Forum

Excel'de formü...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Excel'de formülle koşullu biçimlendirme!

15 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
6,358 Görüntüleme
(@MuratAjder)
Gönderiler: 36
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

Benim şöyle bir ihtiyacım var;

Şirketimiz google dökümanlar üzerinden excel tablosu kullanıyor. Bu excel tablosunda bir sütundaki plakalar (tam olarak 110 adet)'ın yanlış girilmemesi gerekiyor. Bunun için renk düzenlemesi yaptırılabilir uyarı mesajı verilebilir yani ne olursa.

Ben  koşullu biçimlendirme yapmayı denedim 10 tane koşul kabul ettiği için ihtiyacı karşılamadı. Makroyu program kabul etmiyor.

Eğer yardımcı olabilirseniz çok sevinirim, sizin bilgi ve deneyimlerinize gerçekten güveniyorum!

Gönderildi : 22/09/2011 15:07

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

O ilgili sütundaki hücrenin sağındaki hücreyi kontrol hücresi olarak seçin. Bu hücrenin değeri ilgili hücrenin doğruluk durumuna göre 1 ya da 0 değerini alacak şekilde formüllü olsun. Siz de biçimlendirmenizi sadece bu 1 koşula göre değiştirebilirsiniz.

Gönderildi : 22/09/2011 15:13

(@MuratAjder)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Mert bey ilginiz için çok teşekkür ederim ancak;

Benim istediğim plaka yazıldığında iki ayrı plaka grubundan
hangisindeyse ona göre renk versin eğer renk değişmemişse renkde
değişmesin dolayısıyla yanlış yazıldığı belli olsun.

Dediğiniz sorgulamayı yaptım ancak sorgu sonucunu 1 veya 0 aldıktan sonra bunu işleyemiyorum. Şöyleki sorguyu yaptırdım 1 veye 0 sonucunu aldım, ancak sonucun yazıldığı hücreye koşullu biçimlendirmeyle renklendirebiliyorum oda benim işime yaramıyor.

Eğer koşullu biçimlendirmeyi sınamaya göre yaptıracağım bir komut varsa muhtemelen bu çözecektir diye düşünüyorum benim işimi. Ancak tüm fikirlere açığım. 

Gönderildi : 22/09/2011 16:38

(@cozumpark)

"Sadece sonucun yazıldığı hücre biçimlendirilebilir" diye bir kısıtlama yok. Zaten olsaydı ben size bu yolu önermezdim.

Örnekle açıklayayım: Plakanın yazıldığı ve renklenecek olan hücre A1 olsun. Formülümüzün olduğu hücre  de B1 olsun. A1 hücresinin koşullu biçimlendirme koşuluna =$B$1=0 yazacaksınız. Böylece A1 hücresinin biçimlendirmesi B1 hücresinin değerine bağlı olacak.

Sorunu hala çözemezseniz mevcut ulaştığınız noktayı içeren excel dosyasını benimle paylaşın; ben düzeltip size geri yollayayım.

Gönderildi : 22/09/2011 16:45

(@MuratAjder)
Trusted Member
Konu başlatıcı

KOD OLARAK SADECE SINAMA KODUNU YAZDIM (=or(B3=G2;B3=G3;B3=G4;B3=G5;B3=G6;B3=G7;B3=G8))

ÇIKAN SONUCUDA TRUE İSE RENK DEĞİŞTİRMESİ İÇİN KOŞULLU BİÇİMLENDİRME YAPTIM. DEDİĞİM GİBİ GOOGLE DÖKÜMANLAR ÜZERİNDEN ÇALIŞTIĞIMIZ İÇİN BİRAZ KISITLI KOŞULLU BİÇİMLENDİRME PENCERESİNİN RESMİNİ KOYUYORUM. BU KOŞULLU BİÇİMLENDİRMEYİ KODLA YAZABİLİYORSAK ORDAN AYARLAYABİLİNİR SANIRIM AMA İLLA PENCERESİNDEN YAPILIYOSA KOŞULLU BİÇİMLENDİRME BENİM İŞİMİ GÖRMEYECEK GİBİ

Gönderildi : 22/09/2011 17:29

(@MuratAjder)
Trusted Member
Konu başlatıcı

KUSURA BAKMAYIN RESMİ YÜKLEYEMEDİM! TARİF EDEYİM KOŞULLU BİÇİMLENDİRME PENCERESİNDE SADECE BİR ADET "KIYAS YAPILACAK KELİME İÇİN" TEXTBOX VAR KIYASLAMA YERİ VEYA SONUCU YAZACAĞI YER YOK  ZATEN SONUÇ OLARAKDA BİŞEY VERMİYOR SADECE RENKLENDİRME YAPABİLİYOR.

AYRICA ALAKANIZDAN ÖTÜRÜ ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM!

Gönderildi : 22/09/2011 17:57

(@cozumpark)

Bu şekilde parantezli koşul ifadesi kullanırasanız metin olarak algılanır. Koşulun başında ve sonunda parantez olmamalı.

İngilizce sürüm kullanıyorsanız: 

=or(B3=G2;B3=G3;B3=G4;B3=G5;B3=G6;B3=G7;B3=G8)

Türkçe sürüm kullanıyorsanız:

=YADA(B3=G2;B3=G3;B3=G4;B3=G5;B3=G6;B3=G7;B3=G8)

deneyin.

Gönderildi : 22/09/2011 18:49

(@MuratAjder)
Trusted Member
Konu başlatıcı

BEN KODU YAZARKEN KELİME İÇERİSİNDE OLDUĞU İÇİN ÖYLE PARANTEZLE YAZDIM YANİ EXCEL FORMUNDA O ŞEKİLDE YAZMIYOR ZATEN DEDİĞİNİZ GİBİ BU ŞEKİLDE BİR YAZIYLA EXCEL'E İŞLEMDE YAPTIRILMAZ.

BEN SORUNUMU TAM ANLATAMADIM SANIRIM SORUN O KODDA DEĞİL O KOD SORGULAMA İŞİNİ YAPIYOR SORUN ÇIKAN SONUCU DİĞER HÜCREYE İŞLETMEKTE YANİ

=or(B3=H2;B3=H3;) BU KODU B3 HARİCİNDE BİR HÜCREYE MESELA A3'E YAZIYORUM. (ZATEN B3'E BÖYLE BİR KOD YAZARSAM BAŞKA BİRŞEY YAZAMAM).ŞİMDİ BEN BU TARZ BİR SORGUYLA VEYA FARKLI BİRŞEYDE OLABİLİR, ÇIKAN SONUCU B3 HÜCRESİNİN RENGİNİ DEĞİŞTİRECEĞİM. YANİ B3'E YAZILAN ŞEYLE YİNE B3 ETKİLENECEK.

Gönderildi : 22/09/2011 19:24

(@cozumpark)

Siz bence oluşturduğunuz Excel dosyasını paylaşın yoksa pek bir yere varamayacağız

Gönderildi : 22/09/2011 19:43

(@MuratAjder)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Mert Bey;

Size özel mesaj attım dosyam gmail tabanlı google dökümanlar üzerinde olduğu için sorunu burdan çözmem lazım oyüzden mümkünse  gmail tabanlı bir mail adresi verebilirseniz sizinle paylaşayım!

Gönderildi : 22/09/2011 20:14

(@cozumpark)

Merhaba. GMail tabanlı e-posta adresim yok. Siz isterseniz şifresini değiştirip bana giriş bilgilerini verin. Ya da daha güzeli yeni bir gmail hesabı açıp dosyayı oraya atın ve bana giriş bilgilerini verin.

Ancak Excel'in kısıtlı sürümünü kullandığınızı yazmışsınız özel mesajda; ben bu kısıtlılığa anlam veremedim. Neyse dosyayı görünce durumu anlarız.

Gönderildi : 22/09/2011 21:34

(@MuratAjder)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Mert Bey;

Mail adresi ile iligili bilgileri özel mesaj olarak  gönderdim, dediğiniz gibi aynı şeyden bahsetmek için ikimizinde aynı şeyi görmesi önemli!

Gönderildi : 23/09/2011 12:32

(@cozumpark)

Merhaba. İşlerim dolayısıyla bakmaya anca vakit bulabildim. Dediğim gibi dosyanız MS Excel dosyası değil ve Google Dökümanlar'daki bir Spreedsheet dosyası olduğu ve bu yazılım koşullu biçimlendirmede başka hücrelere göre biçimlendirme yapamadığı için böyle bir biçimlendirme yapamayız.

Microsoft Office'in (özellikle 2007 ve sonrası sürümleri kullanmanızı öneririm; Koşullu biçimlendirme özelliğinde inanılmaz güçlü fonksiyonellikler eklediler) spreedsheet yazılımı üzerinde dosyanızı düzenleyerek istediğiniz işlemi basitçe yapabilirsiniz. Yoksa mevcut durumda bunu yapmamız şu an için imkansız.

Gönderildi : 23/09/2011 21:10

(@MuratAjder)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim ilginizden dolayı ama maalesef başka çözümler üretmek zorundayım. Sizlere kolay gelsin!

Gönderildi : 26/09/2011 21:53

(@cozumpark)

Teşekkürler; size de kolay gelsin.

Gönderildi : 27/09/2011 03:02

Paylaş: