Forum

Domain'de network v...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Domain'de network ve internet yavaşlığı

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
798 Görüntüleme
(@drivers123)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Şirketin network bağlantıları ve internet çıkışları çok yavaş. 50 PC var. Hepsi domain'de. Şirket 2 blok halinde. Blokların ikisindede 2 tane akıllı switch var.Switchler bir biriyle normal bir kablolamayla bağlı.yani çapraz kablolama değil. bu hızı etkilermi acaba. Çünkü bildiğim kadarıyla switch'lere bağlı makineler bir birini aslında tanımaz.Bu nedenle switch'ler hub gibi çalışır. yani client bir istekte bulunduğu zaman 1 nolu switch bütün portları dener çünkü diğer 2 nolu switch'in hangi portunda olduğunu bilmediği için. biraz konuyu dağıttım gibi genel hatlarıyla sorunu anladınız sanırım. Switch'leri birbirine nasıl bağlamamız gerekir ve switch2lerin ikisinde bütün PC2lerin port ve MAC adresi bilgilerini tanıması nasıl sağlayabiliriz.

kolay gelsin,

Gönderildi : 12/09/2009 22:46

(@SerhatALTINEVLEK)
Gönderiler: 10
Active Member

Merhabalar ,

Öncelikle sorunu biraz dağınık anlatmışsınız.Şunu belirteyim nacizane , network 'e aldığın hattın hızı veya kapasitesi ile bağladığın switchlerin arasında şöyle bir bağlantı var , ne kadar gelirse switchler o kadarını dağıtır.Switchlerin bir alt kademesi hublardır.Hublar ile iletişim kurdurmaya çalıştığım zaman o dediğin her tarafı tarama olur.Eğer switch kullanıyorsan bu port to port olacaktır.Bu da hız , veri aktarımı ve network'ün herhangi bir sıkışıklığına karşı etkilidir.Çünkü , ben eğer bir adresi tüm portlarda ararsam bu sefer data hızını ve trafiğini düşüreceğim , e birde sorun çıkarttığımı düşünürsen clientlar kim bilir neler yapar bana 🙂 Switchleri iki türlüde bağlayabilirsin , iletişmi sorunsuz çalışıyorsa MAC bilgileri clientlar üzerinde tutulacaktır (arp -a bilgisi) yok switchler üzerinde olsun diyorsan , akıllı switchlere bunları girebilme olanağın var diye biliyorum (yanlış olabilir,bilgisi olana muhtacım) .. " Yok abi , ben ne yaptım bu hız halen yavaş " diyorsan , Server sistemin içinde ve network ortamında zararlı yazılımları tarat veyahut server üzerinde hızı yavaşlatacak ve trafiği yoğunlaştıracak bir şeyler dönüyor olabilir.

inşallah bir nebze fikrini açar.isterse yazdıklarım yanlış olsun beraberce öğreniriz.

Kolay Gelsin

Gönderildi : 13/09/2009 05:03

(@drivers123)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Benim merak ettiğim şimdi bir switch üzerinde 25 tane makine bağlı şimdi bu akıllı bir switch ve üzerinde bu 25 tane makinenin MAC bilgileri var. Fakat bu switch'e bağlı ikinci bir akıllı bir switch var bundada diğer makinelerin MAC bilgileri var. Şimdi birinci switch üzerindeki bir makine ikinci swtich üzerindeki bir makineye bir istek göndermek istedi. Şimdi ne olacak birinci switch üzerinde böyle bir MAC adresi olmyacağı için bütün port'lara gönderecek bu bilgiyi en sonunda ikinci switch'ede gönderecek. İkinci switch'dede bu bilgi olduğu için direk doğru port'a yönlenecek. ama bu arada iki switch üzerinde kendi tuttukları MAC adreslerinden birbirlerinin haberi olmadığı için switch to switch kendi arasında hub gibi çalışacak. Bu arada kablolamada falan sorun olduğunu düşünürsek paketlerin gitmesi gelmesi makineler ve sunucular arasında data kaybına hız kaybına ve bant genişliği kullanımında yoğunluğa sebep olacaktır diye düşünüyorum. Bu düşüncem eğer doğru ise buna nasıl bir çözüm üretebilirim. Böylelikle network'deki hız sorununa çare bulmuş olurum. birde network'de hızı etkileyen zararlı yazılım falan olabilir dedin bunun için önerebileceğin herhangi bir yazılım varmıdır acaba.

Çok teşekkür ederim,

Gönderildi : 13/09/2009 19:12

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

Merhaba;

Yanlış biliyorsunuz SW1 de xx portunda takılı olan SW2 üzerinde ki bir makinanın mac bilgisi SW1 de xx port diye olabilir.

Hatta bu olayın testini port mapper yazılımları ile test edebilirsiniz.

Gönderildi : 14/09/2009 04:10

(@SerhatALTINEVLEK)
Gönderiler: 10
Active Member

Benim merak ettiğim şimdi bir switch üzerinde 25 tane makine bağlı şimdi bu akıllı bir switch ve üzerinde bu 25 tane makinenin MAC bilgileri var. Fakat bu switch'e bağlı ikinci bir akıllı bir switch var bundada diğer makinelerin MAC bilgileri var. Şimdi birinci switch üzerindeki bir makine ikinci swtich üzerindeki bir makineye bir istek göndermek istedi. Şimdi ne olacak birinci switch üzerinde böyle bir MAC adresi olmyacağı için bütün port'lara gönderecek bu bilgiyi en sonunda ikinci switch'ede gönderecek. İkinci switch'dede bu bilgi olduğu için direk doğru port'a yönlenecek. ama bu arada iki switch üzerinde kendi tuttukları MAC adreslerinden birbirlerinin haberi olmadığı için switch to switch kendi arasında hub gibi çalışacak. Bu arada kablolamada falan sorun olduğunu düşünürsek paketlerin gitmesi gelmesi makineler ve sunucular arasında data kaybına hız kaybına ve bant genişliği kullanımında yoğunluğa sebep olacaktır diye düşünüyorum. Bu düşüncem eğer doğru ise buna nasıl bir çözüm üretebilirim. Böylelikle network'deki hız sorununa çare bulmuş olurum. birde network'de hızı etkileyen zararlı yazılım falan olabilir dedin bunun için önerebileceğin herhangi bir yazılım varmıdır acaba.

Çok teşekkür ederim,

Trend Micro diye bir yazılım var server ve client taraflı çalışan.Bununla tüm ağa clientları exe'lerini uzaktan kurabilirsin,güncellemelerini serverdan geçebilirsin ve real time çalışmaktadır.Bunu deneyebilirsin.

Gönderildi : 14/09/2009 16:23

Paylaş: