Forum

Yeni bina icin Fibe...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Yeni bina icin Fiber Optic kablo kullanilacak. Onemli noktalar?

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
401 Görüntüleme
(@TeomanEfendi)
Gönderiler: 798
Noble Member
Konu başlatıcı

Yeni bina insaa ediliyor ve bu yeni bina kendisinden sonra gelecek diger binalarada sicrama noktasi olacak. Tamamen bittiginde bu noktadan beslenen bilgisayar sayisi 300 civari olabilir ileride. Muteahhit forma Cat5 cekecekti ki Server odasindan 200mt uzaklik icin mantikli degil ve fiber optik kablo icin ikna ettik. Simdi hangi ozelliklere dikkat etmeli ve ne tur bir fiber optic kablo cekilmesidne israr etmeliyiz?

Gönderildi : 28/01/2010 04:38

(@cenkercetin)
Gönderiler: 407
Famed Member Yönetici

Merhaba,

Öncelikle altyapınızı oluştururken dikkat etmeniz gereken nokta genişletilebilirlik olduğunu ve bunu sizin de uygulamaya çalıştığınızı yazınızdan da anlayabiliyorum. Ancak neden alt yapıda Cat5 kablo kullanmak istediğinizi anlayamadım. Günümüz NIC kartları ve switchler artık Gbit olarak çalıştığı için alt yapınızda Cat6 kablo kullanmanızı ve mümkünse network kanallarından elektrik kablolarının geçmemesini sağlamanızı öneririrm. Fiber için de;

Uğur Burma'nın yazısından alıntı:

SC, ST, LC ve MTRJ konnektör türleridir. SC ve ST fiber patch panellerde ve 1-2 sene öncesine kadar switch modüllerinde kullanılıyordu. Artık LC modüller var. Fakat bir tarafı farklı diğer tarafı farklı patch kablolar kullanılabiliyor (ST - SC, ST - LC, ST - MTRJ gibi). Bunun dışında MM (Multi mod) ve SM (single mod) kavramları var. Bunlarda kablo tipleri. Multimod kablo mesafeleri aşağıdaki gibidir:

62.5/125 Multi Mode Fiber Optik Kablo İletişim Mesafeleri
10 BASE-FL/FB 2000m 
100 BASE-FX 2000m 
1000 BASE-LX 550m 
1000 BASE-SX 275m
50/125 Multi Mode Fiber Optik Kablo İletişim Mesafeleri
10 BASE-FL/FB 2000m 
100 BASE-FX 2000m 
1000 BASE-LX 550m 
1000 BASE-SX 275m

Yukarıdaki mesafelere uygun switch modülleri alman gerekir. Single mod daha uzun mesafelerde kullanılır.

http://www.cozumpark.com/forums/thread/137967.aspx

http://www.cozumpark.com/forums/thread/118120.aspx

Kolay gelsin. 

Cenker Çetin

Dijital Dönüşüm Danışmanı

Gönderildi : 28/01/2010 13:24

(@TeomanEfendi)
Gönderiler: 798
Noble Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ediyorum Cenk bey faydalı olacak bu benim için.

Bu arada binayı yapan müteahhit firma bu backbone'a CAT5 çekmek istiyor demek istemiştim. Bayağı tuhaf bir durumdu. Benim bütün network altyapısı zaten Cat6.  Dün konuşup fibre optik için ikna ettim ama bu seferde bunlar gidip en ucuzuna kaçıp ilerisi için iş görmeyeeck olana yönelirler, işte o yüzden sorayım dedim 200 metre mesafedeki dağıtım noktasına hangisi daha ugun olur diye. O zaman sanırım 1000 BASE-LX 550m 
1000
BASE-SX 275m
ile devam etmek en uygunu..  [Y]

Gönderildi : 28/01/2010 22:46

(@cenkercetin)
Gönderiler: 407
Famed Member Yönetici

Aynen öyle. Geri dönüş için de teşekkürler.

Kolay gelsin. 

Cenker Çetin

Dijital Dönüşüm Danışmanı

Gönderildi : 29/01/2010 13:55

Paylaş: