Forum

İki networkü b...

Bildirimler
Hepsini Temizle

İki networkü birleştirme

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,565 Görüntüleme
(@EmirYorulmaz)
Gönderiler: 64
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba, iki şirket arası networkünü birleştirmede en iyi yöntem nedir?

yani ben şunu yaparsam çözüm bulmuş olacak mıyım?

1- iki adet vpn cihazı alıp birini bir şubeye diğerini ana ofisime kurup yapılandırma yaptıktan sonra her iki networkü de birbirine bağlamış mı olacağım?

2-şubeden bir kullanıcı ana ofisimdeki server üzerinde dosyaları görebilecek mi?

3-ya da ben ana ofisteyken şubeme bir notebook gelip wireless ile bağlandığında ben ona ping atabilecek miyim?

4-ya da ana ofiste kurulu olan isa serverıma şubedeki isa serverımı bağlayıp her iki ofisteki kullanıcıların da internetlerini kontrol edebilecek miyim?

5-istediklerimi yapabilmek için en uygun cihaz nedir?

6-güvenliği sağlamak için firewall cihazı da koymalımıyım yoksa vpn cihazları üzerinde firewall zaten var mı?

7-sonuç olarak işin özü iki vpn cihazını birbiriyle ilişkilendirdiğim zaman networklerim birleşiyor mu?

8-son olarak ana ofisimdeki vpn cihazı ile şubemdeki cihaz farklı mı olacak? yani ana ofisimdeki cihaz server görevi görerek istediğim kadar şubeye vpn client cihazı koyarak mı bağlantı olacak?

biraz karışık oldu ama düşünebildiğim kadar basit bir dille sorunumu yazdım. yardımcı olacak arkadaşlarıma şimdiden çok teşekkürler.

unutmadan: *9- adsl bağlantım olacak ama g.hdsl mi kullanmalıyım hız için?

Gönderildi : 25/09/2009 02:58

(@Anonim)
Gönderiler: 0

baya uzatmışsın abi 🙂 bızımde merkezden harici bir birimimiz var orayla merkez arasını telekomdan hat kiralayıp merkeze bağladık orası 20.0 networku bizimki 10.0 bu tarz bi yapı olur.onun dısında bildiklerim kadarıyla cevaplayayım

1. iki şube birbirine bağlandığında görebilirsin

2. iki şube birbirini görebilirse dosyalarada erişebilir.

3.wireless modemden aldığınız ip şirket içindeki network'e ait bir ip ise evet (bazen şirkeler wireless'ı networkten bağımsız tutar bizde öyleyiz,wireless için 2. bir adsl hattımız mevcut )

4.evet

5.bunda marka veremeyeceğim

6. ipsec tunnel mode kullanabilirsin

7.daha önce cevapladık

8.

9.bu tamamen sana kalmış

elimden geldiğince yanıtladım yanlış yazmışsam affola yeni uyandım karıştırmış olabiliriim belkim 🙂

8

Gönderildi : 25/09/2009 12:04

(@doganbayraktar)
Gönderiler: 1392
Noble Member

Merhabalar,

İki lokasyon arası network birleştirmek için en iyi yöntem değil birkaç iyi yöntem vardır.

1) Vpn ile aradaki bağlantıyı kurup internet üzerinden şubeleri konuşturabilirsiniz.

2) Aslında birinci sorunuzun kısmen cevabı ikinci sorunuzda da aynı şekildedir çünkü arada vpn bağlantı olduğunda iki network arası iç ip'lerden bağlantı sağlayabilirsiniz.

3) Dışarıdan bir notebook networke dahil olursa bu cihaza ping atamazsınız (wireless)

4) Bu dediğinizi vpn kullanarak çözebilirsiniz.

5) Şuan da iki lokasyon arası vpn bağlantı kullanıyorum adsl modem Zyxel P-661HW-D1 kullanıyorum.

6) Güvenliği sağlamak için bir firewall kullanmanız şirket açısından yararlı olacaktır.

7) Evet

8) İki taraftaki vpn yapacağınız cihazlar aynı olursa daha az sorunla karşılaşırsınız.

9) Adsl bağlantı kullanabilirsiniz biraz daha maliyeti uygun olur g.shdsl kullanmanız performans açısından daha iyidir fakat maliyet olarak artı getirir.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 25/09/2009 13:51

Paylaş: