Forum

DNS çözme...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DNS çözme sırası

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
955 Görüntüleme
(@rotorcli)
Gönderiler: 35
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Bildiğiniz gibi DNS ayarlarını windows içinden yapabiliyoruz fakat aynı zamanda modemde de DNS ayarı yapılabilecek yer var. Hangisinin baskın olması nasıl belirleniyor? (Örneğin, modem otomatik olarak TT DNS'lerine gidecek ama ben windows ayarında 4.2.2.1 yaptım)

Windows'tan modeme giden web isteği içinde, belirlediğimizi DNS adresi yazılı olarak mı gidiyor? Ve modem bunu görünce ona göre mi davranıyor?

Bu noktada nasıl bir protokol uygulanıyor?

Teşekkür ederim...

Gönderildi : 29/05/2009 15:49

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Selam

Eğer Client'a DNS olarak modemin IP adresini verirseniz, Client sorguları Modeme gönderir, Modem ise bu sorguyu kendi üzerinde tanımlı olan DNS sunucusuna gönderir.

Eğer Client'a 4.2.2.1 gibi bir DNS adresi verirseniz, Modem bu duruma karışmaz ve Client sorguları direkt 4.2.2.1'e gönderir.

Gönderildi : 29/05/2009 16:30

(@rotorcli)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim.

Bu durum AD ile DNS server kurduğumuzda nasıl oluyor. Şu anlamda soruyorum, server'a bağlı bir client bir internet sitesine bağlanmak isterse, bunun için gene 4.2.2.1 gibi bir DNS adresi mi giryoruz kuracağımz DNS server içine? Araştırdım tam olarak istediğim cevabı bulamadım...  (Eğer cevabı uzun ise hangi konuyu araştırmam gerektiğini söylemeniz bile yeterlidir. )

Gönderildi : 29/05/2009 18:33

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Eğer AD+DNS şeklinde çalışıyorsanız Client'lar da sizin DNS tanımlı olur (ör: 192.168.0.1).

Daha sonra bu DNS sunucu üzerinde bir forwarder tanımlar ve dışarıdaki bir dns sunucuyu girersiniz (ör: 4.2.2.1). Bunun amacı sizin DNS'in çözümleyemediği sorguları, çözümleyebilen başka bir DNS sunucuya sorarak cevap almaktır.

Bu durumda örneğin client www.google.com 'a gitmek istediğinde sorgu 192.168.0.1'e gider. Eğer DNS sunucu cevabı biliyorsa client'a gönderir. Eğer cevabı bilmiyorsa sorguyu forward eder (4.2.2.1'e) ve ondan gelen cevabı alıp clinet'a gönderir.

Portalımızda DNS makalesi var, inceleyebilirsiniz.

Gönderildi : 29/05/2009 20:57

(@rotorcli)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Anladım. Teşekkür ederim yardım için.

Gönderildi : 29/05/2009 21:17

Paylaş: