Forum

Fileserver'da "Bu d...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Fileserver'da "Bu dosya üzerinde şuanda başka biri çalışıyor." hatası

11 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
2,911 Görüntüleme
(@harunalpur)
Gönderiler: 14
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Fileserver sunucumuzda bir dosya üzerinde değişiklik yapıp Kaydet denildiğinde "Bu dosya üzerinde şuanda başka biri çalışıyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin" diye bir uyarı vermekte.  

UYARI (4)

Fakat Computer Management \ Shared Folders \ Open Files alanından baktığımda ilgili dosya açık görünmüyor kimsede.

Yeni bir sunucu kurup dosyaları izinlerle birlikte oraya taşıdık fakat yine aynı sorunla karşılaştık. 

Yeni bir paylaşım oluşturup elle izinleri yeniden verdik, yine aynı sorunla karşılaştık. 

Konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum sevgili forum sakinleri 🙂

Gönderildi : 27/11/2019 09:05

(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin

Merhaba
Ofis versiyonu nedir ? bu durumu ben ofis 2010 ve 2013 de yaşamıştım ofis 2010 için Sp2 yükleyince ve 2013 de update yapınca normale dönmüştü.

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/11/2019 12:59

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4298
Co-Helper

Bu tip sorunlar genellikle yetkilendirme alakalı sharefolder ve desktop tarafında. Dosyaların .temp file ları yazma da sorunlar yaşayınca olabiliyor. Uygun yetkilerde klasörler oluşturup çalışmalarını test edin derim. Yine yapıyorsa ofis güncelliğini ve o client'ın ethernet tarafını kontrol edin. Sonra ki kontrol xls dosyalarının içerik kontrolü. Hatalı başka dosyadan veri çekmeler bu tip ilgisiz hata mesajları çıkarabilir. Sorun veren dosyalarda inspect workbook yapıp kontrol edin mutlaka.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/11/2019 14:19

(@harunalpur)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@cahityolacan

Cahit Hocam, Office Pro Plus 2016 (16.0.4266.1001) versiyonunu kullanıyoruz. Office güncellemelerini yapıp bir kontrol edeyim. Sonucu buradan paylaşırım. 

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 27/11/2019 15:38

(@harunalpur)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz

Ofis güncellemelerini yapmamıza rağmen sorun devam etmektedir. Ayrıca bu sorun her zaman olmamakta. Aynı dosyada örneğin şuan kayıt sorunu yaşarken 10 dk sonra kaydedilebiliyor. Farklı bir diske xcopy ile yetkilerle birlikte taşıdık. Dosyaları normal kopyalayıp yetkileri elle vermemize rağmen yine sorun düzelmedi. 

Bu sorundan önce Fileserver'ı farklı bir Site'a taşımak için DFS servisini kullandık. Bu sorun ondan sonra olmaya başladı. İnternetten aradığımda DFS'i açtıktan sonra bu problemle karşılaşanlar olmuş. Fakat nedenini bulamadık.

Gönderildi : 28/11/2019 14:45

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Muhtemelen anlık yazamama gibi algılanmasındandır erişim durmuyordur ama clientta cache deki dosyanın linki düşmüş gibi algılanıyordur. Ofis uygulamalarında kaynağa belirsiz bir refresh süresi gibi birşey var DFS den başka kaynaklar ilgisinde etkileniyordur. 10 dk da değil kişi 1-2 dk sonra denese muhtemelen kaydeder. Ben aynı sorunu yaşamadım çok farklıydı o yüzden kesin birşey diyemiyorum dediğiniz gibi DFS ile bunu çok yaşayıp çözemeyen olmuş.
https://social.technet.microsoft.com/Forums/office/en-US/824030f2-f20a-4ed9-b368-b052e8a26b30/excel-file-save-error-someone-else-is-working-in-ltfilegt-right-now-please-try-again-later?forum=excel
Burada ki reg kaydını uygulayın UNC çözüm olabilir bu tip durumlarda. Bir de sorun yaşanan dosyalarda autorecovery'i kapatın. Çoklu kullanım varsa da kapatıp deneyin yada tam tersini. Client'ın map yada file sunucuya kesintisiz erişiminden ping vs emin olun diyeceğim ama muhtemelen oradan birşey çıkmayacak.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/11/2019 18:50

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Öncelikle istemci tarafında anti virüs  programını kaldırıp deneyin.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/12/2019 00:00

(@harunalpur)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner

Hakan Hocam, sunucuda da kullanıcıda da antivirüs yokken aynı hatayı alıyoruz. Aynı dosyayı masaüstüne alıp düzenleme yapıp kaydettikten sonra kaydedebiliyor. Dosya, sunucu üzerindeyken kayıt işlemi yaptırmıyor.  

Gönderildi : 02/12/2019 11:23

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

O zaman DFS ile ilgili bir şey olabilir, bu işten anlayan birisinin sistemi incelemesi lazım.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri

Gönderildi : 02/12/2019 12:13

(@harunalpur)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Aşağıdaki REG kaydını kullanıcı bilgisayarına girdiğimizde sorun çözülüyor fakat başka problemler baş gösteriyor :/

Dosya yolu 218 karakterden fazla olduğunda ilgili path'te "dosya taşınmış, değiştirilmiş veya silinmiş olabilir" hatası veriyor dosyayı açarken.

REG kaydı şu şekilde;

Çalıştır>>Regedit>> HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Office\16.0\Excel\Options

#  Yeni DWORD (32-bit)

#  DisableRobustifiedUNC

#   Değer “1”

Gönderildi : 24/12/2019 11:11

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

UNC'nin sorununuzu çözüyor olması iyi. Evet unc kapattığınızda bu tip sorunlar olur subfolder seviyesini ve dosya isimlerini düşürmeniz lazım.

Gönderildi : 24/12/2019 11:28

Paylaş: