Forum

Excel Kopyala-Yapış...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Excel Kopyala-Yapıştır Sorunu

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
5,021 Görüntüleme
(@okanbalci)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Şirket içerisinde

2 farklı kullanıcıda excelde kopyala-yapıştır yaparken resimde görünen hatayı alıyoruz. RAM ile ilgili olduğunu düşünmüyorum. Çünkü 32 gb ram kullanıyorlar ve maksimum yuzde 50'si dolu çalışıyor. Sebebi ne olabilir?

WhatsApp Image 2023 03 08 at 17.06.44

Gönderildi : 08/03/2023 17:09

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4298
Co-Helper

Clipboard hatası kaynaklı olabilir ayarlardaki option ve clear ile denenebilir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/03/2023 20:16

(@nazmikavalci)
Gönderiler: 235
Reputable Member

Eğer ortak bir alandan açmaya çalışıyor iseniz excel de bu dosyayı paylaş diye bir seçenek var aktif hale getirip denemeniz de fayda var daha önce böyle bir durumla karşılaştım sorun öyle çözülmüştü. 

Gönderildi : 11/03/2023 00:09

(@okanbalci)
Active Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz clipboard boşken de bu uyarıyı veriyor.

Gönderildi : 13/03/2023 16:13

(@okanbalci)
Active Member
Konu başlatıcı

@nazmikavalci bir çok lokasyonda ve birden cok excelde aynı hatayı alıyoruz. dosya bazlı değilde uygulama bazlı olduğunu düşünüyorum ama hala çaresini bulamadım.

Gönderildi : 13/03/2023 16:14

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

https://learn.microsoft.com/en-us/office/troubleshoot/excel/memory-usage-32-bit-edition-of-excel

Detay vermeden anlayamayız. Yaygın böyle bir sorun malum yok ne tür bir işlem yapıldığını bilmiyoruz yanıt istiyorsanız detay vermeniz gerekli gerekirse video çekin. x64 sürüm kurulmadıkça Excel'in bellekte adresleme sınırı 2 GB'tır bu taskmgr da 2 GB'dan fazla bellek kullanamacağı sınırı demek değildir ancak atıyorum dosya boyutu 1 gb, bellekte 1 gb vs kapladığı görünüyorsa excel dosyasının o dosya içeriğinde zaten problem var demektir bu tip saçmalamalar yapabilir. Excel std'larını öğenip dosyalarınızı düzeltmeniz gerekir.
Ayrıca bellek bolluğu sorunsuzluğa değil karmaşık kullanımda sorun yaşatmaya sebep olabilir özellikle ECC mem kullanılmadığında. Atıyorum kullanıcı cad gibi uygulamalarla yüklü birşeyler yapıyordur bellekte zaten hatalar birikiyordur bir de excel de basit bir copy denediğinde donanımda error correction olmadığından o tip saçmalamalar yapar.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/03/2023 17:10

(@okanbalci)
Active Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz Detay olarak şunu söyleyebilirim. Birçok kullanıcıda malesef bu sorunu yaşıyoruz ama sürekli olan bir sorun değil ancak gün içinde mutlaka yaşıyoruz. Hem office 365'de hem 2016'da bu sorun var. Sorun yaşayan kullanıcılar genelde sadece excel'de çalışan ve yoğun kullanan kullanıcılar. Office portal'dan setup indirip kuruyoruz ve genelde 64 bit versiyonları var. Malesef sorunun çözümünü hala bulamadım. Eski çalışanlarımızdan biri önceden böyle bir sorunu yaşadıklarını ve sorunun duyarlılık etiketi ile alakalı olabileceğini söyledi. Sizin bununla alakalı bir bilginiz varmı?

Gönderildi : 14/03/2023 11:35

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Şimdi daha anlaşılır oldu duyarlılık etiketleriyle ilgili çok deneyimim yok ama bu bir hata msj değil uyarı msj gizlilik etiketli belgelerde diğer dosyalar vs için copy paste yapamazsınız uyarır. Bunun detayıyla ilgili mic. dokümanlarına bakmalısın aradığında çıkar. Msj'ı ingilizce duyarlılık etiketiyle aratsan yanıt çıkardı aslında.

Gönderildi : 15/03/2023 15:03

Paylaş: