Forum

Metro ethernet sonl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Metro ethernet sonlandirici Aktif cihazlar neler olmali

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
406 Görüntüleme
(@acemibim)
Gönderiler: 11
Eminent Member
Konu başlatıcı

İyi günler yeni kurulmakta olan üniversitemize metro ethernet baglantısı yapacagız. Metro etherneti sonlandırmak için telekom un vermiş olduğu cihazı mı kullansak daha iyi olur yoksa kendimiz mi alsak daha iyi olur. Toplam 500 kullanıcımız oldugunu varsayarsak 2 binada nasıl bir switch almamız gerekir. Data kablolarını toplamak için

Teşekkürler

Gönderildi : 07/02/2010 02:18

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

Merhabalar;

Telekom ile yapacagınız anlaşma ile cihazı bedavaya getirmek bence daha mantıklı olabilir ki sizde alsanız üzerinde çokta bi aksiyon yapmayacaksınız firewall ips ids lere verip kullandıracaksınız sonuçta, diger sorunuz için network yapısını hakkında fikir sahibi olmak gerekir.

İyi geceler...

Gönderildi : 07/02/2010 03:28

(@acemibim)
Eminent Member
Konu başlatıcı

cevabınız için teşekkürler. Netwrok altyapısı şöyle 2 tane binamız var birisi 6 kat birisi 9 katlı ve müteahit firma kabloları zemin katlarda bulunan 1 er odaya toplamışlar iki binada da yaklaşık 150-200 civarı data kablosu..Ara katlarda kablo toplanmamıs hepsı zemin katta toplanmış vaziyette.İPS ve İDS konusunu tam olarak anlamadım açaıklama yapabilrimisiniz mümkünse .

Gönderildi : 07/02/2010 04:22

(@esersolmaz)

Merhabalar;

Öncelikle zemin katta bulunan odaya en uzak kablo mesafesini bilmek gerekir ama anladıgım kadarı ile zaten alt yapı yapılmış onun için şimdi kalkıpta iki binadada orta katlarda toplansın deme şansınız yok . Birde iki bina zemiin kattan zemin kata kablo mesafesi kaç metredir 130 -150 üzeri ise sw lerde gbic port gerekir ve arada fiber kablo kullanmanızı tavsiye ederim. L2 yada L3 olan swler kullanabilirsiniz ama benim tavsiyem binalarda swler arası cat5 yada cat6 değilde stack ile atlama yapın. Bazen eksik bilgiden kaynaklı insanlar swler arası sadece cat5 kablo atıp geçebiliyorlar buda kablo kalitesine baglı collision lara sebep olabilir.

Atak algılama ve atak önleme sistemleridir bu servisleri mevcut yapınızın büyüklügüne göre xx bir firewall içindede kullanabilirsiniz yada ayrıdan cihazlar ile çözebilirsiniz yada ben türküm bana bir şey olmaz deyip hak getire diyebilirsiniz.

Benim tavsiyem IPS mutlak süretle kullanmanızdır.

IPS
http://en.wikipedia.org/wiki/Intrusion_prevention_system

IDS
http://en.wikipedia.org/wiki/Intrusion_detection_system

Gönderildi : 08/02/2010 01:27

(@acemibim)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Cevaplarınız için teşekkürler. 2 binanın zemin katları arasındaki mesafe yaklaşık 100 metre. Aradaki bağlantıyı fiber kablo ile çektirmek istiyorum.Bu konularda switchlerin seçimi konusunda da profesyonel yardım alabilriz belki.

iyi çalışmalar

Gönderildi : 08/02/2010 01:35

(@esersolmaz)

Merhaba;

100 mt Cat 6 için çok uzun bir mesafe değil kesinlikle fiber kullanmanız bir avantaj saglamayacaktır. Sw seçimi için ise en az 2 portu 10/100/1000 olması yeterli olacaktır bide ileriyi düşünerek 1 yada 2 tane gbic yuvası olan bir sw almak mantıklı olur bence.

İyi geceler...

Gönderildi : 08/02/2010 02:30

Paylaş: