Forum

OST Dosyalarının Bü...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] OST Dosyalarının Büyümesi

4 Yazılar
2 Üyeler
2 Likes
442 Görüntüleme
(@vkonca)
Gönderiler: 61
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Exchange server kullanıyoruz. Alan konusunda bir problemimiz yok fakat, outlook ost dosyalarının boyutları 50GB'yi aşmaya başladı?

Outlooklar yavaşlıyor ve donmaya başlıyor.

Regeditten ben dosya boyutunu yükseltiyorum ama bu başka sorunları beraberinde getirir mi bilemedim.

Mailboxlar 50GB'yi aşmaya başladı. Nasıl bir yol izlemeliyim?

Exchange üzerinden online arşiv'i kullanmayı düşünüyorum ama bu çözüme ulaştırır mı emin olamadım.Online arşiv'e atılan postalar OST'den ayrı mı çalışıyor.

Yoksa normal PST Arşivimi açmam gerek? Bunada pek güvenemiyorum PST bozulur mu bozulmaz mı?

Daha önceden tecrübe edinmiş arkadaşların önerilerini dinlemek isterim.

Bu konu 1 yıl önce Volkan Konca tarafından düzenlendi

Gönderildi : 02/01/2023 15:53

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, outlook programında profil eklenirken kaç yıllık maillerin local olarak saklanacağı seçeneği sorulur. Bunu mevcut aktif profiller içinde yapabilirsiniz. Bu işin en doğru yöntemi budur. Özetle son 1 yıl local gerisi sunucuda duracak şekilde ayarlarsanız eğer komple tüm posta kutusunu local' e indirmekten kurtulmuş olursunuz. Maksimum 2 yıl deneyebilirsiniz. Üstü çok anlamsız bir iş yükü getirir.

SNAG 0064

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/01/2023 16:25
Volkan Konca reacted

(@vkonca)
Gönderiler: 61
Estimable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Peki hakan bey bir sorum olacak.

Online Archive özelliği mailleri ost'ye indirir mi yoksa sadece online olarak mı erişim? Aslında bu konuyu da merak ediyorum.

Gönderildi : 02/01/2023 16:33

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Eğer bahsettiğimiz Exchange veya Office 365 ise ve Microsoft arşiv özelliğini kullanacaksanız bu özellik mevcut ilkelere göre primary posta kutusundan mailleri alarak arşiv posta kutusuna atar. Özetle outlook' da aslında iki ost olur, çünkü bir hesabın iki ayrı posta kutusu vardır. Birisi birincil, diğeri arşiv. Ama örnek ücreti ürünlerde örneğin Veritas EV vb onlarda böyle bir durum yok, doğrudan orjinal posta kutusundan mailleri alarak yerine link bırakırlar.

Özetle ost küçülmez, ancak arşivleme yaptırır sonra profili sıfırdan oluşturursanız tabi ki küçülür, bu da ciddi bir iş yükü. Ama unutmatın örnek toplam 100GB veri var, 100GB ost var, arşiv açtın 50GB arşivledi, sonra profili sıfırdan kurdun, 50GB arşiv ost, 50gb aktif ost olur, yani tek faydası toplam alanı ikiye bölmüş olursun veya arşiv ilkelerine göre belki 1/3 belki 1/4 ya da katı bir politika ile 1/10. Benim önerim her türlü arşiv olsun olmasın doğru olandır.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/01/2023 16:37
Volkan Konca reacted

Paylaş: