Bildirimler
Hepsini Temizle

Kablosuz ağ  

  RSS
Mustafa KAKAÇ
(@MustafaKAKAC)
Üye

Merhabalar. 5 Katlı binada 2 adet 32Mbit internet bağlantım var. Modemlerim kablosuz modem  1 adette Access Pointim var zemin katta. Modemlerim 1. ve 3. Katta. Bir türlü istenilen verimi alamıyorum. Devamlı kopmalar yaşıyorum. Bu sistemi en iyi şekilde nasıl kurarak en üst seviyede performans alabilirim. Almam gereken başka AP varmı? ve modemlerle AP leri nasıl birbirlerine tanıtmalıyım. 2 ayrı networkte kurabilirim. Hepsinin birbirini görmesine gerek yok. Amaç sadece internete çıkmak. Yaklaşık 100-150 laptop bağlanıyor. Download da baya fazla. Örnek geçen ay 140 GB. 🙂 bilgileriniz için şimdiden teşekkürler.

Alıntı
Gönderildi : 14/12/2009 13:52
Eren SARISALTIK
(@ErenSARISALTIK)
Üye

Merhaba,

Detaylara yer vermemissin ama.

Kullandığın modemin markası modeli,
Kullandığın AP lerin marka modeli,,
Ve binadaki duvar yapısı bile bu konuyu etkileyebiliyor.

Tüm kullanıcılar wirelles mı kullanıyor,yoksa kabloyu mu tercih ediyor.Kullandığın kablo tipini de bilmekte yarar var?

CevapAlıntı
Gönderildi : 14/12/2009 14:08
Yasar KIYAK
(@yasarkiyak)
Üye

Merhaba 

Öncelikle kesintinin nedeni ne onu anlamak lazım, sinyal zayıflığı ise AP ile güçlendirmek şart değil ise farklı yerlerde sorunu aramak gerekli onun içinde biraz ayrıntı vermen faydalı olabilir. AP birbirine tanıtma işinde ise hermarkanın arayüzü farklı, marka model gerekli olacaktır. Ayrıntı verebilirsin yardım artacaktır sanırım 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 14/12/2009 14:32
Mustafa KAKAÇ
(@MustafaKAKAC)
Üye

5 katlı bina yani bi yurt. Zyxel AP ve modem kullanılıyor. herkez kablosuzdan bağlanıyor. hiç bir kablolama yok. mac adreslerile hangisini hangisine tanıtmalıyım. ben burda iki ayrı internet kurulmasının daha iyi ve performaslı olacağını düşünüyorum. çünkü 2 adet adsl bağlantısı var.

CevapAlıntı
Gönderildi : 14/12/2009 15:00
Mustafa KAKAÇ
(@MustafaKAKAC)
Üye

Lütfen bi cevap söyleyebilirmisiniz? nasıl bi konfigirasyon yapmalıyım.

CevapAlıntı
Gönderildi : 14/12/2009 15:49
Murat GUCLU
(@muratguclu)
Üye

Merhaba,

Kullanıcı sayısı çok fazla aynı anda kaç kişi bağlanıyor? 802.11g nin kaldıracağı kullanıcı sayısı 20-25 tir ama 20 yi geçmeni önermem. Ayrıca burada problem sinal seviyesi ile alakalı deği sanırım. 100 kişi aynı anda bağlanıyor ise en az 5 tane cihaz konumlandırılması gerekir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 15/12/2009 20:28
sukrukavurmaci
(@sukrukavurmaci)
Üye

Murat Hocama katılıyorum. her kata 1 adet ap koymalısın. Yerlerini iyi belirlemelisin. yine sorunlar devam ediyor ise ben engeniusun outdoor sistemini öneririm. Ben de otelde kullanmaktayım. Düz alanda 30km mesafesi var 60 derece açı ile dağılım yapıyor. Bu ap kullanırsan sıkıntı yaşamassın. Ayrıca donanımların ile kullanılar cihazlar da önemli. Sorun yaşayan bilgisayarlarda virüs olabilir. Bağlantıyı koparıyor olabilir. Zyxl modemleri ben tercih etmiyorum. Pahalı kaliteli ancak şişme problemi ile karşılaştım.

 

Airties rt211 modem ve engenius ap alırsan sıkıntın kalmaz. Ben de çok çektim. zyxl şişer taş çatlasın 20-30 kullanıcıyı destekler. Bence modemini ve ap deiştir. Bağlantını test et.

 

Haa bu arada mesafe de çok önemli. Eğer interneti aldığın pop noktası ile fazla bir mesafe var ise o da sıkıntı yaşatır. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 16/12/2009 18:51
Paylaş: