Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Office 2010

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
371 Görüntüleme
(@SarpGursoy)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

şirkette kullandığımız desktop Central uygulaması ile kullanıcılara Office 2010 Türkçe dil paketi yüklemek istiyorum .microsofttan dil paketini indirdim fakat dosyanın msi olmadığı için yükleme yapamıyorum. Office dil paketini nasıl msi yapabilirim acaba. Biraz araştırdım bir bat dosyası yapıp command promd ile çalıştırılabiliyormuş fakat yapamadım. Desktop Central ile bu şekilde nasıl yükleme yapabileceğim konusunda yardımınızı rica ederim

teşekkürler  

Gönderildi : 12/01/2014 05:14

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Bu size belki ilham verebilir

http://www.manageengine.com/products/desktop-central/deploy-ms-office-2013-how-to.html

Bu şekilde dil paketini dağıtabilirseniz sonrasında GPO üzerine office adm yükleyip aşağıdaki gibi GPO üzerinden yönetebilirsiniz

• Group Policy   Group Policy settings enforce
    default language settings. Users in your organization cannot permanently
    change settings that are managed by Group Policy. The settings are
    reapplied every time that the user logs on.

The following policy settings help you manage language settings in Office 2013:

• Display menus and dialog boxes in   Located in the Display Language folder under User Configuration\Administrative Templates\Microsoft Office 2013\Language Preferences\Display Language. This policy setting determines the language of the user interface.

• Display help in   Located in the Display Language folder under User Configuration\Administrative Templates\Microsoft Office 2013\Language Preferences\Display Language.
      This policy setting determines the language of online Help. If this
      policy setting is not configured, the Help language uses the user
      interface language.

• Enabled Editing Languages   Located in the Editing Languages folder under User Configuration\Administrative Templates\Microsoft Office 2013\Language Preferences\Editing Languages. This policy setting enables editing languages from the list of languages supported by Office.

• Primary Editing Language   Located in the Editing Languages folder under User Configuration\Administrative Templates\Microsoft Office 2013\Language Preferences\Editing Languages.
      This policy setting specifies the language in which users work with
      Office applications and documents when more than one language version is
      available on the computer.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/01/2014 20:16

Paylaş: