Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

IP PBX onerileri

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
429 Görüntüleme
(@FiratDONMEZ)
Gönderiler: 156
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

20 kullanicili bir ortamda donanim bagimsiz IP PBX onerileriniz nelerdir.

PBX sistemin yapmasi gerekenler;

Cagri yonlendirme

Cagri gorusme kaydi

Unified Communication entegrasyonu

Minimum olarak bunlar.

Gönderildi : 11/07/2011 16:36

(@zulfikarcaglar)
Gönderiler: 42
Trusted Member

Merhaba Firat Bey,

open soruce cozumler ilginizi cekiyorsa size sipfoundry projesini tavsiye edebilirim.

http://www.sipfoundry.org/home

ben bu urunu daha once incelemis ve kullanmistim. oldukca stable ve guzel bir urun ayrica elastix te basarili urunlerden biridir. ben bizzat elastix kullanmadim. fakat kendi sirketlerinin bunyesinde kullanan bir arkadasim var. bu urunden cok memnun

http://www.elastix.org/

ayni sekilde bunu da inceleyebilirsiniz. eger para harcayacagim ve gelecekte de ekstra ozellikler isteyecegim derseniz bu durumda Genesys Sip Server tavsiye edebilecegim bir urundur. bu urunle ilgili de pozitif deneyimlerim var. begendigim urunlerden birtanesidir.

Gönderildi : 11/07/2011 20:53

(@FiratDONMEZ)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

Onerileriniz icin tesekkur ederim oncelikle.Bir iki ufak sorum olucak musaadenizle.

Benim 3 adet external hattim var ve iceride de 8 kullanicim olucak,Bu tip bir cozumde bu uc hatti nasil bagliyabilirim sisteme?

Gönderildi : 12/07/2011 15:07

(@zulfikarcaglar)
Gönderiler: 42
Trusted Member

Merhaba Fırat Bey,

bu çözümlerin hepsi IP Soft PBX çözümlerdir. yani üzerine kurduğunuz sunucu dışında herhangi bir özel donanımları yoktur. bu nedenle dış dünya ile iletişimde araya media gateway ler koymanız gerekir. External Telefon hatları için kullanılan donanımlara FXO, dahili telefon hatları için kullanılan (eger analog yada digital telefon kullanmak isterseniz) donanımlara FXS adı verilir.

eger bu sistemi yeni kuracaksaniz ve su ana kadar herahngi bir yatirim yapmadiysaniz. benim tavsiyem ;

3 adet dis hat icin,

Audiocodes MP114 4 port Analog FXO uada Qaynı donanimin Qintum da ki karsilig, yada piyasada bulabileceginiz muadel SIP destekleyen bir FXO cihazi

8 adet kullanici icin ise SIP destekleyen herhangi bir masaustu IP telefon olabilir. bu tip IP Soft PBX sistemler genelde Polycom, Grandstream, Linksys, Aastra marka donanimlarla uyumludurlar. cok zorluk cekmeden tanitip kullanabilirsiniz.

Gönderildi : 12/07/2011 15:21

(@FiratDONMEZ)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar Bu ince detaylari iceren aciklayici cevabiniz icin tesekkurler.

Bu sistem oncelikle test amacli kurulucak bu kadar detayci olmadaki amacim buydu.Mevcut yapida Cisco Santraller var fakat buyume planlari dahilinde yeni santral yatirimi yapmak istemiyoruz.Bunun icin yakin zamanda acilmis olan bir Branch Ofisimize bu sistemi kurup efektif kullanim degerlerini almak istiyoruz.Eger dediginiz kadar stabil olursa bu sistemler.Toplam 3000 ile 3200 arasinda ki bir telefon sebekesini uzerine tasiycaz.Zaman icin de ve yedekli olarak elbette.

Gönderildi : 12/07/2011 17:17

Paylaş: