Forum

Excelde eşit olan d...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Excelde eşit olan değeri yazmak

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
509 Görüntüleme
(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye
Konu başlatıcı

Merhaba,

Şöyle bir sorunum var, elimde 2 tane excel tablosu var bir tanesinde alışlar bir tanesinde satışlar var.

Alışlar 1 aylık içerisindeki alım yapılan ürünler,

Satışlar ise 1 ay içerisinde satılan ürünler ama satılan ürünlerin içinde daha önceden de alım yapılan ürünler var.

Ben 1 ay içerisindeki alışlarımı satışlarım tablosundan ayırmak istiyorum.

Bu konu hakkında yardımlarınızı istiyorum.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/11/2009 15:09

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Şu an somut olmayan bir xls tablosu üzerinden bu işi çözüme ulaştırmak biraz zor görünüyor.Önem azr etmiyor ise dosyaları bir  yere upload edin sonra bakmaya çalışalım.

Fakat bu şekilde sorgulamalı kıyaslama işlemlerinizi access veritabanı üzerinden yapsanız çok güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 13/11/2009 01:33

(@orhanakdogan)
Gönderiler: 311
Reputable Member

Merhaba, 

Örnek Excel Dosyası Download

Kullanılan Kod:

Sub Düğme1_Tıklat()
For x = 1 To 15 'satışlar döngüsü (15rakamı satışların satır sayısı)
For y = 1 To 9  'alışlar döngüsü (9 rakamı alışların satır sayısı)
If Cells(x, 3) = Cells(y, 1) Then Cells(x, 4) = "Var"
'üst satırın açıklması aşağıda
'x in yanındaki "3" satışlardaki stok kodunun kaçıncı kolon olduğu
'y nin yanındaki "1" alışlardaki stok kodunun kaçıncı kolon olduğu
'satır sonundaki "4" satış stok kodunun yanında yer alan var yok yazılan kolonun sırası
Next y 'alış döngüsü ilerlet
Next x 'satış döngüsü ilerlet
End Sub

Gönderildi : 13/11/2009 04:37

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye
Konu başlatıcı

Merhaba,

Şu an somut olmayan bir xls tablosu üzerinden bu işi çözüme ulaştırmak biraz zor görünüyor.Önem azr etmiyor ise dosyaları bir  yere upload edin sonra bakmaya çalışalım.

Fakat bu şekilde sorgulamalı kıyaslama işlemlerinizi access veritabanı üzerinden yapsanız çok güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.

Saygılarımla.

günaydın,

istediğim formulun adı düşeyara dün bunu buldum nasıl kullanılacağını arıyorum,

ilginiz için teşekkür ederim herkese

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/11/2009 12:08

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

MErhaba,

Düşeyara ile ilgili oalrak http://www.yakupgovler.com/microsoft-excelde-duseyara-fonksiyonu.html

bu sayfada detaylı bir anlatım var.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 16/11/2009 11:57

Paylaş: