda şirket politikaları sürekli download yapılmasını yasaklarsa mevcut baglantı zaten kullanıcılara eşit dagıtılacaktır...

İyi günler...

Gönderildi : 16/02/2010 02:14

(@GurcanBoduroglu)
Gönderiler: 119
Estimable Member

Emin olmak adına soruyorum sanırım bahsi geçen konu throughput değeri ?

Saygılarımla.

Gönderildi : 16/02/2010 10:37

(@KaanCAKIROGLU)
Gönderiler: 14
Eminent Member
Konu başlatıcı

Bir internet kafenin teknik elemanlığını yapıyorum,

müşteriler kafede p2p programlar kuruyorlar,

exelerini yasaklamıştım, ama başka programlar buluyorlar önüne geçemiyorum.

Portları kapattım, farklı portlardan giriyorlar, 40 makina full olunca da internet sülük gibi oluyor. Google bile zor açılıyor,buna çare bulmak istiyorum.

Setup.exe'leri engellemiştim bazı programlar .msi olarak veriyor. Mevcut exe'ler haricinde diğer exeleri yasaklıyorum. Bu defa da zararsız programları kuramıyorlar....

şöyle birşey yapma şansım var mı?

Ağdan değil, internetten indirilenlere kota koyacam. örneğin 500mb'dan fazla internetten veri alamayacak.

Diske kota koyma şansım yok çünkü 1-2gb'lık müzik listesi hazırlayanlar falan var.

teşekkürler, saygılar

Gönderildi : 17/02/2010 06:06

(@omeralbayrak)
Gönderiler: 203
Estimable Member

Merhaba;

bu istediğin switch değil de daha çok content filteringe girmekte. çünkü switchler üzerinden sadece port ve bant genişliği ayarlamaları yapabilir diğer ayarlamaları (exe, kota koyma,dağıtım,url filtreleme) content filtering çözümleri ile halletmen gerekmekte. eğer bir firewall ya da bununla ilgili bir yazılım/donanım çözümü kullanıyorsan onlara bakabilirsin.

ya da opensource ürünler ile bunu yapabilirsin 

Gönderildi : 17/02/2010 12:43

(@SerdarBayram)
Gönderiler: 243
Reputable Member

Bu şekilde bir sınırlama yapmak istiyorsan en iyi çözümlerden biri Firewall kullanmandır ISA server ile istediğin tüm yasaklamaları kolaylıkla sağlayabilirsin...

Gönderildi : 17/02/2010 20:33

Paylaş: