Forum

Excel'de formü...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Excel'de formül içerisindeki hücre değişmesi!

8 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
4,417 Görüntüleme
(@MuratAjder)
Gönderiler: 36
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

Excel'de mesela şöyle bir formül hazırladım. 

=OR(C2='GÜNLÜK TAKİP'!$C$4;C2='GÜNLÜK TAKİP'!$C$5;C2='GÜNLÜK TAKİP'!$C$6;)

C4 hücresini kesip D5 hücresine yapıştırdığımda formül içerisindeki hücre adreside $D$5 olarak değişiyor buda benim yapmak istediğim kontrolü yapamama neden oluyor.  Farklı bir yazım türü varmıdır veya bana önerebileceğiniz herhangi bir çözüm?

Gönderildi : 27/09/2011 15:09

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Ben formülü denedim ancak bahsetttiğiniz problem bende oluşmuyor. Bence daha açıklayıcı sorar mısınız örnekleri iki formülü göstererek yaparsanız test edelim.

Gönderildi : 27/09/2011 17:21

(@MuratAjder)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Kullanacağım ve sabit kalması gereken formül ;  =OR(C2=$C$4;C2=$C$5;C2=$C$6;)

mesela c5 hücresini kestik f5 hücresine yapıştırdık. otomatikman formül =OR(C2=$C$4;C2=$F$5;C2=$C$6;) olarak değişiyor.

Benim yapmam gereken c5 hücresi kesilip başka bir hücreye yapıştırıldığında =OR(C2=$C$4;C2=$C$5;C2=$C$6;) formülünün aynen kalmasını sağlamak. 

Gönderildi : 27/09/2011 17:46

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba,

Formülde bunu uygulaması gayet normal bir durum. Çünkü oradaki değerin değişmesi demek F5 hücresine formülde belirtilen değerin yazılacağını ifade eder. Sizin kurguladığınız mantıkta bir terslik var.

Sizin burada kurguladığınız mantık nedir ? Yani neyi ne yapmak istiyorsunuz. Formülü boş verin mantık olarak ne işlem yapmak istiyorsunuz ?

Gönderildi : 28/09/2011 01:57

(@MuratAjder)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Benim yapmak istediğim şey;

Şirketimizin kullandığı tüm çalışanlara açık olan google dökümanlar üzerinde bir excel tablomuz var. Bu tabloda makro vb.. şeyler kullanamıyoruz ve bazı özellikleri kısıtlı. Ancak bu tablodan da vazgeçemiyorum.

Tablomda iki sütunda plaka bilgileri var. Bu plakalar sabit yani yeni araç alınmadıkça değişmiyor ve eksilmiyor. Sorunumuz bu plakaların yanlış yazılması veya silinmesi. Bunu önlemek için veri doğrulama yaptırdım. Hücreye başka değer girilemiyor. Hücrenin yeri değiştirileceği zaman kesip yapıştırmak gerekiyor. Bu sorunu kısmen çözüyor ancak hücreler silinebildiğinden başka bir sayfada plaka sütunlarını kontrol ettirmek istiyorum. İşte burda desteğe ihtiyacım var!!! 

Birde şöyle bir formül yazıyorum =EĞER(A1=E:E;1;0) bununlada sadece e1'deki hücreyi denetliyor, butür bir formülde işimi görebilir. Umarım açıklayabilmişimdir. İlginiz için ayrıca teşekkür ederim.

Gönderildi : 28/09/2011 14:19

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba,

Genellikle böyle komplike işlemlerde macro kullanılıyor. Ancak siz kullanamayacağınızı belirtmişsiniz. Bu durumda dikey ara formülünü bir deneyin isterseniz.

Gönderildi : 29/09/2011 14:51

(@MuratAjder)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

Rafet Bey yönlendirmeniz için çok teşekkür ederim. Dikey ara formülü değilde düşeyara(VLOOKUP) formülü ile işlemimi hallettim.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 29/09/2011 17:47

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba,

Rica ederim. Geri bildirim için teşekkür ederiz. Tablo sizin elinizde olduğu için uygulayıp kontrol etmek daha kolay oluyor haliyle 🙂

Gönderildi : 30/09/2011 01:13

Paylaş: