Forum

İşletim sistemi şu ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] İşletim sistemi şu anda bu uygulamayı çalıştıracak biçimde yapılandırılmamış hatası

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
2,159 Görüntüleme
Serhat EVRAN
(@serhatevran)
Gönderiler: 17
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Gerek burada, gerekse diğer topluluk platformlarında tavsiye edilen yolların başarısız sonuçlandığını belirtmek isterim.
Etki alanıma bağlı bilgisayarlar kendiliğinden konu başlığındaki hatayı vermeye başladı. Sorun şu;

1. Örneğin görev çubuğunda outlook var açmaya çalıştığınızda " İşletim sistemi şu anda bu uygulamayı çalıştıracak biçimde yapılandırılmamış hatası" veriyor ve açılmıyor. Başlat menüsünden outlook açtığınızda açılıyor,
  2. Hali hazırda önceden kayıtlı bir excel dosyası boş gri zemin ile açılıyor. Hangi kayıtlı dosya açılırsa açılsın gri şekilde hiç bir hücre görünmüyor, sayfa adı dahil. Başlat menüsünden yeni bir excel açıp, dosya/aç yolu ile veya önceden kayıt edilmiş dosyayı yeni dosyaya sürükleyerek açabiliyoruz.
  3. Office kaldırma aracı ile kaldırmadık sürece hata gitmiyor. Windows 10da sorunu çözüyor fakat Windows 7 ve 11 olanlar sorunu bir süre sonra tekrar ediyor.

Yaptığım fakat çözüme ulaştırmayan yollar ise;

• Dosya Seçenekler altındaki DDE ( Dinamik Veri Değişimi ) pasifti. Tik kondu ve excel kapatıp açıldı hata devam ediyor. Tekrardan tik kaldırıldı excel kapatıp açıldı devam ediyor,
  • Grafik hızlandırma kapatıp açıldı yine aynı,
  • Uyumluluk modu değiştirildi,
  • Hızlı onarım, çevirimiçi onarım yapıldı,
  • ODBC bileşeni kuruldu.

Harici alternatif fikirleriniz varsa bilginizi rica ederim. Nasıl çözüme bağlayabilirim ?

Kullanılan işletim sistemleri, 7 pro, 10 pro, 11.

Ofis yazılımı, Office 2013 ve 2016 iş lisansı.

*** Forumda konu açarken görmediğim bir başlık gördüm. Eğer çözüme bu yol ile ulaşırsam başlık altında onu da paylaşacağım. Yada başlık silinebilir.

Bu konu 7 ay önce Serhat EVRAN tarafından düzenlendi

Gönderildi : 21/09/2023 15:46

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4309
Co-Helper

Bir güncelleme ve OS'larınızın sağlık durumunun iyi olmaması kaynaklı olabilir.
Temiz bir sistem kurun aynı yapılandırmanız ile güncelleyin ve sorun yaşayıp yaşamadığınızı görün.
Bahsettiğiniz sorunlar OS repair etmeden yada ilgili bozuk reg kayıtlarını bulup düzeltmeden düzelmez genellikle.
Office gibi uygulamalarda uninstall etmek yeterli değildir temiz bir yapılandırma için bütün artık reg kayıtlarının da temizlenmesi gerekli bu yüzden kolay yolu yeni sistem kurmak.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/09/2023 16:15

Serhat EVRAN
(@serhatevran)
Gönderiler: 17
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @ibrahimyildiz

Bir güncelleme ve OS'larınızın sağlık durumunun iyi olmaması kaynaklı olabilir.
Temiz bir sistem kurun aynı yapılandırmanız ile güncelleyin ve sorun yaşayıp yaşamadığınızı görün.
Bahsettiğiniz sorunlar OS repair etmeden yada ilgili bozuk reg kayıtlarını bulup düzeltmeden düzelmez genellikle.
Office gibi uygulamalarda uninstall etmek yeterli değildir temiz bir yapılandırma için bütün artık reg kayıtlarının da temizlenmesi gerekli bu yüzden kolay yolu yeni sistem kurmak.

Bir diğer başlıkta verilen yöntem şimdilik işe yaradı gibi görünüyor. Bir iki güne tekrarlamazsa kesin çözümdür.

https://www.cozumpark.com/community/microsoft_office-4/windows-10-eylul-2023-toplu-guncellestirmesinden-sonra-office-2013-excel-ve-outlook-problemi-hk/

Gönderildi : 21/09/2023 17:41

Paylaş: