Forum

mehaba notepad++

Bildirimler
Hepsini Temizle

mehaba notepad++

16 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
8,198 Görüntüleme
(@remzizafrak)
Gönderiler: 15
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhaba bir text dosyasında alt alta sıralanmış olan satırları notepad++ veya başka bir prog. ile nasıl 1,3-2,4-5,6 ile birleştirebilirim örneğin:

1 -elma

2-1kg

3 -amasya

4-portakal

5-10kg

6-antalya

---------

---------- böyle devam eden listede. 1,2,3 -4,5,6 yı birleştirip tek satırhaline getirebilirmiyim aşağdaki gibi

1-elma 1 kg amasya

2-portakal 10 kg antalya

-------------------------

------------------------- liste uzayıp gidiyor

Gönderildi : 24/12/2018 23:04

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

csv uzantılı olarak kaydedip excell'e import edip istediğiniz gibi takla attırabilirsiniz

iyiçalışmalaer

Gönderildi : 25/12/2018 11:37

Hüseyin Çağlar
(@huseyincaglar)
Gönderiler: 31
Trusted Member

Selamlar

Notepad++ da yapmak isterseniz, şöyle olabilir:

"1-elma" ile başlayan ilk satırın, 1 üst satırına tıklayınız,

Ctrl+H ile bul değiştir penceresini açınız, ("Search" menüsü "Replace")
en altta "Search Mode" da bulunan "Regular expression" seçeneğini işaretleyiniz ve sıra ile;

1. aşama:
Find What: kutusuna ^\d.*-  <--- satır başındaki numara ve tireleri bulacak,
Replace with: <-- hiçbir şey yazmayınız.

"Replace all" düğmesini seçiniz.

2. aşama:
her 3. satırdan sonra, "Ek_Satir" kelimesi olan ek satır ekleyecek:

Find What:((?:^.*\R){2}\R(?:^.*\R){3})
Replace with:\1Ek_Satir\r\n

3. aşama:
çift satırları "boşluk" ile değiştirilecek:

Find What:\r\n\r\n
Replace with: <--1 adet boşluk (space)

4. aşama
Find What:^Ek_satir\s <-- "^" karakterini Shift+3 boşluk ile yazabilirsiniz
Replace with: <-- hiç bir şey yazmayınız. önceki işlemden boşluk var ise siliniz

5. aşama:
"Edit" menüsü, "Column Editor" seçeneğinden önce "Text insert" ile "-" ekleyin, ardından "-elma" kelimesinin soluna tıklayarak, yine aynı yerden "Number to Insert" ile "Initial number" ve "Increase by" kutusuna da "1" yazarak numaralandırma yapınız.

son aşama:
1 adet boş satır eklemek isterseniz:

Find What:\r\n
Replace with:\r\n\r\n

Bu, sık tekrarlayacağınız bir işlem ise, "Macro" menüsüne ekleyebilirsiniz.

Notepadd++ ile Regular Expression için ek bilgi:
https://notepad-plus-plus.org/community/topic/15765/faq-desk-where-to-find-regex-documentation

__________________________________ Gelecek, Açık. The Future is Open. https://hcaglar.blogspot.com

Gönderildi : 26/12/2018 12:39

(@remzizafrak)
Eminent Member
Konu başlatıcı

teşekkürler vasvi bey onu deneyecem ama önceliğim notepad yapmak hem hemdaha kolayıma geliyor

Gönderildi : 26/12/2018 23:12

(@remzizafrak)
Eminent Member
Konu başlatıcı

hüseyin bey verdiğiniz bilgiler için teşekkürler cok işime yarayacak dediklerinizi uygulamaya çalıştım daha 1. aşamada takıldım yalnış bigi vermiş olabilirim. text'teki sıralamada  numaralar yok 3 satırı boşverin 2 satırın birleşmesi işimi görüyor örnğ: baştaki sayılar notepad atadığı sayılar text te yok

1 elma

2 1 kg amasya

3 portakal

4 1 kg antalya

5 fındık

6 1 kg akcakoca

ben sizin formülerinizi uygulayarak belirli bir yere kadar gelip takıldım ama şöyle bir şey yapabildim.

önce ctrl+a ile hepsini seçip satırları birleşrirdim

1 elma 1 kg amasya portakal 1 kg antalya fındık 1 kg akcakoca....oldu

daha sonra satırları böl dediğimde 

1 elma 1kg amasya portakal

2 1kg antalya fındık

3 1kg akcakoca

1 satır doğru sonuna portakalı atmasa potakalı 2. satırın başına bir türlü atamadım

kolay gelsin

Gönderildi : 26/12/2018 23:26

(@remzizafrak)
Eminent Member
Konu başlatıcı

yani işin basitcesi 1ile 2 yi 3ile4 ü 5ile6............ ıncı satırları birleştirebilmek  satır tekil sayılarla başlayacak devem edecek

Gönderildi : 26/12/2018 23:34

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

yani işin basitcesi 1ile 2 yi 3ile4 ü 5ile6............ ıncı satırları birleştirebilmek  satır tekil sayılarla başlayacak devem edecek

Remzi bey,

portal üzerinde bu üslup ile soru veya talepte bulunmamalısınız, hoş durmuyor.

kendinizce işin basitçesini post içeriğinde belirtmişsiniz, cevap verilmesini bekleyin.

bu noktada cevapta verilmiş, Vasvi hocanın belirttiği gibi excel ile ilerleyerek 3-4 dakikada talebinizi gerçekleştirebilirsiniz.

http://www.duzeybil.com.tr/kutuphane/excelde-iki-hucredeki-veriyi-birlestirmek-2

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/12/2018 01:38

Hüseyin Çağlar
(@huseyincaglar)
Trusted Member

Selamlar

🙂

Arkadaşların belirttiği gibi Excel ile de yapabileceğinizi hatırlatmak isterim.

Notepad++ için küçük güncelleme gerekli bu durumda.

elma

1 kg amasya

portakal

1 kg antalya

fındık

1 kg akcakoca

metin dosyanızın, rakamsız ve tiresiz olarak;

elma 1 kg amasya
portakal 1 kg antalya
fındık 1 kg akcakoca

haline gelmesini istiyorsunuz.

İmlecin, ilk satırın, yani "elma" ile başlayan satırının, bir üst satırında olması önemli.

Bul-Değiştir aşamaları şu şekilde:

Find What: ((?:^.*\R){1}\R(?:^.*\R){2})
Replace with: \1Ek_Satir\r\n

Find What: (\r\n){2}
Replace with: <--1 adet boşluk var (space tuşu)

Find What: \sEk_satir$
Replace with: <-- hiçbir şey yazmayınız. Var olanı siliniz.

iyi çalışmalar

__________________________________ Gelecek, Açık. The Future is Open. https://hcaglar.blogspot.com

Gönderildi : 27/12/2018 12:21

(@remzizafrak)
Eminent Member
Konu başlatıcı

turan bey bir kusur işlediysem özür dilerim cevabımı yazdıktan sonra acelecilikten değil eksik kaldığı ve mesaj düzenleme olmadığı için hemen altına yazdım

hüseyin bey malesef notepad'da beceremedim vasfi beyin dediklerini yapmaya çalıştım ben exelden anlamadığım için derslerini almış arkadaşlara gösterdim malesef onlar takla attıramadılar

listenin orjinali bu şekilde
mantar
ab/;KÜLTÜR MANTARI TL
patates bolu
ab/;PATATES ORTA TL
soğan
cc/;SOĞAN TL
elma amasya
43/;ELMA KG TL
domates
mm/;DOMATES LÜX TL
patlıcan
vd/;PATLICAN TL
havuç
bg/;HAVUÇ TL
biber
tt/;BİBER ÇARLİSTON TL
salatalık
yu/;SALATALIK TL
kırmızı lahana
ob/;KIRMIZI LAHANA TL
limon12
11/;LİMON TL
fasulye
tu/;FASULYE TL
kabak
08/;KABAK TL

yapmak istediğim liste aşağıdaki gibi(1.satır ürün ismi 1 boşluk 2.satır ürün detayı)

mantar ab/;KÜLTÜR MANTARI TL
patates bolu ab/;PATATES ORTA TL
soğan cc/;SOĞAN TL
elma amasya 43/;ELMA KG TL

Gönderildi : 27/12/2018 23:54

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

elinizdeki listeyi csv olarak kaydedin ve excel ile açın.

devamında referans adrese göre istediğiniz satırları birleştirin.

http://excelhocam.com/formul/excelde-birlestirconcatenate-formulunun-kullanimi/

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/12/2018 03:44

Hüseyin Çağlar
(@huseyincaglar)
Trusted Member

Selamlar

"TL" kelimesine bakarak arama yapılacak, ardında boşluk(lar) olmaması önemli.

Verdiğiniz örneklerde bu durum söz konusu değildi.
Listeniz uzunsa ve olma ihtimali var ise, tüm metni seçerek, "Edit" Menüsünde, "Blank Operations", "Trim Leading and Trailig Space" ile yok edebilirsiniz.

Şöyle yapabilirsiniz:

Find What: ([^TL])\r\n
Replace with: \1\x20 <-- "\x20" 2 satırı birleştirirken arada boşluk için, boşluk yerine "," v.b. de yapabilirsiniz. (\1,) gibi.

Ek olarak "TL" içeren satırlarda bulunan "xx/;" şeklindekileri istemezseniz, yukarıdaki işlemden önce bunu yapmanız yeterli olacaktır.

Find What: ^.*;

iyi haftasonları

Gönderildi : 28/12/2018 11:57

(@remzizafrak)
Eminent Member
Konu başlatıcı

turan bey şu anda elideki örnek liste 6000 satırdan fazla bu hergün farkı gelen bir liste olduğu için bir formül ile kısa zamanda düzenlemek amacındayız  şimdi namaza gidecem namazdan sonra hüseyin beyin dediklerini yapmaya çalışacam hüseyin bey dediğiniz gibi liste aslında cok uzun ve karışık aslında bir ürün için 5-6 satır ben zatten notepad kullanarak 1 kaç sn'de cok sade hale getirebiliyorum sadece 2 satır kalıyor yan yana gelecek onu beceremedim inşallah yazdıklarınızdan yola cıkarak başarabilirim başınızıda fazla ağırtım hakkınızı helal edin hayırlı çalışmalar

Gönderildi : 28/12/2018 15:31

(@remzizafrak)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Selamlar

"TL" kelimesine bakarak arama yapılacak, ardında boşluk(lar) olmaması önemli.

Verdiğiniz örneklerde bu durum söz konusu değildi.
Listeniz uzunsa ve olma ihtimali var ise, tüm metni seçerek, "Edit" Menüsünde, "Blank Operations", "Trim Leading and Trailig Space" ile yok edebilirsiniz.

Şöyle yapabilirsiniz:

Find What: ([^TL])\r\n
Replace with: \1\x20 <-- "\x20" 2 satırı birleştirirken arada boşluk için, boşluk yerine "," v.b. de yapabilirsiniz. (\1,) gibi.

Ek olarak "TL" içeren satırlarda bulunan "xx/;" şeklindekileri istemezseniz, yukarıdaki işlemden önce bunu yapmanız yeterli olacaktır.

Find What: ^.*;

iyi haftasonları

hüseyin bey sizin verdiklerinizden yola cıkarak şöyle bir formül ile %95 ini becerdim sadece 1000 lik bir listede çalıştım arada 20 tane kadar dönüşmemiş satır kaldı sebebini hala çözmeye çalışıyorum dönüşmemiş satırlarda her hangi bir farklı karakterde yok diğerleriye benzer satır sayıları bir denklemdede değil kimi 15 de kimi 101 de kimi 600 de??? neyse cokönemli değil sonuçta işin %95 görüyor ama yine belgeyi elden geçirmek gerekiyor.

Find What: ([^/0987654321])\r\n

Replace with: \1   (1 den sonra 1 boşluk)

not: yukarıdaki örnekte sonradan farkına vardım satır sonlarında sadece TL yokmuş kimindede KDV % var (sadece 2. satır başları tek listede aynı)yine sizin verdiğiniz örneklerden yola cıkarak coğunu başardım sağolun hayırlı çalışmalar

Gönderildi : 28/12/2018 20:29

Hüseyin Çağlar
(@huseyincaglar)
Trusted Member

Selamlar

işinize yaramasına sevindim. 🙂

Find What: ([^TL|KDV|%])\r\n kısmını güncellemek işinizi görecektir. Ek olanları "|değer" şeklinde ekleyebilirsiniz. Tüm rakamları [0-9] olarak alabilirsiniz.

Gönderildi : 28/12/2018 20:46

(@remzizafrak)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Selamlar

işinize yaramasına sevindim. 🙂

Find What: ([^TL|KDV|%])\r\n kısmını güncellemek işinizi görecektir. Ek olanları "|değer" şeklinde ekleyebilirsiniz. Tüm rakamları [0-9] olarak alabilirsiniz.

hüseyin bey zahmet veriyorum ama ardaki atlama sorununu anladım nasıl gözümdende kaçmış anlamadım yorgunluktan galiba 1 satırları sonrarında rakam olanlar değişmemiş

([^/0987654321])\r\n  formüle sadece çift haneli satırları görme veya sadece tekil haneli satırlarda işlem yap gibi bir formül olabilirmi?

Gönderildi : 28/12/2018 21:35

Hüseyin Çağlar
(@huseyincaglar)
Trusted Member

Selamlar

Çift hane sayı için:

\d\d ya da \d{2} kullanabilirsiniz.

Gönderildi : 28/12/2018 22:13

Paylaş: