Forum

Excel Tasarlama

Bildirimler
Hepsini Temizle

Excel Tasarlama

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
909 Görüntüleme
(@emn_yldrm)
Gönderiler: 10
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Çalıtığım fabrika da sürekli excel tablosu kullanmaktayız.Gün içerisinde farklı tablolara yaklaşık olarak 30 sayfa üretim raporu  girmekteyiz.Yalnız excel tablolarının ve excelin bir zaman sonra şiştiğinin farkına vardım ilerleyen zamanlarda daha çok problem çıkabilir diye düşünüyorum.Bu yüzden excel tablolarini veri tabanına bağlıyarak giriş yapmayı planlıyorum bu konuda tecrübesi olan arkadaşlarımız bana yol gösterici olabilirler mi ?

Ayrıca üretim yapan kurumların bu tarz yapıları nasıl olmalıdır ?

Teşekkürler

Gönderildi : 18/09/2010 00:32

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Üretim yapan kurumlar genelde Erp ismi verilen kurumsal kaynak planlaması yazılımları kullanırlar.Yani verilerini bir database içerisine hapsederek herkesin her yerden hızlı erişmesine imkan sağlarlar.Sizin sektörünüz ne diye sormuyorum artık erp yazılımlarının tamamında her sektöre yönelik yazılım bulunuyor.Zaten erp programı paket program tarzı bir erp değil ise firmanıza gelip sizi terzi gibi gibi size özel elbise yaparak giydiriyor.İstediğiniz program ve raporlama ekranlarını size sunuyor.Tabi bunun donanım destek derken yaklaşım 150.000 tl yazılımdan yazılıma değişmek kaydı ile bir fiyat ortaya çıkıyor.

Bunun veri tabanı ayağına gelince ise excel sql ile kolay bir şekilde senkronize olabilir veri çekme ve sql içerisine bilgi alma gibi yöntemleri var.Bu sizin sql ile olan deneyiminize bağlı.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 18/09/2010 01:50

(@emn_yldrm)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Öncelikle ilginiz ve alakanız için çok teşekkür ederim.Erp sistemi ni kullanan yerler olduğunu duymuştum yalnız sistemin ağır çalıştığını söylüyorlardı.siz erp kullandınız mı? Bizim şu anda kullandığımız  netsis adında bir program var ama sistemin kendine hayrı yok raporlama ve irsaliye kısmında sürekli hata veriyor.Ers  SAP maliyet açısından çok büyük bir rakam işletmemiz için evet çok gelişmiş özelliklere sahip olduğunu biliyorum bildiğiniz daha farklı program var mı ?

Saygılarımla

Gönderildi : 18/09/2010 20:34

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba ,

Bizde erp ve farklı otomasyonlar kullanıyoruz.Erp @6 versiyonunu kullanıyoruz gayet hızlı çalışıyor.Bu sizin netsis kurulu serverin performansına ve networkünüzün hızına bağlı.Nersis gibi programlar için sağlam bir donanım yapısı lazım.Neticede bunlar arkada database programı kullanıyor sql,oracle gibi bu nedenle iyi donanımda iyi çalışırlar.Netidece bu tarz bir program kullanılıyorsa en az 15-20 kişi kullanıyor demektir.

Netsis dışında IAS,Microsoft,SAP ve farklı yazılımlar mevcut.Bu saydıklarım başı çekenler.Netsis paket programdır ama benim saydıklarım Erpdir yani programın tabanı vardır geri kalan yapı tamamen size özel dizayn edilir.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 19/09/2010 00:17

(@emn_yldrm)
Active Member
Konu başlatıcı

Evet en önemli sorun sistemin web tabanlı bir database i olmaması sürekli yedek almak,hatlarıyla uğraşmak aşırı derece de vakit alıyor.Bilgi paylaşımı için teşekkür ederim benim açımdan çok aydınlatıcı oldu.

Gönderildi : 21/09/2010 01:35

(@www-rizasahan-com)
_

Ben teşekkür ederim.Kolay gelsin.

Gönderildi : 21/09/2010 01:45

(@ibrahimtamturk)
Gönderiler: 32
Trusted Member

Excel kullanmaya devam edecekseniz de MS Access'i  veritabanı olarak kullanabilir veya direk Access üzerinden de çalışabilirsiniz ama arkadaşların dediği gibi veriniz çok ve zamanla artıyorsa iyi bir yazılım almanız şart.

Gönderildi : 21/09/2010 22:24

(@MUSTAFAAKDOGAN)
Gönderiler: 6
Active Member

Merhaba

Küçük ve Orta Ölçekli işletmeler için kullanılan, FREEDOM ERP 2004 yılından bu yana profesyonel olarak kullanmaktayız.Gayet başarılı ve fiyat olarakta uygun bir program, MRP ve İş emirleri Muhasebe, İK, Ürün Ağaçları, E-Defter ve E-Fatura uygulamalarıylada başarılı bir program tavsiye ederim.

wwww.temelteknoloji.com.tr

Saygılar

Gönderildi : 24/12/2015 13:57

Paylaş: