Forum

Outlook toplu mail ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Outlook toplu mail taşıma/kopyalama anında kilitlenme

15 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
6,815 Görüntüleme
(@salihbulut)
Gönderiler: 91
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar; Bir çok değişik cihazımda, farklı sürüm Outlook (Office) kurulu durumda. (2007-2010-2016)

Tüm sürümlerde ortak sorunum : PST'ler arası veya PST'den OST'ye toplu mail taşıma veya toplu mail kopyalama  yaparken, Outlook kitleniyor ve yanıt vermeyecek duruma geliyor. Uzun süre beklemelerden sonra, Outlook'u Görev Yöneticisinden kapatıyorum ve tekrar açıldığında, bazen normal açılıyor, bazen de PST hatası vererek açılıyor. Safe modda açarak onarım yapıyorum ve devam ediyorum. Kopyalama işlemi yarım kalmış oluyor. Mailleri 100'er adet seçerek kopyalarsam sorun oluşmuyor. Ancak toplu olarak, örn 1000 adet seçim yaparsam, kesin sorun oluşuyor.

Referans sistem bilgisi 1 ; W10-1709 - Office 2010 güncel, HP Z220 Desktop workstation, Xeon-8GB ram-250 SSD-3TB HDD

Referans sistem bilgisi 2 ; W10-1709 - Office 2016 güncel, HP Pro Desktop, i3-4GB ram- 250 SSD- 1TB HDD

Yorum yapabilecek arkadaşlara teşekkür ederim.

İlave Not: PST boyutları 1GB - 5GB arası, daha büyük boyutta olan PST dosyam yok.

Gönderildi : 31/07/2018 14:24

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Aslında 20GB, 30GB veri olunca bu tür şeyleri görmek normal ve bunun için tek çözüm parçalama.

Yani bazı müşterilerimde bunlar oluyor, onlara da söylüyorum zaten 50GB dan sonra çok mantklı değil OST, PST çözüm bölmek. Ne yapabilirsiniz basit bir kural hazırlayın bu zaman ile bu zaman arasındaki mailleri 2015, 2016, diğerini 2017, diğerini 2018 gibi taşırsanız sonra daha kolay olacaktır.

Sizin boyutlar çok küçük aslında ama demek ki içerisinde çok sorunlu mail var ondan bu tarz problemler yaşıyorsunuzdur.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 31/07/2018 15:36

(@salihbulut)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Aslında 20GB, 30GB veri olunca bu tür şeyleri görmek normal ve bunun için tek çözüm parçalama.

Yani bazı müşterilerimde bunlar oluyor, onlara da söylüyorum zaten 50GB dan sonra çok mantklı değil OST, PST çözüm bölmek. Ne yapabilirsiniz basit bir kural hazırlayın bu zaman ile bu zaman arasındaki mailleri 2015, 2016, diğerini 2017, diğerini 2018 gibi taşırsanız sonra daha kolay olacaktır.

Sizin boyutlar çok küçük aslında ama demek ki içerisinde çok sorunlu mail var ondan bu tarz problemler yaşıyorsunuzdur.

Sorunlu mail den kastiniz nedir? SCANPST veya SCANOST yapıyorum ancak aynı sorun hala yaşanıyor.

Yorum için teşekkürler.

Gönderildi : 01/08/2018 15:19

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bozuk sektörler, bunu mailleri export ve import pst ile temizlersen azalacaktır.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/08/2018 20:41

(@salihbulut)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Bozuk sektörler, bunu mailleri export ve import pst ile temizlersen azalacaktır.

Hocam ne yazık ki bu yöntem ile de aynı sorun yaşanıyor.

Üçüncü bir cihazda (HP Elitebook) şu çalışmayı yaptım.

Pst'yi kapattım ve başka bir pst'nin içine IMPORT (AL ekranından) yaptım. Kaynak PST 506 MB boyutunda, IMPORT işlemi 2 dakika sonrasında kesildi ve Outlook 2010 YANIT VERMIYOR durumuna düştü. Devamındaki 15 dakika sonra görevi sonlandır yapmak zorunda kaldım.

Sanırım bu genel bir sorun. İlerleyen dönemlerde Outlook 2016 ile de tekrar çalışma yapacağım.

Gönderildi : 03/08/2018 13:41

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Outlook eklentilerini disable yapmayı deneyebilirmisiniz bazı eklentiler bu tarz sorunlara yol açabiliyor özellikle antivirüs eklentileri.

Gönderildi : 03/08/2018 13:49

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Pst'yi kapattım ve başka bir pst'nin içine IMPORT (AL ekranından) yaptım. Kaynak PST 506 MB boyutunda, IMPORT işlemi 2 dakika sonrasında kesildi ve Outlook 2010 YANIT VERMIYOR durumuna düştü. Devamındaki 15 dakika sonra görevi sonlandır yapmak zorunda kaldım.

Sanırım bu genel bir sorun. İlerleyen dönemlerde Outlook 2016 ile de tekrar çalışma yapacağım.

Bence senin PST ler sorunlu 🙂 ben daha dün 97GB ile işlem yaptım 🙂

Gönderildi : 03/08/2018 14:41

(@umitkus)
Gönderiler: 3
Active Member

Merhaba arkadaşlar; Bir çok değişik cihazımda, farklı sürüm Outlook (Office) kurulu durumda. (2007-2010-2016)

Tüm sürümlerde ortak sorunum : PST'ler arası veya PST'den OST'ye toplu mail taşıma veya toplu mail kopyalama  yaparken, Outlook kitleniyor ve yanıt vermeyecek duruma geliyor. Uzun süre beklemelerden sonra, Outlook'u Görev Yöneticisinden kapatıyorum ve tekrar açıldığında, bazen normal açılıyor, bazen de PST hatası vererek açılıyor. Safe modda açarak onarım yapıyorum ve devam ediyorum. Kopyalama işlemi yarım kalmış oluyor. Mailleri 100'er adet seçerek kopyalarsam sorun oluşmuyor. Ancak toplu olarak, örn 1000 adet seçim yaparsam, kesin sorun oluşuyor.

Referans sistem bilgisi 1 ; W10-1709 - Office 2010 güncel, HP Z220 Desktop workstation, Xeon-8GB ram-250 SSD-3TB HDD

Referans sistem bilgisi 2 ; W10-1709 - Office 2016 güncel, HP Pro Desktop, i3-4GB ram- 250 SSD- 1TB HDD

İlave Not: PST boyutları 1GB - 5GB arası, daha büyük boyutta olan PST dosyam yok.

Merhabalar,

Bu tür sorunlarda genelde profili yeniden oluşturma işlemi veya reg temizliği yaptığımızda sorun düzelebiliyor.

• İlk olarak mevcut profilinizi kaldırınız.
  • Profili kaldırdıktan sonra  C:\Users\****\AppData\Local\Microsoft\Outlook altında ost dosyalarınız vardır.Buradaki ost dosyalarını önce bir yerde saklayın.Mevcut yerındne farklı bir yerde saklayınız.Klasör içerisinde sadece Mail,Offline Adress Books ve Roamcache klasörleri kalsın.Diğer .dat - .ost veya diğer dosyaları silebilirsiniz.
  • WİN+R - regedit.exe yaptıktan sonra Computer\HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Office\15.0\Outlook yolunu izleyelim.Burada sadece Default kalacak şekilde diğerlerini silelim.
  • Yine outlook içerisinde AutoDiscover klasörü mevcuttur.Redirect Servers içerisinde yine sadece Default kalacak şekilde bütün regleri silelim.
  • Profilinizi yeniden oluşturduğunuzda zaten bütün mailleriniz Exchange üzerinden çekilecektir.

Tekrar deneyerek dönüş sağlarsanız yardımcı olmaya çalışalım.

Saygılarımla.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 03/08/2018 17:00

(@salihbulut)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Bu tür sorunlarda genelde profili yeniden oluşturma işlemi veya reg temizliği yaptığımızda sorun düzelebiliyor.

• İlk olarak mevcut profilinizi kaldırınız.
  • Profili kaldırdıktan sonra  C:\Users\****\AppData\Local\Microsoft\Outlook altında ost dosyalarınız vardır.Buradaki ost dosyalarını önce bir yerde saklayın.Mevcut yerındne farklı bir yerde saklayınız.Klasör içerisinde sadece Mail,Offline Adress Books ve Roamcache klasörleri kalsın.Diğer .dat - .ost veya diğer dosyaları silebilirsiniz.
  • WİN+R - regedit.exe yaptıktan sonra Computer\HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Office\15.0\Outlook yolunu izleyelim.Burada sadece Default kalacak şekilde diğerlerini silelim.
  • Yine outlook içerisinde AutoDiscover klasörü mevcuttur.Redirect Servers içerisinde yine sadece Default kalacak şekilde bütün regleri silelim.
  • Profilinizi yeniden oluşturduğunuzda zaten bütün mailleriniz Exchange üzerinden çekilecektir.

Tekrar deneyerek dönüş sağlarsanız yardımcı olmaya çalışalım.

Saygılarımla.

İyi çalışmalar.

Ümit Bey,

Sorun, yeni devreye aldığım Exchange servera, kullanıcı PST'lerinin aktarımı anında oluşuyor.

Özetle, kullanıcılarda bulunan max 5gb boyutundaki PST'lerde bulunan mailleri, Exchange bağlantısı OST'ye aktarırken oluyor.

Aynı kilitlenme sorunları, bir çok değişik bilgisayarda, sürükle/bırak yöntemi ile de oluyor, "AL-> PST dosyası al" yöntemi ile de yaşanıyor.

SCANPST.exe ile dosyaları taratmış olmama rağmen bu sorun yine oluşuyor.

Son örnek ; Şu anda devam eden çalışma.

HP Z220 workstation, Xeon işlemci, 8gb ram, 256ssd+1tb hdd. Windows 10-1709-64bit, Office 2010 güncel.

6GB boyutundaki PST'yi, Outlook içinde AL komutu ile Exchange OST tarafına aktarmaya çalıştığımda, manzara aşağıdaki görseldeki gibi.

Gönderildi : 09/08/2018 13:05

(@ertanyildizdal)
Gönderiler: 285
Reputable Member

Merhaba

outlook yanıt vermiyor olsa bile arka planda işlem yapıyor olabilir, 20 dk bekleyip sonlandırdığınızı söylediniz ama bence outlook u sonlandırmayın bir süre daha bekleyin.

sunucu ile aynı lokasyonda mısınız yoksa cloud bir çözüm mü kullanıyorsunuz, ilgili makinedeki network trafiğini takip ederekde bir fikir edinebilirsiniz.

Gönderildi : 09/08/2018 14:46

(@salihbulut)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Outlook eklentilerini disable yapmayı deneyebilirmisiniz bazı eklentiler bu tarz sorunlara yol açabiliyor özellikle antivirüs eklentileri.

MS Exchange eklentisi haricindekü tüm eklentileri disable ettim, sonuç yine olumsuz.

Yorum için teşekkürler.

Gönderildi : 09/08/2018 15:51

(@salihbulut)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Bence senin PST ler sorunlu 🙂 ben daha dün 97GB ile işlem yaptım 🙂

Hocam sorunlu da, sorun nerede? 🙂 🙂

Değişik platformlar, değişik sürüm Office'ler, PST dosya boyutu, 5GB, scan pst yapıyorum, eklentiler kapalı. Sorun ne ola ki? 🙂

Gönderildi : 09/08/2018 15:54

(@salihbulut)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

outlook yanıt vermiyor olsa bile arka planda işlem yapıyor olabilir, 20 dk bekleyip sonlandırdığınızı söylediniz ama bence outlook u sonlandırmayın bir süre daha bekleyin.

sunucu ile aynı lokasyonda mısınız yoksa cloud bir çözüm mü kullanıyorsunuz, ilgili makinedeki network trafiğini takip ederekde bir fikir edinebilirsiniz.

Yorumunuza istinaden yaklaşık 75 dakika önce bir aktarım başlattım, Pst'den Ost'ye, yaklaşık 450MB boyutunda klasör. Aktarım başlattıktan 3-4 dakika sonra Outlook YANIT VERMİYOR durumuna geldi ve 70 dakika kadar böyle bıraktım, ancak çözülmedi, Outlook YANIT VERMIYOR durumunda hala.

Sunucu ile aynı lokasyondayız, client<-> server arası gigabit bağlantı var. Ayrıca zaten önbellekli Exchange kullanıyorum. Ost'nin bir kopyası client cihazında da var. Aktarım boyutu devasa olsa (10-100GB) trafiğin etkisi olur, ancak boyut komik derecede küçük.

Yorumunuz için teşekkürler

Gönderildi : 09/08/2018 17:19

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Bİlgisayarı güvenli modada açıp deneyebildiniz mi? windows tarafında herhangi bir antivirüs yada internet security tarzı programlar var ise bunlardan dolayı yapabilir.

Gönderildi : 09/08/2018 17:58

(@salihbulut)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Bİlgisayarı güvenli modada açıp deneyebildiniz mi? windows tarafında herhangi bir antivirüs yada internet security tarzı programlar var ise bunlardan dolayı yapabilir.

Hocam ne yazık ki güvenli mode'da (safe mode with networking) Outlook lisansı doğrulayamıyor ve kapanıyor.

Bu arada internet erişimi var ve cihazların tümünde Open Lisansli MS Office kurulu.

Normal şartlarda Outlook'u safe modda açıyorum. Cihazda Windows Defender devre dışı, Kaspersky kurulu ancak işlem anında kapatıyorum.

Yaptığım tespit, sanırım 1000 adet mail taşıma sınırı var gibi. Örnek 800 adet postayı copy/paste veya taşıma yaptığımda, 2-3 dakika içinde işlem sonuçlanıyor. Bu 2-3 dakika süresinde zaman zaman yanıt vermiyor durumuna düşüyor, ancak sonuçta işlem tamamlanıyor.

Sorun devam ediyor.

Yorum için teşekkürler.

Gönderildi : 09/08/2018 19:31

Paylaş: